Новини по нашому 1 743 Переглядів 1 Рейтинг

Міст через Тису, колись з’єднував дві країни: Зараз можна побачити тільки залишки

лютого 23 / 2022
Міст через Тису, колись з’єднував дві країни: Зараз можна побачити тільки залишки


За інформацією місцевих ЗМІ, які зсилаються на історичні факти, до того, як у Тячеві збудували залізний міст через Тису, залишки якого можна побачити і сьогодні, береги ріки та дві частини, тоді ще одного міста поєднувала дерев’яна споруда. А ще раніше діяла переправа.
Зображення дерев’яного мосту збереглися і на фотознімках того часу. Та часті повені руйнували його, і споруда регулярно потребувала відновлення.
Деякі плани ремонту конструкції збереглися в Угорському національному архіві (м.Будапешт).

Залізний міст збудували на початку ХХ століття. У 1907 році австро-угорське Міністерство торгівлі оголосило конкурсні торги на будівництво мосту через Тису в Тячеві. Пропозиції можна було подавати до 2 квітня 1907 року, неустойка – 5%. Таке оголошення розмістили у виданні «Magyar Ipar» («Угорська промисловість») від 17 березня 1907 року.

Через кілька місяців, у виданні «Epito Ipar» («Будівельна промисловість») від 4 липня 1907 року оприлюднили результати тендеру. У повідомленні йдеться: «Найдешевшу пропозицію з фундаментних робіт для тячівського мосту через Тису зробив Бейло Жигмонді – кошторисна вартість складе 220188,20 крон».

Бейло Жигмонді (1848-1916) – відомий угорський інженер-механік, мостобудівник, фахівець з глибокого буріння, фірма якого брала участь у будівництві мостів через Дунай у Будапешті, – Мосту Свободи, Мосту Ержибет та Мосту Маргіт. В місті Сегед (Угорщина) можна побачити пам’ятник цьому видатному мостобудівнику.

Як можна прослідкувати у тогочасних державних звітах про доходи й видатки, будівництво мосту тривало і у 1908 та 1909 роках. А у зведенні від 1911 року йдеться про те, що у фундаменті мосту виявлено одну тріщину. В Австрійському державному архіві зберігся фотознімок новозбудованого мосту у Тячеві часів Першої Світової війни 1914-1918 років.

Та існував міст недовго. Як відомо, його підірвали у роки Другої світової війни. Втім, у деяких документах 40-х років є і несподівані згадки про долю споруди. Як свідчить публікація Угорської телеграфної агенції (MTI) від 17 жовтня 1941 року, на той час міст у Тячеві був підірваний румунами, і проводилась його реконструкція.
В наші часи можна побачити тільки частину мосту, яка залишилася. Неодноразово обговорювались пропозиції щодо відновлення мосту через річку Тиса в місті Тячів, але все залишалось на рівні розрахунків та планів.
В травні 2020 року, біля мосту, відбулось відкриття меморіалу в знак пам’яті вояків Карпатської Січі
Також це місце облюблено місцевими, тут роблять селфі та фотографують красу місцевості.


Категорія : Новини по нашому


Залишити Коментар