Новини по нашому
2 673 Переглядів
1 Рейтинг
Букові праліси і давні ліси Карпат та інші регіони Європи -розширились
серпня
28
/ 2021
Найбільший серійний транснаціональний об’єкт всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи» розширився за рахунок 16 складових частин із 6 нових країн-учасниць (Боснії і Герцеговини, Північної Македонії, Польщі, Франції, Чехії та Швейцарії). Таке рішення 28 липня 2021 р. прийняв Комітет всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у рамках 44 -ї сесії.
Наш серійний об’єкт всесвітньої спадщини є унікальним, адже на сьогодні він складається з 94-х ділянок, які знаходяться у 18 європейських країнах. Це єдиний у світі об’єкт всесвітньої спадщини, який об’єднує так багато складових частин. Він розташований на територіях Албанії, Австрії, Бельгії, Болгарії, Боснії та Герцеговини, Італії, Іспанії, Німеччини, Північної Македонії, Польщі, Румунії, Словаччини, Словенії, України, Франції, Хорватії, Чехії та Швейцарії.
Історія нашої спадщини почалася у 2007 році з «Букових пралісів Карпат» – десяти ділянок із території Словаччини та України. П’ять із них, зокрема й найбільший у світі осередок букових пралісів «Уголька-Широкий Луг», знаходяться на території Карпатського біосферного заповідника.
Із включенням «Давніх букових лісів Німеччини» до Списку всесвітньої спадщини у 2011 році, наш об’єкт розширено ще на п’ять складових частин. У 2017 році додано 63 нові ділянки із територій десяти країн Європи. Серед них були й дев’ять українських складових частин, які охороняються в національних природних парках «Синевир», «Зачарований край» і «Подільські Товтри» та природних заповідниках «Горгани» і «Розточчя». Важливо зазначити, що в Україні розширення проходило під егідою саме нашої установи, а національним координатором виступав науковець Карпатського біосферного заповідника Василь Покиньчереда.
Кожна із ділянок об’єкта спадщини є унікальною своїм кліматом, ґрунтами, флорою і фауною. Лісовий, або європейський бук чудово адаптувався до різних кліматичних, географічних та фізичних умов. Це дуже конкурентноспроможний вид, який виживає майже всюди.
Також унікальною є й історія поширення бука, яка почалася 12 тис. років тому – наприкінці останнього льодовикового періоду. В той час значна частина Європи була вкрита товстим шаром льоду. Букові ліси вижили лише на невеличких ділянках у Південній Європі. Коли лід розтанув, бук почав активно поширюватися на північ. Цей процес триває і сьогодні, хоча льодовиковий період давно минув.
Букові ліси, особливо ті, які мають високу частку старовікових дерев зі значною кількістю стоячої й лежачої мертвої деревини, забезпечують ідеальне середовище проживання для багатьох видів флори і фауни. За оцінками науковців, вони дають прихисток близько 10 тисячам видів живих організмів.
На цьому історія нашої всесвітньої Спадщини не завершується. Вона має велике майбутнє, адже це шедевр без кордонів, який постійно розвивається.
Категорія : Новини по нашому