В Ужгороді відзначили 100-річчя українського письменника Івана Чендея

травня 21 / 2022

на ужгородській садибі знакового українського письменника, Шевченківського лауреата, автора сценарію «Тіні забутих предків» Івана Чендея тримали культурний фронт – відзначили його 100-річчя презентацією «Щоденників Івана Чендея» та оголошенням переможців V Всеукраїнського конкурсу малої прози імені Івана Чендея.
На початку хвилиною мовчання вшанували загиблих захисників України. Відтак відкрили погруддя ювіляра – подарунок від скульптора Богдана Коржа, яке митець створив 35 років тому, ще при житті письменника.
Перші два томи «Щоденників Івана Чендея», видані за програмою підтримки видання творів місцевих авторів Закарпатської ОДА, презентували упорядниця видання, донька письменника Марія Чендей-Трещак разом із модератором – письменником, журналістом Павлом Вольвачем. За словами Марії Чендей-Трещак, щоденники ще до видання мали цікавість від науковців, їх друкували у журналі «Київ», постили у Фейсбуці та передавалися мейлами, на флешках. «Головна мета виходу книжок – пізнати Івана Чендея. Це не чтиво, не белетристика, Це – книжка для гурмана», – зауважила упорядниця.
Під час святкування голова Благодійного фонду імені Івана Чендея Іван Трещак оголосив переможців V Всеукраїнського літературного конкурсу малої прози імені Івана Чендея. Через війну вперше за історію конкурсу до Ужгорода не приїхали всі лауреати особисто. Представляли переможців у двох номінаціях члени журі: доктор філологічних наук, чендеєзнавець Сидір Кіраль (голова журі); член-кореспондент Національної академії мистецтв, кінокритик Сергій Тримбач; співзасновниця Міжнародного благодійного фонду імені Івана Чендея Марія Чендей-Трещак; літературознавиця, письменниця Роксолана Жаркова, письменники Павло Вольвач, Олександр Гаврош, Сергій Федака.
Загалом цьогоріч на поштову скриньку надійшло 145 текстів з усіх регіонів України, а також з Італії, Німеччини, Ізраїлю, Польщі, Туреччини.
Отож у номінації «Мала проза» перемогу здобули:
Гран-прі – Наталія Лопушняк за новелу "Празник" (П’яченца, Італія).
2 премія – Галина Яценко за оповідання "Він мовчав" (Львів) та Олена Демір за твір "Пуп’янок" (Анталія, Туреччина).
3 премія – Наталія Васильєва за новелу "Діонея мусципула" (Харків),
Алла Лотоцька за оповідання "Кавалєр" (Львів),
Галина Мельник за новелу "Пташиний Бог" (Івано-Франківськ).
У номінації «Чендеєзнавство» (вивчення життя і творчості Івана Чендея) перемогу здобув Микола Васьків (Київ) за роботу "Іван Чендей у колі мистецтва і мистецтв".
Спеціальною відзнакою журі «За вишуканий стиль та письменницьку майстерність» нагородили Олега Зав’язкіна за твір "Жовті роси, блакитні роси" (Донецьк) та Ольгу Халепу за оповідання "Дівчина з високої гори" (Харків).
За словами Івана Трещака, як і обіцяли, до п’ятиріччя конкурсу підготовлена і невдовзі вийде друком антологія, де вміщені твори переможців Всеукраїнського конкурсу малої прози імені Івана Чендея за всю історію конкурсу. Під час відзначення 100-річчя письменника представили сигнальний примірник. Невдовзі будуть доступні паперова та електронна версія книжки.
Під час презентації можна було придбати твори Івана Чендея, книжки його листування та щоденники, виручені кошти родина передасть Руху підтримки закарпатських військових, інформує благодійний фонд імені Івана Чендея.


Ужгородська міська рада
Категорія : Культура


Залишити Коментар