Смертельні дари закарпатського лісу

липня 01 / 2015
Смертельні дари закарпатського лісу

Безумовно, найсмачнішим і найкориснішим у харчуванні влітку, поряд з іншими доступними продуктами, по праву вважається харчування фруктами, які внесуть відчутну різноманітність у звичний раціон закарпатців.

Важливо постаратися не втратити можливість отримати все найкраще і корисне в цей спекотний сезон і неодмінно організувати правильне харчування влітку. Тільки уявіть, скільки багатих вітамінами фруктів, овочів і ягід можна зустріти в цю пору! Закарпатцям важливо пам’ятати, що ягоди можуть бути як корисними, так і небезпечними.

Небезпеку можуть представляти ті ягоди, які виростають близько до ґрунту: суниця, полуниця, чорниця. Тут, окрім нітратів, часто мешкають яйця паразитів – аскарид. Отже, ці плоди потрібно старанно промивати під проточною водою кілька разів і обливати окропом.

Поширеною є помилкова думка, що чим більше вдається з’їсти ягід, тим краще. Вважається, що корисні речовини зможуть відкластися про запас, і цього вистачить на всю зиму. Насправді більше необхідного організм засвоїти не зможе, а надлишки вітамінів будуть виведені через нирки. Врахуйте: надмірна кількість ягід здатна спровокувати безліч неприємностей. Йдеться, наприклад, про бродіння в кишечнику, про діарею і не тільки.

Великий обсяг вітаміну С шкідливий при окремих захворюваннях нирок. У цьому випадку не рекомендовані до застосування ягоди чорної смородини, ківі, обліпихи, а також відвар шипшини.

При хворобах шлунково-кишкового тракту ягоди ліпше споживати після теплової і механічної обробки у вигляді компотів, киселів, мусів, желе. При гастриті проявіть обережність з кислими ягодами (брусницею, журавлиною). Коли в їжу приймають ягоди недостатньо промиті, вони стають причиною кишкової інфекції. Тому варто ретельно мити ягідні ласощі з використанням проточної води.

Часто ягоди викликають алергічну реакцію. Найчастіше харчову алергію, особливо у дітей, провокують малина, суниця, полуниця. Схожа реакція вважається можливою на брусницю, чорницю, ожину, журавлину. Чорна смородина за обсягами вітаміну С не має рівних собі. Причому, вітамін здатний зберігатися в цій ягоді в будь-яких заготовках. Але чорну смородину не варто їсти особам з підвищеним виділенням солей – у них можуть утворюватися камені в нирках.

Також треба бути обережними при збиранні лісових ягід. Велику небезпеку становлять отруйні ягоди, про які кожен має пам’ятати!

Отруйні ягоди:

Вороняче око. У цієї рослини зі стеблини ростуть чотири або п’ять листочків, а всередині сидить ягідка. Плутають цю ягідку з чорни¬цею. Але в них ягідки смачні, а вороняче око – ягода дуже отруйна і її ні в якому випадку не можна пробувати на смак. Якщо їх з’їсти, то виникає сильний біль у животі, що навіть призводить до коми.

Вовче лико. Це єдиний кущ у наших кра¬ях, квітки у якого з’являються ще до листочків. Це – отруйна рослина. Навіть його квіточками краще милуватися здалеку. Їхній запах, який на¬гадує аромат ванілі, може викликати головний біль, запаморочення. А краплина соку, яка потрапить на шкіру або слизову оболонку губ, очей, викликає сильне подразнення.

Дурман
. Ці рослини висаджують біля будинків, шкіл, дитячих садочків. Улітку вони радують око красивими білими квітами, а коли достигає насіння – стає смертельно небезпечною. Мабуть, всі бачили ці коробочки з голками, дещо схожі на каштан, усередині яких знаходяться чорні зернята. Плоди дурману, якщо їх спожити, затьмарюють свідомість, можуть стати причиною розвитку коми.

Вовчi ягоди
. Дуже схожі на порічки. Вони солодкі на смак, але небезпечні для здоров’я. Бересклет європейський, або як в народі кажуть – єпископська шапочка. Плід має вигляд коробочки з білим насінням. Коли ягоди достигають, насіння набуває красивої і незвичайної форми сережок. Рослина отруйна, може викликати блювоту, знесилення і навіть судоми.

Блекота. Отруєння блекотою буває смертельним! Упізнати рослину можна не тільки за зовнішнім виглядом, а й за неприємним запахом. На вигляд ці квітка та плоди – глечинки, в кожному з яких може бути до п’ятисот насінин, які на вигляд схожі на макові зернята. Ось вони і призводять до біди.

Запам’ятайте! Якщо ви помітили, що ваша дитина з’їла якусь із ягід чи насіння, негайно викличте карету швидкої допомоги. А до приїзду медиків давайте їй пити воду з соком лимона (на 2 літри води – 3-4 лимони). І головне: чим скоріше потерпілий отримає медичну допомогу, то легшими будуть наслідки дії рослинної отрути. Будьте обережні! Перш ніж іти до лісу, ознайомтеся з ягодами, які можуть зашкодити вам та вашим рідним!


А.С. Треніна, методист обласного методичного кабінету НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області
Категорія : Надзвичайне


Loading...
загрузка...Залишити Коментар