Михайло Рівіс взяв участь у засіданні Правління Асоціації Української асоціації районних та обласних рад

грудня 05 / 2018
Михайло Рівіс взяв участь у засіданні Правління Асоціації Української асоціації районних та обласних рад

У вівторок, 4 грудня, за участі Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, відбулося засідання Правління Української асоціації районних та обласних рад, серед учасників і голова Закарпатської облради Михайло Рівіс.

У ході заходу одноголосно підтримані рішення для подальшого забезпечення профільної реформи.

Так, учасниками вирішено звернутися до центральних органів державної влади з пропозицією активізувати роботу над внесенням та прийняттям змін до Основного Закону країни в частині децентралізації. Як зазначалося, важливо, щоб були відображені норми про створення виконавчих комітетів на субрегіональному та регіональному рівнях, а також матеріально-фінансова основа діяльності рад.

На думку членів Правління, це є механізм, що дозволить впроваджувати реформу відповідно до засадничого документу – Концепції, затвердженої ще у 2014 році. Водночас рекомендовано оновити, відповідно до теперішніх завдань, План реалізації зазначеної Концепції.

Не оминули увагою й питання адміністративно-територіального устрою. Для організації процесу, обласним радам рекомендовано ініціювати перед ОДА створення спільних робочих груп для підготовки напрацювань, що стануть основою для переформатування адмінтерустрою.

У цьому Контексті Президентом Асоціації був презентований пілотний Проект Асоціації «Моделювання адміністративно-територіального поділу у Тернопільській, Донецькій, Луганській та Харківській областях», що здійснюється за підтримки Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа місцевого самоврядування в Україні».

Крім того, на засідання Правління ухвалені організаційні рішення, зокрема затверджений план діяльності та кошторис на 2019 рік.

Йшлося про незворотність однієї з найуспішніших реформ Уряду – децентралізації, яку потрібно закріпити на законодавчому рівні, передусім у Конституції, аби не було спокуси перерозподілити повноваження чи бюджети знов на користь центральної влади. Це наголосив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, зауваживши, що темп змін на місцевому рівні відзначають не тільки 9 млн українців, які проживають в об’єднаних громадах, а й партнери нашої держави. І це при тому, що розмови про реформу велися десятиліття – аж до 1 квітня 2014 року, коли була схвалена Концепція реформи і запроваджені перші кроки з об’єднання громад.

«Для мене особисто це ключова реформа. Я все робив для того, аби реформа децентралізації увійшла в порядок денний розвитку держави. Концепція, яку ми затвердили 1 квітня 2014 року, стала реальним Планом дій, — сказав Володимир Гройсман. — Ми вже отримали понад 800 ОТГ, нові фінансові ресурси місцевих бюджетів, отримали унікальний досвід успіхів. І зараз можемо закріпити незворотність реформи в Конституції України».

Глава Уряду нагадав, що в листопаді він ініціював створення робочої групи з напрацювання оновленої Концепції реформи і безпосередньо змін до Конституції. «Є час, коли реформи треба генерувати, потім впроваджувати, а згодом і захищати. Незворотності в децентралізації поки що немає. Вона тримається на лідерських позиціях (урядовців). І я буду першим, хто захищає реформу. Але потрібно, аби захищало і законодавство, – сказав Володимир Гройсман. – Завжди буде спокуса зробити перерозподіл, в тому числі в фінансовому сенсі – від місцевих бюджетів до центрального. Тож потрібен баланс».

Прем’єр-міністр висловив пропозицію розпочати конституційні зміни вже наступного року. «Ми можемо в наступному році започаткувати цей процес. Коли політики змагаються за крісла – це добре для політиків, а коли за зміни системи – це добре для країни».

Для того, щоб реформа місцевого самоврядування мала повноцінний результат – треба ухвалити зміни до Конституції України в частині децентралізації. Така загальна думка висловлена була на круглому столі «Актуальні питання реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади». Учасники заходу зазначили, що у доповненій редакції Основного Закону мають бути прописані норми про створення обласними та районними радами виконавчих комітетів, закріплення матеріальної і фінансової основи діяльності рад, функціонування інституту префекта та про адмінтерустрій з поділом на громади, райони, регіони.

У разі таких змін, після місцевих виборів, що відбудуться у 2020 році, органи місцевого самоврядування зможуть запрацювати повністю на новій нормативній основі.

Головний аргумент до якого апелювали присутні – Концепція реформування органів місцевого самоврядування та територіальної організації влади, що затверджена у 2014 році.

Ті пункти Концепції, що вже виконані, за словами представників місцевого самоврядування, довели свою ефективність. У першу чергу, це стосується спроможних об’єднаних територіальних громад, що нині користуються результатами секторальних реформ. Втім подальша реалізація згаданого документу без внесення змін до Конституції не є можливою.

За результатами обговорення Правлінням Асоціації цього питання буде направлене звернення до центральних органів державної влади.

За матеріалами Асоціації районних та обласних рад
Категорія : Політика


Loading...
загрузка...