В Ужгороді за європейський грант відреставрують розписи Хрестовоздвиженському греко-католицькому кафедральному соборі

квітня 23 / 2020
В Ужгороді за європейський грант відреставрують розписи Хрестовоздвиженському греко-католицькому кафедральному соборі
В Ужгороді відреставрують внутрішні розписи та унікальний іконостас у Хрестовоздвиженському греко-католицькому кафедральному соборі.

Джерелом фінансування реставраційних робіт є гроші єпархії та гранту Європейського Союзу – Програми Європейського Інструменту Сусідства «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна» 2014-2020 років. Цей грантовий проект має назву HUSKROUA/1702/3.1/0130 «Реставрація спільної історичної та культурної спадщини Словаччини та України». У сусідів реконструюють Урбанову вежу. Це визначна пам’ятка, одна з найстаріших будівель словацького міста Кошице.

«Це проект, який фінансуєтся у більшій часті Європейським Союзом з бюджетом 1 мільйон 50 тисяч євро, - коментує Євгеній Лукша, менеджер проекту ЄС «Реставрація спільної історичної та культурної спадщини». -- Виконується у партнерстві двома організаціями. Головну роль у проекті грає Громадська організація з міста Кошиць, яка має назву «Перли готіцкой цести». У Закарпатській області виступає управління Мукачівської греко-католицької єпархії, загальна кошторисна вартість української частини робіт становить близько 450 тисяч євро.

Хрестовоздвиженський собор в Ужгороді – це пам’ятка архітектури національного значення. Головна святиня Мукачівської греко-католицької єпархії та резиденція єпископів. Храм є однією з найбільш ранніх пам’яток барокового мистецтва в Україні. Зводити його почали ще в 1640-му році. Проект Європейського Союзу передбачає реставрацію настінних фресок та склепіння центральної нави, відновлення іконостасу, датованого кінцем 18 століття.

Владика Мілан Шашік, єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії каже, що це дуже великий проект. «На який ми самі би не були спроможні за жодних обставин. Тому я вдячний тим, які виписали цей тендер. Протягом 245 років було багато різних втручань до цього собору. Перебудовані вежі, розпис мінявся. І зараз потрібно відновити те, що можна відновити».

У храмі є цілий комплекс живопису відомих митців Йосипа Бокшая та Фердинанда Видри. Група українських науковців вже провела у соборі комплексне дослідження й підготувала реставраційний проект. Тут різний стан збереження унікальних і надзвичайно цінних зображень. На реставрацію вони чекають вже давно. Іконостас вкритий поталлю та почорнів. Частину різьблених елементів вже втрачено, їх треба відновлювати. Місцями живопис дуже пошкоджений, фарба зі стін і стелі відпадає. Йде її розшарування. Менеджери проекту оголосили тендерні торги. Заявки від підрядників, що здатні фахово відреставрувати собор, приймають до 24 квітня. Після оголошення переможця, до роботи можна приступати одразу. У храмі вже встановили риштування. За якістю робіт пильно стежитиме наглядова рада. Підрядник має впоратися за два роки.

У храмі у попередні роки вже відреставрували святилище. Теж за гроші Євросоюзу. Оновлена й резиденція єпископа. Після внутрішньої реставрації Хрестовоздвиженський греко-католицький собор вражатиме свої первісним виглядом.

Михайло Приймич, доктор мистецтвознавства, експерт проекту ЄС «Реставрація спільної історичної а культурної спадщини» зазначає, що після реставрації храм буде не тільки зовні візитівкою для нашого краю. А стане найбільшою пам’яткою живопису і різьблення кінця 18- початку 20 століття.
Та мета проекту – не тільки врятувати живопис. Оновлений храм допоможе у розвитку релігійно- культурного туризму. Проектом заплановано підготувати й надрукувати кишенькову книжку для туристів і паломників. Про історію і реставрацію іконостасу собору. Це допоможе популяризувати архітектури. Під час реставраційних робіт Хрестовоздвиженський собор функціонуватиме. Фахівці не працюватимуть під час служби і не заважатимуть вірникам відвідувати храм.
Категорія : Релігія


Залишити Коментар