Іванів день 20 січня: історія і традиції християн

січня 20 / 2019
Іванів день 20 січня: історія і традиції християн
На Івана багато людей здійснювало спеціальні обряди


У неділю, 20 січня, відзначається народне свято Іванів день (дата за старим стилем – 7 січня). У церковному православному календарі цей день Собору святого Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна.
Іванів день 20 січня: історія життя Іоанна Предтечі Іоанн
Предтеча народився в сім'ї, що жила за законами Мойсея. З юних років він присвятив себе служінню Богу і до 30 років прожив в Іудейській пустелі, далеко від людей. Іоанн носив простий одяг, дотримувався постів і молився. Він хрестив іудеїв (проводив обряд очищення водою) і закликав їх до покаяння.

В біблійних сказаннях викладено, що саме Іоанн Предтеча, будучи останнім пророком, передбачив пришестя Ісуса Христа, а потім хрестив Його у водах Йордану.
Іванів день 20 січня: традиції та обряди свята Ще це свято іноді іменують Бражником, оскільки в цей день було прийнято «запивати» все зло на землі. Люди говорили: «Святкуй раз на місяць — будеш веселим; святкуєш кожного дня — будеш голим». Перш ніж сісти за стіл, належало випити хрещенської води, щоб не хворіти цілий рік.

У період між Різдвом і Масляною за традицією масово святкували весілля. Тому «запивали» і щастя дівоче. Вважалося, що якщо у цей день «обмити» горе шлюбу без взаємного кохання, то в сімейному житті на майбутню дружину чекає мало сліз.
Крім того, на Івана багато здійснювали обрядове годування худоби. Домашніх тварин пригощають хлібом з сіллю або млинцями. Люди вірили, що проведення такого обряду допомагає підвищити їх чисельність. Завершення святкових гулянь означало повернення до звичного життя. Наприклад, на посиденьки знову належало приходити з роботою: «Після Івана Предтечі хто не робить, того б'ють у плечі» (в святкові дні молодь на вечорницях тільки веселилася). Проте в деяких місцях день все ще був святковим, ніякі роботи не виконувалися. Також наші пращури передбачали на Івана погоду: ясна і холодна погода 20 січня віщувала посушливе літо, а похмура і сніжна — рясний урожай. Багаті хліба обіцяли і ранкові тумани в цей день.
Категорія : Культура


Loading...
загрузка...