Аграрний блок питань в парламенті

травня 23 / 2018
Аграрний блок питань в парламенті

Якось нарікав, що схвалені парламентським Комітетом з питань аграрної політики та земельних відносин, де працюю секретарем, законопроекти занадто довго чекають своєї черги потрапляння у сесійну залу для розгляду по суті та прийняття.

Зараз із задоволенням повідомляю, що після 19 квітня поточного року, коли три наших законопроекти розглядались на пленарному засіданні, вже на 22 травня ще два проекти законів були включені у порядок денний сесії, фактично розглянуті і прийняті у першому читанні.
Отримав задоволення не тільки як посадова особа Комітету, але і як член дуже авторитетних авторських колективів з підготовки документів, які пройшли дуже важливий етап першого читання і невдовзі, сподіваюся, будуть нами опрацьовані до другого читання і , нарешті , отримають юридичну силу Закону України.

Коротко про що йдеться у цих документах.

Проект закону Про внесення змін до Земельного кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо стимулювання створення і розвитку сімейних фермерських господарств та припинення корупційних зловживань у сфері розпорядження землями державної та комунальної власності, підготовлений і схвалений до розгляду ще у вересні-жовтні 2017 року.
Цей законопроект продовжує запровадження ряду необхідних ініціатив в розвиток сімейних фермерських господарств, які в нашій країні набули нарешті юридичної ідентифікації з прийняттям 31 березня 2016 року Закону України ’ Про внесення змін до закону України ‘ Про фермерські господарства ’
Однак, як засвідчила практика, стан забезпечення доступу сімейних ферм до нових земель для розширення сімейного підприємництва на селі залишається незадовільним.
Тому в цьому документі реалізуються завдання, які полягають у суттєвому спрощенні доступу до земель сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності для громадян України, які виявили бажання започаткувати та вести або розширити вже створене сімейне фермерське господарство та реалізувати для себе набуття таких земель. А їх в державі нараховується понад 10 млн. гектарів.
Сімейні фермерські господарства мають розвиватися і стати основним виробником аграрної продукції, як це вже стало давно дійсністю в країнах Євросоюзу, де , наприклад, питома вага сімейних ферм у загальній їх кількості складає 85%, а обробляють вони 70% всіх сільськогосподарських земель. Такі ж масштаби притаманні агросектору Азії, Північної та Центральної Америки, трохи менше, але понад 60% - Африці.
Тому у законопроект закладено можливість збільшення ділянки землі, закріпленої за сімейною фермою до 5 гектарів, а не 2, як зараз по діючій нормі. При цьому буде запроваджено ряд запобіжників проти різного роду махінаторів, шахраїв, корупціонерів, особливо паразитуючих на реалізації порядку безоплатної приватизації ділянок, що отримані із земель державної та комунальної власності, а також одержаних у поза аукціонному порядку.
На цьому поки що зупинюся, щоб не дуже втомлювати читачів, а більш докладно можна буде обговорити документ, коли він вже стане повноцінним Законом України.
Другий проект закону Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні., був внесений на повторне перше читання і теж 22 травня, розглянутий і прийнятий депутатами. Цей документ створений авторських колективом задля визначення на законодавчому рівні правил використання масиву земель сільськогосподарського призначення, на яких після розпаювання земель колективних сільськогосподарських підприємств утворилася низка приватних власників, які на практиці не бажають використовувати ці ділянки самостійно.
Вони передають їх в оренду аграрним підприємствам, але частина земельних ділянок, що розташована посеред масиву, залишається в приватних руках і в результаті створює масу суттєвих незручностей у проході сільгосптехніки для обробки орендованої землі, ускладнює організацію зрошення земель масиву тощо.
Паралельно існують проблеми з використанням земельних ділянок під запроектованими під час проведення паювання польовими дорогами, лісосмугами і іншими захисними насадженнями, що обмежують масиви земель сільськогосподарського призначення і створені у свій час для їх обслуговування.
Все це, та багато іншого автори поставили за мету висвітлити і врегулювати, створивши ефективний механізм використання масивів земель сільськогосподарського призначення та земель спільної власності, стимулювання зрошення та, що дуже важливо, запровадити найбільш дієвий механізм для запобігання рейдерству.
Ось такі наші законопроекти, що пройшли 22 травня цього року перше читання.
До речі, в цей же день прийнято у першому читанні проект закону Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо стимулювання створення та діяльності сімейних фермерських господарств. За цей документ відповідальним є Комітет з питань податкової та митної політики, але ми із задоволенням підтримали його в нашому Комітеті та, звичайно, голосами в залі сесії. Адже всі ці проекти законів мають одну благородну мету - прогрес в агропромисловому комплексі країни. А ми за прогрес обома руками, а головне - головою.

Валерій Лунченко, народний депутат України.
Категорія : Політика


Loading...
загрузка...