Підвищення ціни на газ стане політичним цунамі для влади

жовтня 15 / 2018
Підвищення ціни на газ стане політичним цунамі для влади
Український уряд може відмовитися від підвищення цін на газ і продовжити спецзобов'язання для "Нафтогоза", поки не досягнуто домовленостей з Міжнародним валютним фондом. Про це в ефірі українського телеканалу заявив міністр соціальної політики Андрій Рева. Наскільки піднімуть вартість газу для населення, викличе це колосальні неплатежі по комуналці, а також чи варто очікувати наступного Майдану - з такими питаннями ГолосUA звернувся до експертів.

Джерело соціального вибуху

Національний банк очікує підвищення ціни на газ для населення для отримання наступного траншу Міжнародного валютного фонду (МВФ). Про це повідомив глава НБУ Яків Смолій під час зустрічі з банкірами.

Як вважають експерти, влада навряд чи піде на такі антисоціальні заходи напередодні виборів. Але що буде після виборів? Адже знову, так вважають економісти, Україна стоїть на межі дефолту і черговий транш від МВФ їй необхідний. Що стосується третього Майдану, то українці неохоче виходять на протести з соціально-економічними вимогами. Швидше, з загальнополітичними. Але як же бути в разі, якщо тарифи по комуналці почнуть перевищувати реальні доходи громадян? Не платити або бунтувати, ось в чому питання.

«За останні 4 роки після Майдану у нас було достатньо підстав, щоб влаштувати ще не один Майдан. Тому що ситуація, як відомо, погіршилася в рази в економіці, в соціальній сфері, у фінансовій, - обвалилася гривня, зменшилися доходи населення в середньому в 2,5 - 4 рази. Це не секрет. Тому, звичайно, в українців є всі підстави і політичні, і соціальні, і економічні вийти на Майдан », - заявив політолог Валентин Гайдай.

Підстав більш ніж достатньо, зазначає політолог.

«Як показує практика, восени після літа, після такого затишшя, життя політична і громадська активізується. А напередодні виборів тим більше буде імпульс для різного роду акцій протесту. Восени життя кипить. Я думаю, що напередодні виборів багато опозиційних політиків: та ж Тимошенко, той же Опозиційний блок спробують розіграти цю карту протесту на тлі соціального погіршення, на тлі зростання тарифів. Але без фінансової підтримки будь-яких партій чи сил, я думаю, протестів чекати не варто », - сказав він.

Вважаю, що підвищення цін на газ, як мінімум, буде означати, що значне число громадян, які і так отримують субсидії (нагадаю, що субсидії отримують 8 мільйонів домогосподарств), вони просто не зможуть платити за комунальні послуги, вважає політолог Олексій Якубін.

Підвищення ціни на газ стане політичним цунамі для влади

«Як мінімум будуть рости борги, пов'язані з комунальними послугами. Вони зараз вже досягають 40 мільярдів гривень. Ми знаємо, що уряд у проекті бюджету, який зараз є, заклало зменшення цифри на субсидії на 10 мільярдів, до 55 мільярдів гривень. Грубо кажучи, уряд наперед заклало ідею скорочення кількості людей, домогосподарств, які будуть отримувати субсидії. Ми зіткнемося з ситуацією колосальних неплатежів, а це, без сумніву, буде грати свою роль на виборах. Якщо навіть не відбудеться якогось масового мітингу або масової демонстрації, то я думаю, що платіжки, які будуть отримувати громадяни, будуть найкращою агітацією проти Президента і уряду, проти чинного курсу », - заявив політолог.

Ми бачимо, що, з одного боку, уряд це як би розуміє, а з іншого боку - внаслідок того, що хочеться отримати і почати нову програму з МВФ, влада думає над тим, щоб підвищити ціну на газ, відзначає він .
Подорожчання «блакитного» палива - ініціатива уряду

«Зростання ціни на газ з витікаючими звідси наслідками для уряду і Президента - це просто політичне цунамі. Ще раз підкреслю, що у нас і так борги за комунальні послуги близько 40 мільярда гривень. Уявіть ще, якщо відбудеться підвищення на 23,5%, якщо станеться, а потім з наступного року ще приблизно на 20%. Це абсолютно непідйомна цифра », - говорить А. Якубін.

«Я вже говорив, що підвищення цін на газ, це не є ініціатива МВФ, а українського уряду», - заявив політолог Микола Спиридонов.

«Соціального вибуху я не очікую. По-перше, українці терплячі. По-друге, залишається півроку до виборів Президента і допускати якісь акції протесту нелогічно, тому що через півроку доведеться переобрати владу демократичним шляхом. Шанси на переобрання влади зменшуються. Не було такого, щоб чинна влада підвищувала тарифи за півроку до виборів. Якщо раніше рейтинг чинного президента був 5-8%, то після чергового підвищення ціни на газ він може виявитися з урахуванням похибки на рівні 3%. Наскільки будуть підвищувати? Статистика досить цікава. Нещодавно я з подивом прочитав, що Держстат підрахував, що вартість проїзду в комунальному транспорті Києва підвищилася на 26%, при тому що в дійсності ціна підвищилася з 4 гривень до 8, фактично підвищення відбулося в два рази, а статистики підрахували, що на 26%. Тут те ж саме », - каже політолог.

Якщо прогнозують 25%, то значить треба очікувати, що підвищиться в два рази. Вже багато разів після зміни влади підвищувалися комунальні тарифи, але, напевно, ще пару раз підвищення нам готують, резюмував М. Спиридонов.
Категорія : Економика


загрузка...