"Електроенергія за ціною золота": що відомо про підвищення тарифів
В Україні вже незабаром може зрости тариф на електроенергію. Ймовірно, його не відразу підвищуватимуть у кілька разів. Однак підвищення буде відчутним, і на цьому не зупиниться.
Такі прогнози дали експерти ринку комунальних послуг, пише obozrevatel.
Втім, про те, що тарифи для населення підвищуватимуть, говорять і в чиновницькому апараті. Щоправда, поки ніхто не називає, за яким сценарієм відбуватиметься підвищення тарифу. Одні кажуть, що це відбуватиметься плавно протягом двох або навіть трьох років. Інші припускають, що тариф може піднятися миттєво до ринкового рівня. А це означає, що він може зрости одразу в 3,5-4 рази.
У разі миттєвого різкого підвищення тарифу на перший план вийде питання компенсації витрат незахищеним верствам населення. Розмір цієї компенсації вже заздалегідь порахований. Економісти кажуть, що знадобиться на рік близько 40 млрд гривень. При цьому на дотацію низького тарифу, за яким платить населення, вже зараз держава витрачає близько 140 мільярдів. А це означає, що підвищувати тариф у будь-якому разі вигідніше, ніж залишати його на колишньому рівні й дотувати галузь.
Звичайно, за такого підвищення тарифу багато родин просто не зможуть платити за електроенергію. Насамперед йдеться про ті сім'ї, в яких є громадяни працездатного віку, що офіційно ніде не працюють.
Але найімовірніше, що спочатку уряд зупиниться на другому варіанті – поступове підвищення тарифу на електроенергію.
"Тарифи на електроенергію не зростуть у чотири рази, тобто до розрахункової вартості електроенергії. Припускаю, що вони підвищаться приблизно на 30-40% – до 2,3-2,5 грн за кВт-годину", – каже голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко.
При цьому голова НКРЕКП Костянтин Ущаповський повідомив, що зараз одночасно кілька робочих груп із Міненерго, Мінсоцполітики та НКРЕКП прораховують різні варіанти підвищення тарифів на електроенергію. Зрештою їм належить вибрати одну з двох моделей: або різке підвищення тарифу з одночасним включенням системи адресного захисту населення, або встановлення диференційованого тарифу в залежності від обсягів споживання.
Причому, на думку експерта Богдана Серебренникова, диференційований тариф може бути не двосхідчастим, а мати навіть три ступені.