Як не стати жертвою інтернет-аферистів

лютого 09 / 2021
9 лютого у світі відзначається День безпечного Інтернету, метою якого є просування безпечного та позитивного використання цифрових технологій, особливо, дітьми й молоддю.

Сучасний світ неможливо уявити без інтернету, а нині, у зв’язку із тривалою пандемією корона вірусу, онлайн послуги заполонили усі сфери громадського життя, що дає можливість реалізувати майже всі свої потреби в інтернеті. Проте є й негативна сторона – зростання шахрайства в інтернеті.

Тож поради фахівці системи БПД, як не потрапити в пастку інтернет-шахраїв, стануть в нагоді кожному.

Не залишайте свої персональні дані

За жодних обставин на незнайомих чи підозрілих сайтах. Адже часто шахраї практикують створення сайтів-двійників. Якщо ви будете уважними, то можете побачити, що назва «знайомого» сайту може різнитися одною-двома буквами чи цифрами. Якщо ви оплатите послугу чи товар на такому сайті, або ж залишите свої персональні дані – ви станете жертвою шахрая.

Поширеним видом шахрайства є продаж товарів з рейкових інтернет-магазинів, які пропонують товар, якого насправді в них немає. Тому будьте уважні, якщо товари продають за дуже низькою ціною, причому потрібно зробити часткову чи повну передоплату. Щоб не потрапити в тенета шахраїв, скористайтесь покупкою товару з накладеним платежем.

Привабливі пропозиції

Часто це – оголошення про роботу. Приміром, потрібно складати ручки, наклеювати марки тощо. Роботодавець-шахрай для цього повинен надіслати вам матеріали поштою, за що ви повинні перерахувати йому мінімальний завдаток, який вам повернуть разом з першою заробітною платою за виконану роботу. Як правило, таким чином ви втратите і завдаток і не отримаєте роботи. Роботу слід шукати на офіційних сайтах та обов’язково перевіряти роботодавця.

Ще однією приманкою для охочих до легкого заробітку є повідомлення про виграш. Щоб отримати велику грошову винагороду або цінний приз, ви повинні сплати певний відсоток від виграшу для покриття витрат, пов’язаних конвертацією з коштів чи відправкою призу. Скоріш за все, якщо ви сплатите кошти на вказані рахунки, то ніяких грошей та цінних призів ви не отримаєте, а автор повідомлення перестане відповідати на ваші листи.

Ваш родич у біді: потрібні гроші

Часто шахраї надсилають людині повідомлення, що ніби-то родич потрапив у біду, і терміново потрібні гроші, адже це – питання життя і смерті. Отримавши таке повідомлення, люди, як правило, панікують та намагаються допомогти родичу чи другу і у стресовому стані перераховують кошти на вказаний рахунок. Згодом виявляється, що це – афера…

Якщо ви отримали таке повідомлення, варто діяти розсудливо. Спробуйте зв’язатись із людиною, про яку вам повідомили. Якщо вона не виходить на зв’язок, спробуйте дізнатись більше про ситуацію з інших джерел. Надсилати гроші варто лише, якщо ви переконались, що повідомлення достовірне.

Вам телефонують з банківської установи про блокування вашого рахунку, і для зняття блокування просять повідомити ваші пін-код до картки, 16 цифр, що вказані на картці, термін дії картки, CVV-коду. У такому разі негайно зверніться до банку за офіційною електронною адресою або офіційним номером телефону, на номер гарячої лінії банку, вказаний на картці, для уточнення ситуації. І в жодному разі не повідомляйте даних щодо ваших банківських карт та рахунків стороннім людям.

Правила безпеки в інтернеті

Крім перерахованих видів інтернет-шахрайства є ще чимало, і з кожним днем їх число збільшується. Тому. щоб не втрапити у пастки шахраїв, дотримуватись наступних правил:

Не вказуйте власні персональні дані на неперевірених сайтах.
Нікому не повідомляйте термін дії банківської карти та CVV-код.
Перевіряйте гіперпосилання та наповнення сайту на відповідність офіційним даним компаній.
У разі отримання спірних листів чи повідомлень не здійснюйте ніяких оплат до встановлення обставин ситуації, що виникла.
Не робіть передоплат у неперевірених інтернет-магазинах.
Не користуйтеся неперевіреними оголошеннями щодо роботи, яка обіцяє швидкий заробіток за внесення завдатку.
Якщо ви стали жертвою інтернет-шахраїв

Зверніться до найближчого відділу поліції або зателефонуйте 102. Зберіть інформацію, що підтверджує факти вчинення щодо вас шахрайських дій: чеки про оплату, квитанції з банку про проведення грошових операцій, роздруківки оголошень, посилання на сайт тощо.

Зверніться до адміністратора сайту з метою блокування сторінки шахрая, а також зателефонуйте в банк, через який було здійснено платіжні операції, повідомте, що переказ здійснено на картку шахрая.

Після притягнення винної особи до кримінальної відповідальності, ви можете звернутись до суду з вимогою відшкодування матеріальної та моральної шкоди.

Згідно із частиною першою статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка, набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов’язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Тому дієвим способом захисту у разі, якщо ви перерахували кошти шахраям в інтернеті може бути звернення до суду з позовом про повернення безпідставно набутих коштів до власника банківського рахунку, на який здійснено зарахування коштів.

Для отримання правової допомоги ви можете звернутись у найближчий до вас місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги або бюро правової допомоги, адресу і контактний телефон яких ви зможете дізнатися за номером Єдиного контакт-центру системи безоплатної правової допомоги − 0 800 213 103 (цілодобово та безкоштовно в межах України зі стаціонарних та мобільних телефонів), або за посиланням: https://www.legalaid.gov.ua/tsentry/.
Категорія : Надзвичайне


Залишити Коментар