На Закарпатті правоохоронцями блоковано ряд контрабандних схем

грудня 18 / 2019
На Закарпатті правоохоронцями блоковано ряд контрабандних схем
Враховуючи, що Закарпаття межує з 4 Європейськими країнами і має 18 пунктів пропуску, які здійснюють пропуск вантажів та осіб через державний кордон України, питання блокування контрабандних потоків є одним із пріоритетних у роботі правоохоронних органів.

Як наразі встановлено, що найпоширеніші способи контрабанди у межах Закарпаття виглядають наступним чином:

ввезення в Україну товарів із заниженою митною вартістю з метою мінімізації митних платежів («сірий» імпорт);
ввезення подрібнених партій товарів за схемою так званих, «піджаків»;
ввезення в Україну з країн Євросоюзу (Італії, Португалії, Іспанії, Великобританії) через митні пости Закарпатської митниці товарів під виглядом особистих речей громадян (несупроводжуваного багажу);
незаконне вивезення з України до Євросоюзу цигарок з приховуванням від митного контролю чи поза митним контролем;
незаконне вивезення з України до Євросоюзу “сонячного каменю” – бурштину.

Справжньою оцінкою блокування цих схем є сума перерахувань митницею до державного бюджету. Станом на кінець листопада 2019 року, сума відрахувань збільшилась на понад 1 млрд 336 млн гривень у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.


Загалом, з початку поточного року, правоохоронцями викрито ряд злочинних схем.


Зокрема, розслідуючи схеми незаконного ввезення до України продуктів харчування під виглядом особистих речей громадян (несупроводжуваного багажу), зареєстровано 18 кримінальних проваджень за фактами вимагання та отримання хабарів посадовцями Закарпатської митниці ДФС та прикордонних загонів. Ще 13 проваджень зареєстровано за фактами зловживання службовим становищем посадовими особами Закарпатської митниці ДФС та прикордонних загонів області.


Наразі, 8 митникам і 6 прикордонникам повідомлено про підозру у отриманні неправомірних вигод. Ще одному посадовцю митниці повідомлено підозру у зловживанні службовим становищем. 10 обвинувальних актів стосовно 5 працівників митниці і 5 – прикордонної служби скеровані до суду. У інших справах триває досудове розслідування.

Також практично припинено схему ввезення до України великих партій товарів без сплати податків до бюджету за допомогою, так званих “піджаків”.


Розуміючи, що за цією схемою стоять посадовці, за оперативними матеріалами Управління СБУ в області зареєстровано 6 кримінальних проваджень. У подальшому, при отриманні неправомірних вигод затримано «на гарячому» 4 співробітників Закарпатської митниці ДФС. Митники підозрюються у тому, що за хабарі сприяли незаконному ввезенню в Україну товарів, у тому числі подрібнених партій.


Схожу схему викрито у взаємодії з підрозділами Державної служби України з безпеки на транспорті при перевірці міжнародного перевезення пасажирів («піджаків») мікроавтобусами. Саме комплекс проведених правоохоронцями заходів призвів до того, що з товарів, які ввозяться у режимі імпорту, безпосередньо у пунктах пропуску на кордоні митні платежі сплачують у повному об’ємі.

Припинено діяльність конвертаційного центру. Встановлено групу осіб, які надавали підприємствам реального сектору економіки послуги з мінімізації податкових зобов’язань та переведення безготівкових коштів у готівку.


Правопорушники використовували підконтрольні підприємства на рахунки яких, замовники конвертації перераховували кошти за нібито придбані товари. Надалі, вказані кошти знімались готівкою та поверталися вигодонабувачам за винятком винагороди - певного відсотку від розміру проконвертованої суми.

Блоковано ряд інших схем незаконного переміщення до України імпортних товарів.


Так, відпрацьовуючи оперативну інформацію співробітників Управління СБУ в Закарпатській області про ймовірний “сірий» імпорт, митними органами виявлено значні порушення митних правил у роботі окремих суб’єктів зовнішньо-економічної діяльності та складено 7 протоколів. Також на близько 5 млн грн. вилучено різноманітних товарів.


Викрито діяльність підприємств транзитно-конвертаційної групи, які ввозили до України товари з країн Європи, використовуючи різні схеми для ухилення від сплати митних платежів. Через підконтрольних суб’єктів господарювання та офшорні компанії, підприємства значно занижували митну вартість товарів, які ввозились в Україну. Проте у подальшому, ці товари продавались на території всієї Україні вже за реальними, ринковими цінами.


У рамках окремих кримінальних провадженнях розслідуються схеми незаконного експорту до країн ЄС деревини та лісоматеріалів. Зокрема мова йде про викриту схему злочинного експорту деревини до ЄС за допомогою подвійного використання товарних накладних, про контрабандне вивезення лісоматеріалів під виглядом пиломатеріалів та ін.


Триває досудове розслідування за фактом незаконного експорту сплавів на основі міді та олова, які, за сприяння посадовців Закарпатської митниці, були вивезені під виглядом частин до залізничних локомотивів. Таким чином, ділки намагалась у декілька разів занизити сплату митних платежів до держбюджету.


Неодноразово прокуратурою вказувалось керівництву Закарпатської митниці ДФС на необхідності налагодження роботи сканерів для перевірки вмісту автівок на пунктах пропусків. Два сканери встановлені на ПП «Чоп - Загонь» та «Ужгород – Вишнє-Нємецьке», однак, тільки нещодавно, один з них був введений в експлуатацію.


Проводиться систематична робота щодо блокування транзитної контрабанди наркотиків і прекурсорів до країн Європейського Союзу. З початку цього року, правоохоронцями Закарпаття не допущено переміщення до Європейських країн понад 620 кг героїну, 4,6 кг канабісу, 158 грам метамфетаміну, 125 грам амфетаміну та ін.

Упродовж поточного року обліковано 61 кримінальне провадження за фактами незаконного переправлення осіб через державний кордон України. У 14 випадках обвинувальні акти скеровані до суду, в тому числі, стосовно 5 осіб, які раніше вчиняли аналогічні злочини. Ще у 46 кримінальних провадженнях триває слідство.


Загалом, пророблена цьогоріч робота силового блоку Закарпаття у припиненні різноманітних контрабандних схем дала суттєві реальні результати, проте вона й надалі залишатиметься у пріоритетах.


Бюджетні заробітні плати, стипендії, пенсії, різні державні програми та заходи напряму залежать від наповнення бюджету, з якого фінансуються. За усім цим стоять людські долі та, деколи - й життя.


Тільки на перший погляд переміщення так званими «піджаками» контейнеру якогось товару може здатись незначним злочином. Часто чути «люди заробляють, як можуть». Але від цього, в першу чергу, «виграють» підприємці, які не сплачують до бюджету, наприклад, 1 чи 2 мільйони гривень, якби той же контейнер товару було ввезено легально. І, звісно, програє - державний бюджет, надходження до якого зменшуються пропорційно тій сумі, яку «зекономили» такі ділки.

На Закарпатті правоохоронцями блоковано ряд контрабандних схем
На Закарпатті правоохоронцями блоковано ряд контрабандних схем
На Закарпатті правоохоронцями блоковано ряд контрабандних схем
На Закарпатті правоохоронцями блоковано ряд контрабандних схем
Пресслужба прокуратури Закарпатської області
Категорія : Кримінал


Залишити Коментар