Новини Закарпаття

На Рахівщині відбулося свято міри: отари провели на полонину


Урочисті проводи вівчарів Рахівщини на полонину – це вже добра давня народна традиція.

Мíшання овець, або міра – древня закарпатська традиція. Під час святкового ритуалу невеликі стада овець і кіз злучаються у єдину велику отару і їх проводжають випасатися на полонини.

Цими вихідними також відзначили і Свято міри. Перед виходом на полонину заміряють кількості молока. Цифру записують у зошит, аби знати, скільки віддавати господарю сиру з молока його овець.

За словами верховинця Василя Пилипчинця, проводи отар на полонину проходять на початку травня. За день до цього господарі роблять у високогір’ї загороду для овець та колибу для вівчарів. Саме на цю ділянку зливаються до купи струмочки кіз та овець у супроводі своїх власників. На мíшання йдуть цілими сім’ями, беручи з собою гостинці.

Рівно о 12 годині починається доїння. За здоювання, котре, як правило, триває годину, має визначитися пай кожного. Кількість молока встановлюється мірою (ґелетою) — дерев’яною діжкою, місткість якої в селах різна — від 12 літрів і менше. Той господар, вівці якого дали більше надою, стає першим у черзі відправки ватагів забирати з полонини сир і вурду.

Після полудня отара з відкритих воріт загороди відправляється разом з пастухами на поля за свіжою травою. Цим маршрутом вона рухатиметься щодня – аж до осені, допоки не прийде розлучення худоби.

До повномасштабного вторгнення рф, на Закарпатті щорічно проводився фестиваль «Проводи отар на полонину», закарпатці вірять, що він обов’язково відбудеться знову після перемоги України.
Перейти на сайт