Що буде з цінами на картоплю найближчим часом

жовтня 01 / 2022

На Закарпатті картопля сама дешевша це 6 гривень, сама дорожча 14 гривень

В Україні вже найближчим часом зміняться ціни на картоплю. Вони стануть вищими. Проте, великого підвищення вартості картоплі експерти не прогнозують.

Вона може стати дорожчою порівняно з ціною вересня на 10-15%.

Про те, що відбувається на ринку картоплі, розповіли експерти аграрної галузі у коментарях виданню delo.

Минулорічний картопляний сезон перевершив найсміливіші очікування фермерів і відзначився високим урожаєм. Нинішнього року такого врожаю не буде. Але, оскільки через війну багато українців були змушені виїхати за кордон, то й потреба країни в картоплі буде нижчою. Отже, Україні має вистачити того врожаю, який буде зібрано.

“Порівнювати сезони не дуже коректно, але можна сказати, що показник урожайності 2022-го зменшиться орієнтовно на 10%. Основним чинником впливу є недостатнє вологозабезпечення, яке спостерігається цього року”, - поділився керівник кластера “Картопля” Континентал Фармерз Груп Орест Кравчук.

Поки що сезон збору врожаю картоплі у самому розпалі. Причому переважна більшість виробництва цієї культури зосереджена у приватному секторі. Нинішнього року лише 2% від вирощеного врожаю планують зібрати у фермерських господарствах та на полях великих агропідприємств. Решта 98% - це продукція приватного сектора. Українці вже почали продавати надлишки вирощеного, щоби не закладати їх на зимове зберігання. Тому зараз картоплі на ринку багато, і вона дешева.

Так, на львівському оптовому ринку "Шувар" картопля зараз йде по 4-6 гривень за кілограм. У Києві на ринку "Столичний" вона дорожча, однак і там ціни на картоплю поки що не кусаються. Коренеплоди продають по 7-9 гривень за кілограм.

При цьому розраховувати на імпортне постачання картоплі цього сезону не доводиться. Через безпрецедентну посуху, якої не було в Європі, принаймні, протягом 500 років, урожайність сільгоспкультур там знизилася в рази. У тому числі постраждала і врожайність картоплі. Тож звідти імпорту не буде. Зрозуміло, що цього року відпав і білоруський імпорт, який раніше мав свій сегмент на українському споживчому ринку.

Тому в нинішньому сезоні фермери хіба що імпортуватимуть насіннєву картоплю. Однак у всьому іншому потрібно розраховувати лише на внутрішнє виробництво. У 2022 році картоплею було засаджено приблизно на 30% менше площ, ніж торік. Якщо врахувати ще й прогноз щодо врожайності, яка очікується на 10% нижче за торішню, то виходить, що валовий збір цієї культури буде суттєво нижчим за торішній.

Однак через скорочення чисельності населення Україні цілком має вистачити вирощеного та зібраного врожаю. Адже багато наших співвітчизників не планують повертатися додому з-за кордону, принаймні, до весни.

При цьому вже до кінця вересня виробники переважно продали те, що не планували закладати на зимове зберігання. Через це ціни на картоплю з жовтня підуть вгору. Однак дефіциту цього овочу не буде. Тому захмарних цін українцям побоюватися не варто.
Категорія : Економика


Залишити Коментар