Збереження автентичних Карпатських бджіл – це не лише справа сьогоденння, а й важлива місія для майбутнього нашої екосистеми
З метою збереження унікальної породи Карпатської бджоли на території Рахівського району, враховуючи рішення добровільного об’єднання пасічників, прийнятого за результатами наради від 30 жовтня 2024 року, Рахівською РВА прийняті відповідні рішення та запропоновані заходи по збереженню Рахівського типу Карпатських бджіл, а саме:
- ініціювати перед Рахівською районною радою та місцевими радами територіальних громад району прийняття в межах компетенції рішення про встановлення мораторію на ввезення на територію місцевих громад Рахівського району інших бджіл, окрім «Рахівського» типу карпатських бджіл, а також забезпечити його виконання відповідними правоохоронними та контролюючими органами;
- всіма доступними методами довести до відома пасічників, що діють на території громад, інформацію про наявність діючої Постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 року № 107, згідно пункту 3 якої, отримувачем бюджетних коштів визначено, зокрема фізичних осіб, у яких наявні бджолосім’ї;
- з метою підтримки пасічників, ініціювати перед місцевими радами територіальних громад прийняття відповідних бюджетних програм підтримки галузі бджільництва та стимулювання виробництва продукції бджільництва.
✍️Довідково. Нині у Карпатському регіоні найпоширенішою породою бджіл є Карпатка, або карпатська бджола. Природний ареал поширення Карпатки – це Східні Карпати, а саме гірські та передгірські райони Закарпаття, Польщі (Бескиди), Словаччини, Румунії. Поширені карпатські бджоли також в Болгарії, Білорусі та Молдові.
Ще на початку 19 століття пасічники Чехії, Моравії зауважили, що бджоли з Закарпаття мають особливі характеристики, які вирізняють їх з-поміж інших бджіл. А саме гарну зимостійкість, весняний розвиток, незлобливість, нерійливість та хорошу медопродуктивність. Карпатка має багато переваг, які легко покривають незначні мінуси породи. Це справді універсальний вид бджіл, працювати з яким подобається більшості бджолярів. В горах Рахівщини карпатські бджоли постійно приваблювали дослідників і завжди фахівцям приносили приємні сюрпризи та добрі результати.
В карпатській расі бджіл створено та відселекціоновано декілька внутрішньопородних типів, серед яких є «Рахівський».
Так, в 1975 році були організовані експедиції по Закарпаттю у пошуках чистих бджіл. З гірських пасік Рахівського району були відібрані кілька сімей, а з них в результаті тривалої селекційної роботи були виділені бджолосім’ї, які стали родоначальницями ліній. У 2002 році відбулися чергові експедиції для пошуку чистопородних бджіл у Рахівському районі, й було виділено бджолородини, які стали основою для створення типу «Рахівський».
На виконання законів України "Про племінну справу у тваринництві", "Про бджільництво", в результаті багаторічної цілеспрямованої творчої селекційної роботи великого колективу спеціалістів наукових установ та племінних господарств створено нові вітчизняні високопродуктивні типи карпатської породи бджіл, у яких продуктивність маток перевищена на 33%, а медова продуктивність на 47%, серед них: «Рахівський».
Авторами селекційного досягнення внутрішньо породного типу карпатської породи бджіл «Рахівський» є: Боднарчук Л.І., Гайдар В.А., Пилипенко В.П., Мерцин І.І. та Кейль Е.І..
Наказом Міністерства аграрної політики України № 85/9 від 25.02.2010 року затверджено «Рахівський» тип карпатської породи бджіл, визнано його як нове селекційне досягнення у тваринництві України та визначено організацією -оригінатором зі створення даного типу - Національний науковий центр "Інститут бджільництва ім. П.І.Прокоповича НААНУ".
«Рахівський» тип карпаток відрізняється сріблястим узліском тіла, у трутнів колір тільця може бути з коричневим відтінком.
В процесі розведення та утримання бджолиних сімей «Рахівського» типу, поліпшення їх природних і продуктивних якостей, виникла проблема у збереженні чистопородності вказаного типу карпатської бджоли та потреба у вжитті дієвих заходів щодо охорони та збереження генотипу.
Наш район з усіх боків оточений горами, що є добре для збереження чистопородності, однак «пасічники-кочівники» привозять на територію району інші породи бджіл, що призводить до великого «засмічення» генофонду місцевих пасік та розповсюдження небезпечних бджолиних хвороб.
Щоб якось зберегти «Рахівський» тип карпатської бджоли, пасічники Рахівського району об’єдналися і намагаються разом вибороти право на юридичну заборону ввозу інших бджіл на територію району.
На нараді, що відбулася в Рахівській райдержадміністрації 30.10.2024 року з бджолярами району, на тему: «Заходи по збереженню унікального «Рахівського» типу карпатської бджоли на території найвисокогірнішого району України – Рахівського», керівник громадської організації «Спілка пасічників Рахівщини «Говерла»» Василь Волощук озвучив, що за його підрахунками в даний час витрати на одну бджолосім’ю становлять 1300 – 1400 гривень, що є досить значними коштами для кожного пасічника, а тому пропонував як вирішення даної проблеми, надання органами місцевого самоврядування безповоротної матеріальної підтримки пасічникам Рахівського району, шляхом прийняття відповідних бюджетних програм, що було підтримано всіма учасниками наради.