Ця Програма націлена на задоволення етнокультурних потреб нацменшин краю, розвитку їх освіти та співпрацю із закордонними українцями

березня 20 / 2019
 Ця Програма націлена на задоволення етнокультурних потреб нацменшин краю, розвитку їх освіти та співпрацю із закордонними українцями
На черговій сесії облради крайові парламентарі затверджуватимуть звіт про хід виконання у 2018 році Програми забезпечення розвитку освіти, культури, традицій національних меншин області на 2016 – 2020 роки та співпраці із закордонними українцями на період до 2020 року (зі змінами). Відповідний проект рішення заздалегідь опублікований на сайті обласної ради.

Виконання заходів програми забезпечують виконавці – департаменти облдержадміністрації: освіти і науки; соціального захисту населення; інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю; культури, управління облдержадміністрації: національностей та релігій; зовнішньоекономічних зв’язків, інвестицій та транскордонного співробітництва; молоді та спорту, райдержадміністрації, міськвиконкоми, Закарпатський інститут післядипломної педагогічної освіти, Ужгородський коледж культури і мистецтв, Ужгородський національний університет, райдержадміністрації, міськвиконкоми.

У пояснювальній записці до звіту зазначається, що для реалізації заходів програми з обласного бюджету на 2018 рік виділено 80,0 тис грн із визначених у паспорті – 1005,0 тис грн.

Торік профінансовано проведення низки культурних, просвітницьких, спортивних, туристичних заходів, які націлені на формування толерантності, поваги до історії, мови, традицій представників різних національностей тощо. Зокрема, проведено обласне свято словацького народного мистецтва „Словенська веселіца”, культурно-просвітницький захід для дітей „Колядки мовами національних меншин”, а також за круглим столом обговорили тему: „Актуальні питання забезпечення прав представників румунської національної меншини в Закарпатській області” та ін. Крім того, профінансовані заходи із відзначення пам’ятних дат, історичних подій, ювілеїв, урочистих подій та національних свят, які проводяться національно-культурними товариствами області.

Серед досягнутих результатів програми – проведення Міжнародної науково-практичної конференції „Освіта національних меншин у Середній Європі. Утворення національної шкільної мережі та її формування в Україні”. У роботі конференції взяли участь педагоги закладів загальної середньої освіти області з навчанням мовами національних меншин. В Ужгороді у рамках співпраці Міністерства освіти і науки України з Офісом Координатора проектів ОБСЄ в Україні проведено VI-й діалоговий захід „Дорожня карта: виклики та можливості для мов національних меншин”.

Протягом звітного періоду педагоги області взяли участь у консультаціях, ініційованих Міністерством освіти і науки України, з питань імплементації статті 7 Закону України „Про освіту” та долучилися до обговорення і вироблення пропозицій щодо статті про мови проекту „Про загальну середню освіту”.

Програмою передбачено й проведення літніх мовних таборів для учнівської молоді, які організовуються на базі освітніх закладів області. Найбільшою популярністю серед учнів користуються дво-тримовні табори, зокрема угорсько-українські, румуно-українські, українсько-угорсько-англійські. Крім того, діти і молодь з числа закордонних українців відпочивають у літніх таборах України, де мають змогу познайомитися з національними традиціями, літературою, історією нашої держави. Також для дітей щорічно організовується літній відпочинок в табори рідної мови Угорщини та Словаччини. Традиційними стали зустрічі шкіл-побратимів Закарпаття й сусідніх країн.

В інформації йдеться, зокрема й про втілені заходи задля підтримки дружніх творчих зв’язків. Торік закарпатські митці приймали низку запрошень з країн Карпатського єврорегіону та ін. для участі у культурно-мистецьких акціях. У звітному періоді здійснено понад 15 виїздів самодіяльних народних та професійних колективів, окремих виконавців, художників області за межі України. Серед них – Заслужений академічний Закарпатський народний хор” Закарпатської обласної ради, дав Різдвяний концерт для української громади м. Будапешт; закарпатська делегація взяла участь в урочистостях з нагоди проведення 36-го Всесвітнього фестивалю лемківської культури „Лемківська ватра” у м. Ждиня (Республіка Польща); „Закарпатський обласний музично-драматичний театр ім. братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв” Закарпатської обласної ради взяв участь у Міжнародному театральному проекті у Парижі та у святкуванні 15-ї річниці заснування Українського театру в Угорщині ( м.Будапешт) тощо.

Торік у рамках проведення Днів добросусідства задля налагодження співпраці з об’єднаннями, представниками бізнесових кіл закордонних українців керівництвом області укладено спільні документи про співробітництво, участі у спільних проектах, заходах та ініціативах економічного співробітництва області та за кордоном.

Прес-служба Закарпатської облради
Категорія : Культура


Loading...
загрузка...