Небезпечний імперативний мандат для закарпатських депутатів від Слуги народу

жовтня 17 / 2020

Передвиборча кампанія в Україні заходить в активну фазу. 25 жовтня відбудеться голосування за депутатів місцевих рад та голів громад. Незважаючи на те, що йдеться про місцеву кампанію, пристрасті розгораються недитячі. Масла у вогонь підливає й те, що вибори відбуватимуться за абсолютно новою системою.

Зокрема, влада прописала для себе в законодавстві серйозні перестороги. В Україні, по суті, вводиться імперативний мандат. Те, про що так довго говорили, урешті-решт сталося насправді. Але відтепер партії матимуть значно більший контроль над своїми кандидатами та депутатами.

По-перше, партія може «передумати» реєструвати свого кандидата на виборах ледве не за тиждень до голосування. Погодьтесь, хороший аргумент для майбутніх депутатів, аби «поменше виступати».

По-друге, через рік після обрання партія може буквально позбавити свого депутата мандата, причому підстави для цього досить сумнівні – достатньо не вписатися своєю діяльністю в передвиборчу програму партії (що б це не означало). І тебе позбавлять законно виграного мандата, отриманого шляхом народного голосування. Тобто, обирав народ, а з ради вижене вже партія.

Ходять чутки, що великі всеукраїнські політичні проекти вже понабирали у свої списки грошовитих місцевих та багатьох немісцевих кандидатів, аби напередодні голосування «кинути» їх і прописати «потрібних».

Питання зазвичай вирішуються в Києві, де знаходяться партійні боси чи олігархи, які є спонсорами партій. Яка їх мета? Хочеться виграти вибори, а на такі масштабні передвиборчі кампанії потрібні кошти… Тому й обирали кандидатів не за професійними якостями, а за розміром гаманця. І це може стосуватися не тільки великих бізнесменів, а й звичайних відповідальних кандидатів, які довірили своє добре ім’я черговій партії.

Неприємна ситуація вже трапилася на Закарпатті ще до офіційної законодавчої можливості забрати мандат.

Політична партія «Слуга народу» вирішила зняти з виборів кандидата в обласну раду Івана Синетара, який балотується по округу в Тячівському районі. Ужгородський забудовник відвоював своє право балотуватися в депутати, пройшовши дві інстанції суду.

Закарпатська обласна ТВК 5 жовтня скасувала реєстрацію кандидата в депутати обласної ради від політичної сили «Слуга народу». Реєстрацію кандидата ТВК скасувала на підставі заяви від політичної сили.Однак сам кандидат – Івана Синетар, звернувся до суду із проханням його реєстрацію поновити. Закарпатський окружний адміністративний суд скаргу не задовольнив, однак 13 жовтня Восьмий апеляційний адміністративний суд скасував постанову суду першої інстанції та скасував постанову ТВК про скасування реєстрації кандидата Івана Синетара.

Не виключено, що через рік з моменту набуття депутатських повноважень, кількість обранців від правлячої партії значно зменшиться, адже відтепер торгувати місцями можна не тільки до виборів, а й через рік після них. Експерти в майбутньому прогнозують щонайменш 25% випадків із застосуванням імперативного мандату партією «Слуга народу».

Погодьтесь, якість кандидатів на цих виборах, окрім місцевих проектів, мало кого хвилює. Адже ці великі всеукраїнські партії, якими керують із Києва, ніяких моральних зобов’язань перед громадами та місцевими лідерами не несуть. Їм тут не жити і не працювати – поставлять кого захочуть і приберуть коли захочуть.

Візьмуть гроші та й виженуть з партії. Хто наступний?

Мікранич Маріан
Категорія : Політика
{back-link}
{next-link}


Loading...
загрузка...