Голодна кутя або Другий Святвечір 18 січня: що потрібно і що не варто робити в цей день, щоб не накликати на себе біди

січня 18 / 2019
Голодна кутя або Другий Святвечір 18 січня: що потрібно і що не варто робити в цей день, щоб не накликати на себе біди
Весь день напередодні Водохреща не можна їсти до моменту сходу вечірньої зорі

Напередодні Водохреща – 18 січня за новим стилем – в Україні святкують “Голодну кутю” або другий Святвечір. Свою назву це свято отримало через строгий піст в цей день.

У святковому меню повинні бути тільки пісні страви, такі як вареники з капустою, гречані млинці, пончики, рибні страви, пісний борщ та інші. Обов’язково на столі має бути кутя заправлена ??медом, маком та горіхами. Сідати за стіл прийнято з першою зіркою на вечірньому небі.
З голодної кутею пов’язані цікаві обряди “покликання морозу”: здавна вважали, що морози на Водохреща є найміцнішими.

Перед тим як сісти вечеряти, господар брав ложку куті, підходив до вікна і тричі говорив: “Мороз, мороз, йди до нас кутю їсти!”. Після паузи знову звертався: “Не йдеш? Тоді не йди ні на жито, ні на пшеницю, ні на усю їжу! Не морозь ні нас, ні наших коней, не морозь ні худобу, ні птицю!”.

У цей день люди ходять до церкви, щоб святити воду. Посуд для води прикрашають квітами, щоб Бог оберігав від різних неприємностей. Дівчатам дозволяється в цей вечір ворожити, а дітям – щедрувати.

Як стемніє, виносять з хати “дідуха”, несуть його на вигін або в сад – як де ведеться – і курять: пускають на “теплий дух”. Це – символічне спалення зими, щоб “залишити кожух” – накликати весну.

Крім того, свої іменини в цей день святкують: Аполлінарія, Григорій, Євгенія, Йосип, Лук’ян, Матвій, Поліна, Роман, Семен, Сергій, Тетяна.

Раніше ми писали про те, що якщо залишилася кутя, нею слід пом’янути померлого або згодувати тваринам. Вона є ритуальної кашею, кожен інгредієнт якої наділений особливим символізмом.

Кутю найчастіше подають на поминки, готують на Старий Новий рік, Хрещення і Різдво в Святвечір. Крім того, кутю готують в Великий піст і в дні поминання померлих предків. В християнську культуру кутя прийшла з древнеязическіх традицій, де і запозичила ритуальний символізм. Для різдвяного столу прийнято готувати 12 пісних страв, що символізують 12 апостолів Ісуса Христа. У центрі столу в Святвечір обов’язково ставиться різдвяна кутя. Однак які б страви не були на столі, на Різдво нарівні з кутею повинен бути присутнім узвар.
Категорія : Релігія


Loading...
загрузка...