Час епідемій: чим відрізняється ГРВІ від ГРЗ

січня 23 / 2020
Як розрізнити ГРВІ та ГРЗ: симптоми, лікування, профілактика та діагностика.
Час епідемій: чим відрізняється ГРВІ від ГРЗ

У зимовий період особливо висока ймовірність підхопити застуду та грип. В кінці січня МОЗ України прогнозує зростання кількості хворих на гострі респіраторні захворювання.

Сьогодні ми розберемо, яка різниця між ГРВІ та ГРЗ, як не захворіти під час епідемії і чим лікувати вірусні інфекції. Що таке ГРВІ?

Гострі респіраторні вірусні інфекції частіше підстерігають нас у місцях скупчення людей у холодний період року. ГРВІ – це ціла група захворювань, які вважаються найпоширенішими в світі, туди входить грип, застуда і бронхіт.

Збудників ГРВІ налічується понад 300 видів. За статистикою, діагноз ГРВІ ставлять у половині випадків гострих захворювань. Активно поширюються інфекції серед дітей дошкільного віку та школярів. В середньому кожна людина 2-3 рази на рік хворіє на ГРВІ.

Передаються інфекції, як правило, повітряно-крапельним шляхом від хворої людини і рідше від тварин та птахів. Іноді вірусні захворювання передаються через предмети побуту – посуд, іграшки, білизну та інструменти.

Дуже часто захворювання не проявляється занадто активно, симптоми можуть бути мінімальні, але людина все одно є переносником інфекції, поки не почнеться лікування, людина все ще заразна. Зазвичай, саме ті, хто переносять застуду “на ногах” є причиною епідемій. Займаючись звичайними справами, гуляючи по місту і купуючи продукти, відбувається швидка передача інфекції серед великої кількості людей.

Першими під вплив вірусної інфекції потрапляють носоглотка, ніс, гортань, слизові оболонки очей і шлунково-кишковий тракт.

Таким чином, перші симптоми – це нежить, першіння в горлі, діарея, підвищена температура. Наступний крок вірусу – це кров. Коли інфекція потрапляє в кров’яну систему, з’являються ознаки загальної інтоксикації – озноб, головний біль, ломота, сонливість, млявість.

Перші ознаки боротьби імунної системи з захворюванням – це підвищення температури і поступове ослаблення симптомів інтоксикації. Після цього звільняється носоглотка від нежиті і починається вологий кашель.

Головна небезпека ГРВІ в тому, що при недбалому ставленні до захворювання, воно може перерости в трахеїт, ларингіт, бронхіт і пневмонію. Щоб не допускати погіршення стану, треба якомога швидше почати лікування і не допустити розвитку хронічних захворювань.

Що таке ГРЗ? Часто в ГРЗ входить і поняття ГРВІ, об’єднуючи всі гострі респіраторні захворювання. Гострі респіраторні захворювання мають схожі симптоми з ГРВІ. Різниця в захворюваннях полягає в збудниках.

Якщо при ГРВІ причиною поганого самопочуття будуть вірусні інфекції, то при ГРЗ збудниками хвороби є бактерії та грибки. Симптоми ГРЗ схожі на ГРВІ, але лікар може розрізнити їх завдяки нальоту на горлі і за кольором мокротиння.

Гострі респіраторні захворювання також відрізняються різким стрибком температури. В перший же день у хворого може підвищитися температура до 38-40 градусів. Інші симптоми будуть максимально схожі: нежить, біль у горлі, слабкість, озноб, кашель.

Часто при ГРЗ з’являється блювота і діарея. Це явище більш характерне для дітей і підлітків. Коли хворий приходить і каже лікарю про застуду, найшвидше рішення – це початок прийому антибіотиків.

Але при більш уважному розгляді симптомів, лікар визначає природу захворювання. Зазвичай діагноз ставиться, грунтуючись на протікання хвороби, виражених симптомів і стан горла і дихальних шляхів.

ГРВІ характерні наростаючі симптоми, а ГРЗ може показувати яскраві симптоми вже з першого дня.

Крім того, при бактеріальних і грибкових збудниках, колір і структура мокротиння буде відрізнятися від вірусних. Важливо при визначенні діагнозу відразу виключити серйозні захворювання, які повинні лікуватися іншими методами.

Наприклад, при діареї і блюванні лікар може поставити діагноз ротавірусна інфекція. А при гострих болях в гортані, лікар повинен переконатися, що захворювання не викликано аденовірусної інфекцією, яка викликає ангіну.

Висока температура може свідчити про кір чи скарлатину. Різниця в лікуванні хворих на ГРВІ та ГРЗ полягає в спрямованості основних діючих речовин проти збудників. При бактеріальній природі простуди лікарі прописують антибіотики, а при вірусній – противірусні препарати. Щоб захистити шлунок від агресивних ліків, лікарі часто прописують додаткові препарати.

При застуді і грипі багато лікарів прописують препарати, які спрямовані на полегшення симптомів. Як правило, такі ліки містять парацетамол і вітамін С.

Це допомагає хворим швидше заснути. Інші препарати заспокоюють хворе горло і очищають ротову порожнину від бактерій. Краплі та спреї для носа допомагають впоратися з нежиттю.

Лікування ГРЗ і ГРВІ, як правило протікає схоже: після початку прийому ліків поступово зникають симптоми захворювання і на фінальних стадіях йде нежить, кашель стає вологим і з часом зникає. Стандартний час одужання – тиждень. Важливо саме перший тиждень захворювання швидко допомогти організму впоратися з хворобою.

Ні в якому разі не можна халатно ставитися до лікування: весь період хвороби треба провести вдома, не контактувати з друзями та колегами. Якщо необхідно піти в громадське місце, і ви все ще хворі, то треба скористатися марлевою пов’язкою (медичною маскою). Будьте свідомими – одна розмова або чих можуть стати причиною епідемії у вас на роботі або в навчальному закладі.
Категорія : Різне


Залишити Коментар