На Закарпатті знайшли чехословацький «скарб»

серпня 31 / 2020
На Закарпатті знайшли чехословацький «скарб»

Курйозний випадок стався на початку серпня в Берегові. На одному з приватних дворів знайшли глиняний глечик, повний крон доби Першої Чехословацької Республіки (1918 – 1938 рр.). Однак, попри відносно солідну суму, яку становили би ці монети в часи тої держави, нині вони не вельми цінні, бо карбувалися з мідно-нікелевого сплаву й не є нумізматичною рідкістю.

Відтак цей «скарб», що складався з кількох сотень монет (точніше, їх було близько тисячі, але власник знахідки частину вирішив залишити собі) переважно номіналом у 1 крону, спочатку продавався на місцевому базарі вроздріб, допоки його не купив один підприємець із розрахунку три гривні за крону. При цьому їх ринкова вартість на інтернет-аукціонах – від 7 до 10 грн, але великим попитом вони не користуються.

А чи була ця «заначка» цінною колись? На це питання добре відповів у матеріалі «З історії Закарпаття: яким було життя та зарплати «за чехів» часів Підкарпатської Русі» на «Мукачево.?нет» журналіст Іван Романчук. Зокрема він писав, що чиновник заробляв у середньому 1300 крон на місяць; шахтар – близько 1000; від 600 до 700 отримували вчителі початкових шкіл; капітан штабу у військовій службі – 2 653, штатний офіцер у міністерстві – 3 765 крон. При цьому середня місячна платня в Чехословаччині в 1930-му становила всього 789 чеських крон. У Празі на початку 1920-х літр молока коштував 3,30 крони, пива – 3,20, кіло пшеничного борошна – 8,45, свинина – 23 за кілограм, кіло вершкового масла – 48,80. Чоловіче взуття продавалося за 210 крон, жіноче – за 195. Квиток до театру обходився в 10 крон, а чоловіча стрижка – в 4.Тобто берегівська знахідка – це більше, ніж тогочасна середня зарплата, за яку можна було багато чого придбати.

Олег СУПРУНЕНКО, НЗ
Категорія : Надзвичайне


Залишити Коментар