У нинішній російсько-українській війні загинуло майже 100 закарпатців

липня 22 / 2018
У нинішній російсько-українській війні загинуло майже 100 закарпатців

Кожна область України робить свій внесок у нинішню боротьбу за територіальну цілісність держави.
Хоча Закарпаття – найбільш тиловий з усіх регіонів, наш внесок теж помітний. Пішов уже п’ятий рік, як практично щомісяця наші ЗМІ широко повідомляють про того чи іншого краянина, що загинув на фронті. Досить швидко лік пішов на десятки. Проте скільки усього закарпатців загинуло, донедавна було точно не відомо.

Тільки у щойно виданому 8-му номері закарпатського науково-мистецького журналу “Екзиль” опубліковано великий матеріал студентки журналістського відділення УжНУ Віри Лабич “Сильні духом. Про подвиг закарпатських добровольців – учасників АТО”. Це була її бакалаврська робота (керівник доцент Я.Шебаштян), яка з огляду на максимальну суспільну значимість тепер оприлюднена на всю область. Документальне дослідження навіть дещо ширше, ніж заявлено у заголовку. Ідеться не тільки про добровольців, а й про контрактників та мобілізованих, не тільки про Антитерористичну операцію, а й про нинішню Операцію об’єднаних сил.

Уперше автор ретельно облікувала, вивірила та оприлюднила повні дані про усіх закарпатців, загиблих у нинішній російсько-українській війні. Ідеться про усіх, хто відправився на бойові дії з території нашої області – це переважно уродженці Закарпаття, а також кілька офіцерів, що тривалий час служили у частинах, дислокованих у нашому краї.

Наразі даний список налічує 98 осіб. Як відомо, чимало закарпатців брало участь у київському Майдані 2013 – 2014 р. На щастя, ніхто з них не потрапив до Небесної Сотні. Натомість, що стосується подальших воєнних втрат, то маємо вже практично окрему сотню. В.Лабич подає 95 біодовідок про загиблих 2014 – 2017 р., а також 3 фотографії і роки життя ще трьох загиблих 2018 р. також наведено ширші біографічні нариси про дев’ятьох з цього списку. Для свого дослідження авторка використала 17 інтернет-ресурсів (в т.ч. “Голос Карпат”), матеріали (відеофайли) 6 телевізійних ЗМІ, власні інтерв’ю з 12 родичами загиблих.

У списку 4 солдати прикордонної служби, 9 добровольців, 85 військовослужбовців Збройних Сил України. Про кожного подано прізвище, ім’я та по-батькові, дата і місце народження, звання і посада, військова частина, дата, місце і обставини загибелі, місце поховання, нагороди. Окрім бойових втрат, є кілька загиблих від нещасного випадку та в автоаварії. Більшість солдат посмертно відзначено орденом “За мужність” ІІІ ступеня або відзнакою Президента “За участь в АТО”, офіцери – орденом Б.Хмельницького

Окрім 128-ї окремої гірсько-піхотної бригади, закарпатці воювали у добровольчих батальйонах “Айдар”, “Одеса”, Добровольчому Українському Корпусі, 15-му окремому гірсько-піхотному батальйоні, 53-й окремій механізованій бригаді, 79-й окремій автобригаді, 25-й окремій повітряно-десантній бригаді, 6-у окремому мотопіхотному батальйоні, інших частинах .

У списку є загиблі 2014 р. серед найперших втрат – під м. Щастя і Станицею-Луганською у червні, є ряд захисників Луганського аеропорту у липні 2014 р., є жертви найстрашніших боїв у серпні. Кілька чоловік загинуло у жовтні під Новотроїцьким. Чимало закарпатців полягло у Дебальцевському котлі на зламі 2014 – 2015 р. загиблих там відзначали спеціальною нагородою “Дебальцевський хрест”. Втрати 2016 – 2018 р. – на лінії зіткнення, під час обстрілу противником блокпостів та позицій наших військ. Зокрема, 2016 р. ряд закарпатців загинуло під Авдіївкою, Опитним, Зайцевим.

У списку як жертви артилерійських обстрілів, так і жертви снайперів, є навіть загиблі від танкової атаки на наш блокпост. Дехто загинув при зіткненні з диверсійно-розвідувальними групами противника, що намагалися прорватися через нашу оборону. Дехто – в результаті авіааварії. Є загиблі від мін і розтяжок. Дехто загинув на місці, більшість – у госпіталі від отриманих ран.

Більшість героїв поховано на Закарпатті (Пагорб Слави в Ужгороді, Алея Слави Мукачівського кладовища, цвинтарі райцентрів і рідних сіл). На їхню честь перейменовано вулиці, встановлено меморіальні дошки на рідних школах, декого зараховано до почесних громадян відповідних міст. Є кілька похованих за межами області (Львів, Суми).

Оприлюднені дані вражають. Для авторки це гідний дебют у журналістиці, документальній прозі. Її роботу варто видати також у вигляді брошури.

Сергій Федака.
Категорія : Надзвичайне


загрузка...