В Ужгороді під час брифінгу обговорили погіршення ситуації щодо захворюваності на COVID-19
Закарпаття за динамікою захворюваності на COVID-19 близьке до переходу в «червону зону» – наголосили сьогодні на брифінгу в пресцентрі Закарпатської обласної адміністрації. Із журналістами спілкувалися голова ОДА Віктор Микита, міський голова Ужгорода Богдан Андріїв, директор департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Анатолій Пшеничний, генеральний директор обласного Центру легеневих хвороб Василь Скрип.
Голова облдержадміністрації Віктор Микита порівняв нинішні показники захворюваності з тими, які були на другу декаду січня торік, і відзначив, що за динамікою Закарпаття вже на місяць випереджає ситуацію на такий же час 2021-го, а за тиждень-два кількість нових хворих щодня може сягнути 2 або й 3-4 тисяч. Перехід у «червону зону» епіднебезпеки означатиме призупинення роботи бізнесу, обмеження в роботі установ, органів влади.
Віктор Федорович також наголосив, що вже 2 тижні для протидії коронавірусу вживаються посилені заходи, працюють моніторингові групи, які перевіряють, чи в закладах харчування, торгівлі перебувають вакциновані люди, і відзначив, що підприємці переважно нехтують дотримання цих вимог. Акцентував, що з 1 лютого починають діяти збільшені штрафи за порушення карантинних вимог і на керівників закладів накладатимуть до 170 тисяч гривень штрафу, а на відвідувачів – до 17 тисяч. Голова ОДА також повідомив, що в області працюють 217 пунктів, де можна зробити щеплення, і препаратів для вакцинації є достатньо.
Міський голова Ужгорода Богдан Андріїв відзначив, що ситуація із захворюваністю на COVID-19, а також грип, зокрема штаму А, та інші респіраторні вірусні інфекції погіршується, у порівнянні з минулим тижнем хворих більше вдвічі, дітей шкільного віку – у 2,5 рази. Тому напередодні протиепідемічна комісія в міській раді прийняла рішення про запровадження дистанційного навчання для всіх школярів міста, мистецьких, спортивних шкіл, гуртків, «очно» працюватимуть лише дитячі садочки. Наразі такий карантин діятиме 2 тижні, але рішення про його тривалість переглядатимуть за результатами моніторингу показників захворюваності.
Міський голова також наголосив, що працівники муніципальної варти міської ради спільно з поліцією регулярно проводять перевірки щодо невакцинованих у громадських місцях, закладах.
«Добре відсвяткували», – іронічно охарактеризував ситуацію директор департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Анатолій Пшеничний. За його словами, кількість хворих на Закарпатті зараз зростає в геометричній прогресії, вже четвертий день поспіль кількість госпіталізованих на 25-30% перевищує кількість тих, хто одужав, тому суттєво зростає навантаження на медичні заклади. 18% серед захворілих – діти. Анатолій Олександрович нагадав також минулорічну ситуацію наприкінці зими із захворюваності і те, що погіршення почалося так, як і зараз, з Івано-Франківщини.
Анатолій Пшеничний також відзначив, що термін дії сертифікатів про вакцинацію зменшили до 270 днів, а Закарпаття – одна областей із найменшою кількістю щеплених, 5 громад – на Тячівщині, Свалявщині, Рахівщині абсолютні «лідери» з антивакцинації. Тоді як зараз штам «Омікрон» надзвичайно швидко поширюється, людина, котра навіть не має симптомів захворювання, може заразити майже всіх, із ким контактувала.
За словами керівника департаменту обласного управління охорони здоров’я, у нашому краї вже однозначно є випадки штаму «Омікрон», хоча більшість – 80% із досліджених взірців, підтвердили циркуляцію штаму «Дельта». Щоб виявляти «Дельту», є лабораторні можливості безпосередньо на Закарпатті, а «Омікрон» наразі визначають, досліджуючи зразки з нашої області в Києві, очікується, що незабаром для цього будуть можливості і в нас.
«Береженого й Бог береже – це має зараз бути девізом усіх», – наполягає генеральний директор Центру легеневих хвороб Василь Скрип. Лікар розповів історії кількох пацієнтів, до того ж молодого віку, які нещодавно померли у закладі. Також зазначив, що зараз рівень вакцинації в області дещо зріс, припускає, що один із чинників, який на це вплинув, – смерті відомих закарпатців.
На брифінгу також акцентували на небезпечності відвідуванні богослужінь, украй низькому відсотку вакцинованих серед літніх закарпатців, тому, який колапс може бути і для медичної сфери, і для бізнесу, якщо захворюваність сягне рівня «червоної зони».