Народні прикмети у «Маврикієв день» 7 березня

березня 07 / 2018
Народні прикмети у «Маврикієв день» 7 березня

В церковному календарі це день вшанування пам’яті святого Маврикія

Народне свято «Маврикієв день» відзначається 22 лютого за старим стилем (за новим стилем – 6 березня (високосний рік) або 7 березня (невисокосний рік)).

В церковному календарі це день вшанування пам’яті святого Маврикія і 70 воїнів, мучеників Апамейских. Інші назви свята: «Маврикій», «День Маврикія». У 305 році, за правління імператора-язичника Максиміана Галерія, в місті Апамее служив воєначальником римлянин Маврикій. Коли правитель об’їжджав свої володіння з перевіркою, йому донесли про те, що Маврикій поширює серед солдатів християнське віровчення. Імператор покликав його до відповідальності. Разом з Маврикієм з’явилися 70 його воїнів і син. Всі одноголосно підтвердили, що є християнами. За це їх засудив до смерті. Спершу вбили сина Маврикія, а потім його самого та всіх воїнів.

У народі вважалося, що саме на Маврикія прилітають додому граки, шпаки і ластівки. При цьому помічали: якщо птахи прилетіли раніше покладеного дня — це до швидкої весни.

Говорили і так: «Ранні ластівки — до щасливого року». Цих птахів на Русі завжди любили і пов’язували з ними безліч прикмет.

Серед них такі: «Ластівки ширяють низько — до дощу, високо — до відра»; «Хто розорить гніздо ластівки, у того будуть веснянки»;

«Хто при першій ластівці вмиється молоком, бел буде».

На Маврикія починалися перші роботи в полі і в городі. На майбутні ріллі і грядки вивозили гній, що накопичився за зиму. Це потрібно було зробити поки дорога ще була міцною і дозволяла проїхати до полів.

До гною, як до єдиного доступного удобрення, ставилися шанобливо, складали про нього прислів’я і приказки: «Клади гній густо — не буде в коморі пусто»; «Звіз купу гною — і Богу не кучусь (тобто не докучаю)»; «У поле гній, в коморі хліба вооз». Втім, тут теж були свої тонкощі. Наприклад, гній не можна було заорювати в землю ні в повний місяць, в новолуння, щоб не виріс бур’ян. Найкращим часом вважалася остання чверть місяця. В цей день в південних регіонах сіяли ранню капусту. Це «передчасне» засівання уберігало від нападу гусениць у період, коли зав’язуються качани. А з-під першої весняної сохи можна було взяти грудочку землі і покласти в хату — це повинно було вигнати з дому всіх клопів. У Маврикиев день на стіл прийнято було ставити чорну юшку. Часто її плутали з юшкою з чорної ікри. Чорна юшка відрізняється тим, що у неї, крім інших інгредієнтів, додають солоний огірок, розсіл і різні прянощі і коріння.
Категорія : Релігія


Loading...
загрузка...