Новини по нашому 2 186 Переглядів 4 Рейтинг

Єдиний в Україні гейзер мінеральної води знаходиться в селі Вучкове на Закарпатті

березня 12 / 2020
Єдиний в Україні гейзер мінеральної води знаходиться в селі Вучкове на Закарпатті
Єдиний в Україні гейзер мінеральної води знаходиться в селі Вучкове Міжгірського району Закарпатської області, в урочищі Петровець на березі гірського потоку. Вода в ньому солона і з залізом, що видно по червоно-оранжевим камінню.

Раніше гейзер бив вгору п'ятиметровим фонтаном з постійною періодичністю, але зараз він укладений в трубу і б'є убік. Періодичність вивержень змінюється від 20 хв до кількох годин. На іншій стороні річки є джерело зі смачною залізистої мінералкою - «квасом». На в'їзді в урочище - #бджільницьке #господарство, на території якого встановлено єдиний в Європі пам'ятник бджолі.

Карпатські вулкани перестали вивергатися вже кілька мільйонів років тому і перетворилися в гірські хребти і окремі гори-останці. Але ще й зараз можна спостерігати деякі прояви пізньої стадії вулканізму: грязьові вулкани і водяний гейзер. Гейзер - це джерело, яке періодично викидає високо в повітря струмені води і пари. Найвідоміші гейзери знаходяться в Ісландії, на Камчатці, в парку Йеллоустон. Є свій гейзер і в Україні.

Невеличке закарпатське село Вучкове має мінімум три цікаві особливості. У 2006 році, після п'яти років будівництва, тут було відкрито автомобільний міст довжиною 91,3 метра через річку Ріка. #Вучкове - батьківщина карпатської медоносної бджоли, виведеної тут в 60-і роки XX століття. Ця бджола відрізняється своєю працьовитістю, невибагливістю і морозостійкістю. Але сама унікальна пам'ятка села знаходиться в сусідньому урочищі Петровець - єдиний в Україні гейзер.

За розповідями місцевих жителів раніше природний фонтан вистрілював потужним потоком заввишки 5-7 метрів 4 рази на добу. Вода була дуже гаряча і солона як ропа. Краї гейзера були покриті соляними відкладеннями. Все змінилося в 90-і роки XX століття. Металургійний комбінат зібрався викупити землю урочища Петровець для будівництва великого оздоровчого комплексу. Вода з гейзера повинна була йти в купелі санаторію. Геологи взялися за спорудження відведення води і порушили водотік гейзера. Вода перестала бити з нього з постійною черговістю, а пішла в трубу.
Вода в гейзері зараз холодна, рази в три менше солона, ніж раніше і б'є нерегулярно виключно в горизонтальному напрямку. На кам'янистому березі стоїть вертикально заварений обрізок труби. Навколо неї земля руда через високий вміст заліза у воді викидається гейзером. Інша труба виходить із землі горизонтально над річкою. Періодичність вивержень непостійна. Чекати його можна і кілька годин.
За словами очевидців, наближення виверження можна впізнати по глухому кипіння в трубі. У пік виверження, вируючий пінний потік насиченою газами води б'є в протилежний берег. Біля вертикальної труби утворюється велика калюжа. Створюється враження, що вода кипить. Досягнувши піку, процес поступово затихає. Навіть тепер викид води в гейзері залишає сильне враження
Категорія : Новини по нашому
{back-link}
{next-link}


Loading...
загрузка...