На українсько-словацькому кордоні відбулися Дні добросусідства

травня 15 / 2015
На українсько-словацькому кордоні відбулися Дні добросусідства

Дні добросусідства стали важливою складовою співпраці Закарпаття з прикордонними регіонами сусідніх держав - Угорщиною, Польщею, Румунією і Словаччиною. Зазвичай, посадовці країн-сусідів зустрічаються на нейтральній території, де спочатку в урочистій атмосфері підбивають підсумки співпраці та укладають угоди про подальше співробітництво. Це, без перебільшення, створює живий і плідний грунт для розбудови гармонійної європейської родини. Так було і цього разу.
Участь в заході взяли делегації Пряшівського та Кошицького самоврядних країв Словацької Республіки та українського Закарпаття.
Словацьку сторону представляли: голова Пряшівського самоврядного краю Петер Худік, голова Кошицького самоврядного краю Зденко Требуля, Почесний консул України у м. Вранов над Топльоу Словацької Республіки Станіслав Обіцьки, а також Генеральний консул Словацької Республіки в Ужгороді Янка Буріанова.
Українську - голова Закарпатської облдержадміністрації Василь Губаль, голова Закарпатської обласної ради Володимир Чубірко, керівники міст та районів. Зустріч відбулася у приміщенні Словацької митниці. Голова Пряшівського самоврядного краю Петер Худік високо оцінив співпрацю між нашими самоврядними краями та двома братніми країнами, де спільно і злагоджено відпрацьовуються сучасні форми економічного й соціально–культурного співробітництва. Та запевнив, що перспективи українсько–словацьких взаємин будуть завжди щирими і братніми. В цілому Словаччина підтримує єврокурс України і бажає нашому народу добробуту, миру і спокою.
Голова Закарпатської облдержадміністрації Василь Губаль зі свого боку подякував за підтримку нашого народу у складні часи. Зазначив, що Словаччина надсилає в нашу країні гуманітарні вантажі і це реальними прикладами допомоги. «Ми даємо приклад інших областям країни ефективного транскордонного співробітництва, як можна підтримувати один одного, як ефективно можна проводити євроінтеграцію. Ми вдячні, що Словаччина всіляко нас підтримуємо у наших прагненнях стати повноправним партнером ЄС», - вважає Василь Губаль.
Голова Закарпатської обласної ради Володимир Чубірко відзначив, що між нашими народами історичні дружні відносини, які з кожним роком виходять на якісно новий рівень і сприяють взаємній повазі, добросусідству і партнерству,налагодженню прямих контактів та інтересів. «Наша дружба – це історія, і цього ніхто і ніколи не змінить. Наше завдання зробити все можливе, щоби і кордони між нашими народами зникли», - зазначив керівник ради.
Володимир Чубірко запросив голову Пряшівського самоврядного краю Петера Худіка відвідати Закарпаття з візитом для участі в урочистій передачі в експлуатацію спільного з Пардубіцьким краєм (Чеська Республіка) інвестиційного проекту – реконструкції дошкільного навчального закладу у міста Хуст та голову Кошицького самоврядного краю Зденка Требулю – для обговорення питання створення міжрегіонального об’єднання «Тиса».
Офіційна частина завершилася підписання двосторонніх документів, а саме: Програми спільних дій Закарпатської обласної ради, Закарпатської обласної державної адміністрації та Пряшівського самоврядного краю на 2015-2016 роки, яку скріпили своїми підписами голова облдержадміністрації Василь Губаль, голова обласної ради Володимир Чубірко, голова Пряшівського самоврядного краю Петер Худік.
Після чого голова облдержадміністрації Василь Губаль, голова обласної ради Володимир Чубірко, голова Кошицького самоврядного краю Зденко Требуля підписали Виконавчий протокол № 7 до Меморандуму про співпрацю між Закарпатською обласною державною адміністрацією та Кошицьким самоврядним краєм на 2015-2016 роки.
Окрім іншого там йдеться про зусилля щодо спрощення механізму малого прикордонного руху між Україною та Словаччиною. Запропоновано створити координаційну раду з числа заступників голів Кошицького та Пряшівського самоврядних країв, Закарпатської ОДА, Закарпатської обласної ради, а також представників Агенцій регіонального розвитку трьох регіонів з метою підготовки та узгодження пріоритетних проектів, що підтримуються Євросоюзом, у рамках Норвезького фінансового механізму, Програми «SlovakAid», ENI та інших програм в період 2014-2020 років.
На переконання Володимира Чубірка, сприятиме поглибленню співробітництва й проведення спільного засідання комісій з питань транскордонного співробітництва рад регіонів, обмін делегаціями представників органів місцевого самоврядування для вивчення та передачі словацького досвіду реформування органів місцевого самоврядування, а також співпраця на рівні проекту «ЗІП - Архівування та інновації планування розвитку прикордонних територій Словаччини та України» в рамках програми: Норвежський механізм SK08, а також у рамках реалізації проекту під назвою «SUNRISE». Не менш важливою є підтримка спільних проектів, які реалізуються в рамках програм ENPI, ENI, Норвезького фінансового механізму та докладання зусилля з метою відкриття пункту пропуску й розбудови інфраструктури в Чієрна–Соломоново під час засідання Українсько-Словацької міжурядової комісії з питань транскордонного співробітництва.
Також передбачено заходи у сфері освіти, культури та туризму, встановлення бюсту Павелу Йозефу Шафарику в Ужгороді.
Завершилось офіційна частина спільним фото керівників делегації Закарпатського , Пряшівського та Кошицького самоврядних країв.
За результатами зустрічі відбулася прес-конференція, під час якої посадовці відповіли на запитання українських і словацьких журналістів.
«Кожного року ми проводили Дні Добросусідства. Цього року ми зробили інший формат – діловий за участі керівників областей та міст. Ми намітили конкретні кроки співпраці на наступний рік, які би б включали реальні заходи з укріплення наших відносин. Ми вирішили брати спільно участь в грантових проектах ЄС. Це дасть можливість отримати додаткові кошти для розвитку наших міст та сіл», - зазначив Володимир Чубірко.
Довідково. Згідно з даними перепису 2001 року в Україні проживає 6,4 тис. словаків, у Закарпатській області – 5,6 тисяч, що складає 0,5% від усього населення краю.
Словаки компактно проживають у м.Ужгород, у селах Сторожниця, Анталівці, Глибоке, Середнє Ужгородського, с.Родникова Гута Свалявського, с.Тур’я-Ремета Перечинського, селищі Довге Іршавського районів, а також Великоберезнянському, Мукачівському районах.
Діти зі словацьких сімей вивчають словацьку мову у м.Ужгород на базі спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ №4 із поглибленим вивченням словацької мови. Тут навчається понад 300 хлопчиків і дівчаток.
В Ужгородському національному університеті з 1994 року діє відділення словацької філології, а з 1996 року – кафедра словацької філології. При кафедрі функціонує аспірантура, лекторат словацької мови і культури, вирішується питання щодо відкриття науково-методичного Центру словак істики
Культурним обслуговуванням словацької національної меншини займаються Центр культур національних меншин Закарпаття, Центр словацької культури, а також 11 клубних установ, 5 бібліотек та діють 4 громадські об’єднання словаків.
В області працюють інвестори із 48 країн світу, на 10 з них припадає більше 82,0 відс. загального обсягу прямих іноземних інвестицій.
За обсягами прямих іноземних інвестицій, що надійшли в економіку Закарпаття, Словаччина посідає дванадцяте місце.
На сьогодні в області зареєстровано понад 80 підприємств з іноземним капіталом словацького походження.

На українсько-словацькому кордоні відбулися Дні добросусідства

Прес-служба облради.
Категорія : Політика
{back-link}
{next-link}


Loading...
загрузка...