Закарпатські лікарі наполягають на необхідності масового тестування населення
На сьогодні в Україні існує неприпустима ситуація, коли майже 80% вартості лікування коронавірусу українці сплачують самотужки. Влада спрямувала кошти з Фонду боротьби з COVID-19 на інші потреби, й нині, коли показники добового приросту хворих уже наближаються чи навіть перевищують весняні італійські, лікарні виявилися не готовими до прийому пацієнтів. Із усіх областей найбільше недужих медиків – на Закарпатті.
Про це в п’ятницю під час пресконференції в Ужгороді заявили лікарі, кандидатки в депутати обласної ради від «Європейської Солідарності» Ірина Котлярова та Ольга Олексик.
«Шокують гучні корупційні скандали в галузі, пов’язані з нецільовим використанням коштів, виділених на боротьбу з COVID-19. Окрім того, що це кримінально, це аморально. Наші колеги не захищені, наражаючи на небезпеку не лише себе, а й свої родини, бо не проходять належного регулярного тестування, щодня працюючи з хворими. Медпрацівників необхідно захищати та тестувати незалежно від того, чи працюють вони в опорних лікарнях, чи стикаються з цією недугою в інших закладах», – каже кардіолог, заступниця директора Закарпатського обласного клінічного центру кардіології та кардіохірургії Ірина Котлярова. Вона додає, що поширення коронавірусу серед медиків дуже швидко може призвести до непередбачуваної ситуації, коли надавати меддопомогу людям буде просто нікому.
Нині, коли через недостатню відповідальність центральної та місцевої влади ситуація вийшла з-під контролю, уповільнити розповсюдження інфекції і зменшити навантаження на медзаклади може вчасне та масове тестування населення, – переконана завідувачка відділенням ендокринології Закарпатської обласної клінічної лікарні ім. А. Новака Ольга Олексик. «ПЛР-аналізи роблять довго, інколи на це потрібно 3 – 4 дні, доти вони вже часом і недійсні. А для госпіталізації в обласний заклад треба 72 години з моменту взяття аналізу. Виходить замкнене коло. Ми бачимо людей, які приходять до зачинених дверей, тому що цей тест не дозволяє їм бути госпіталізованими. Це слід негайно вирішувати», – каже вона.
Лікарі закликають місцеву владу подбати про забезпечення маскового режиму не лише на папері, а також виявлення хворих на ранніх стадіях недуги, адже наразі люди звертаються на пізніх, тому часто допомогти їм уже, на жаль, не можна.
Пандемія коронавірусної інфекції оголила і старі проблеми медицини. Особливу загрозу COVID-19 становить для хронічних хворих, лікування яких також хронічно недофінансоване. «На обласному рівні треба ухвалювати ефективні управлінські рішення, виробити стратегію на роки, яка би передбачала якісну медичну допомогу за умови раціонального використання коштів, бо грошей ніколи не буде достатньо, але ними можна й потрібно розпорядитися ефективно», – наголосила Ольга Олексик.