У затоплені шахти Солотвина запустили робота-дослідника (ФОТО)
На Закарпатті в рамках транскордонного проєкту “Ревітал 1” у затоплені Солотвинські шахти запустили робота UX-1, що досліджуватиме затоплені ділянки та руїни шахт Солотвинського басейну.
Про це повідомляє кореспондент Укрінформу з місця події.
Як повідомляється, у робота UX-1, якого опустили в затоплені шахти солерудника, є кілька завдань. Перше - вивчити та оцінити поточний екологічний стан Солотвинського солерудника та його околиць за допомогою інноваційної технології. Надалі робот дасть старт процесу дослідження й моніторингу для відстеження якісних і кількісних змін у поверхневих і підземних водах та зміщення ґрунтів.
Робот розроблений за інноваційною системою Unexmin. Це інноваційний метод картографування затоплених шахт, який застосовувався для вивчення уранових та мідних шахт в Португалії, також — у Сербії. Робот-дослідник використовуватиме неінвазивні методи для збору геологічної інформації. Його максимальна робоча глибина ~ 500 м, робот має форму сфери розміром 0,6 м в діаметрі, важить 112 кг, працює під землею до 5 годин на максимальній швидкості 1-2 км/год. UX-1 в Солотвині обстежить водойми, виміряє порожнини в соляних шахтах, дослідить печерні системи та зони карстових проваль.
На Закарпатті сподіваються отримати внаслідок його роботи дані, за якими створять карту відновлення Солотвина. За словами голови Закарпатської обласної ради Олексія Петрова, проєкт Ревітал-1 є дуже важливим для регіону, адже затоплення шахт, створення карстових провалів, потрапляння засоленої води в поверхневі ґрунтові води басейну Тиси — це не тільки загроза для закарпатців у зв'язку із руйнацією інфраструктури, це передумови для екологічної катастрофи в країнах Дунайського басейну.
“Проблема Солотвина почалася іще з 2007 року - з початком затоплення соляних шахт та створенням карстових проваль. У 2010 році ця проблема отримала статус надзвичайної ситуації державного рівня, згодом обласна рада звернулася по допомогу до міжнародних партнерів в ЄС. Зараз над дослідженнями за участю робота UX-1 працюватимуть вітчизняні науковці разом із колегами з Угорщини, Румунії та Словаччині. Ми усі чекаємо відповіді на питання: чи є можливість відновити в Солотвині алергологічну лікарню та чи можливо відновити промисловий видобуток солі?” - сказав Петров.
За словами голови загальних зборів області Саболч-Сатмар-Берег (Угорщина) Оскара Шестака, після даних, зібраних роботом та створенням точної картини того, що відбувається в затоплених шахтах, науковці та усі зацікавлені сторони зможуть розробляти дорожню карту та шукати кошти для того, аби відновити життя Солотвина.
Проєкт Ревітал 1 підготовлено в рамках Програми транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Угорщина–Словаччина–Румунія–Україна 2014-2020».