До уваги громадськості! Посібник «ТОП-20 корупційних схем на місцях: які вони та як їх здолати»

серпня 07 / 2020
Посібник “ТОП 20 корупційних схем на місцях – які вони та як їх здолати” – своєрідна антикорупційна дорожня карта для нинішніх депутатів місцевих рад, очільників міст, громадських активістів та майбутніх кандидатів на посади міських голів та депутатів місцевих рад.
До уваги громадськості! Посібник «ТОП-20 корупційних схем на місцях: які вони та як їх здолати»

З перебігом децентралізації громади отримують більші кошти для свого розвитку, аніж раніше. Крім того, у 2018 році об’єднані територіальні громади отримали у комунальну власність майже 1,5 млн га земель сільськогосподарського призначення.
Передача повноважень та коштів від центральної влади якнайближче до людей – органам місцевого самоврядування – посилює спроможність громад, але містить потенційні корупційні ризики, пов’язані із використанням бюджетних коштів та майна.
Як правило, представники громадськості та ЗМІ знають про наявні корупційні схеми та зловживання на місцях, але їм не завжди вдається їх подолати.
Восени 2020 року в Україні очікуються місцеві вибори. Відтак, мешканці громад мають бути поінформовані та забезпечені інструментами участі у прийнятті рішень та впливу на місцеву владу – з метою нейтралізації корупційних схем на місцевому рівні.
Задля сприяння ефективній антикорупційній співпраці громадських активістів та органів місцевого самоврядування спільно з партнерами розроблено Посібник «ТОП 20 корупційних схем на місцях – які вони та як їх здолати».
Посібник акумулює перелік та інструменти для подолання на місцях найбільш поширених та масштабних корупційних схем. Під корупційними схемами маються на увазі системні механізми в роботі органів, часто закріплені в законодавстві, які роблять зловживання можливими.
Запропоновані ТОП схеми визначені згідно з пропозиціями партнерів, інформацією зі ЗМІ та на базі звернень громадян.
Тут представлені корупційні теми, що турбують місцеві громади та стосуються різних сфер: від суто міських проблем, як то зовнішня реклама, паркування, пересувна торгівля, до питань конфлікту інтересів керівників комунальних підприємств та неможливості члена громади оскаржити рішення міських рад.
Часто корупційні схеми діють з причин зарегульованості законодавства або навпаки – законодавчих прогалин, якими уміло користуються недоброчесні управлінці.
Посібник містить перелік кроків, що мають бути здійснені для того, щоб здолати визначені корупційні схеми на трьох рівнях: на рівні громадськості та журналістів, на рівні ОМС (місцеве законодавство, електронні інструменти, управлінські рішення) та на центральному рівні.
Звісно, перелік таких кроків не є вичерпним та остаточним – пропонується вектор руху.
Вказані рекомендації мають бути адаптовані до конкретного населеного пункту, його політики розвитку. А ті проблеми, що потребують вирішення на центральному рівні, мають об’єднати зусилля як місцевих політиків, так і громадянського суспільства.
Пропонований Посібник – своєрідна дорожня карта для нинішніх депутатів місцевих рад, очільників міст, громадських активістів та майбутніх кандидатів на посади міських голів та депутатів місцевих рад. Вони мають задекларувати – ці схеми будуть подолані.
Посібник«ТОП 20 корупційних схем на місцях – які вони та як їх здолати» розроблено ГО «Разом проти корупції» у рамках проекту, який виконує Інститут висвітлення війни та миру (IWPR) за підтримки МЗС Королівства Норвегії. Думки та позиції, висловлені у цьому посібнику, необов’язково відображають позицію МЗС Королівства Норвегії та Інституту висвітлення війни та миру (IWPR).
Категорія : Надзвичайне


Залишити Коментар