Де ще в світі є таке місце, як Боржава, і чому Папа Римський Франциск захищає вітрові електростанції?

липня 05 / 2018
Де ще в світі є таке місце, як Боржава, і чому Папа Римський Франциск захищає вітрові електростанції?

Фото: №1

Серед мешканців Закарпаття досі точаться суперечки, чи варто будувати на полонині вітровий парк. З одного боку, люди бідкаються, що регіон є депресивним, що немає виробництва і, відповідно, можливостей хоч якось розвивати край. А з іншого боку, коли, нарешті, з’явився інвестор і запропонував нові робочі місця з гідною зарплатнею, реконструкцію «вбитих» доріг та гарантовані щорічні інвестиції у місцеву інфраструктуру, дехто почав махати руками: «Ні! Не треба нам цього всього». Невже не бажають змін на краще ні собі, ні власним дітям? Якось це нелогічно…
Провівши опитування, ми з’ясували, чого насправді бояться люди і що змушує їх відмовлятися від досить привабливого інвестиційного проекту. Пропонуємо розглянути кожне побоювання окремо і розібратися, чи є реальні підстави відштовхувати шанс жити краще.

Де ще в світі є таке місце, як Боржава, і чому Папа Римський Франциск захищає вітрові електростанції?

Фото:№2


Страх № 1. Вітряки займуть велику площу полонини, яку огородять парканом, і люди не зможуть збирати там ягоди.
Насправді вітровий парк займе площу, меншу за десяту частину одного відсотка від загальної площі полонини Боржава. Крім того, ми плануємо розмістити вітряки на самісіньких верхівках гір, де вітер дме найсильніше і де ягід фактично немає. Справа в тому, що верхівки гір приймають на себе найбільший вітровий удар та зазнають найбільшого впливу морозів, відповідно, ягоду там вибиває або вітер, або мороз. Крім того, на верхівках гір виступають кам’янисті виступи, а ґрунт осідає нижче по схилу. І чим нижче по схилу, тим більша родючість ґрунту. Тому, власне, яфини зазвичай ростуть не на верхівках гір, а на схилах.
Ніяких огорож чи, тим паче, парканів навколо вітрового парку не буде. Ті, хто бував у європейських країнах, могли бачити: вітряки стоять посеред полів чи на схилах, а поруч немає ніяких огорож. Прямо під вітряками пасуться корови, часто вони рятуються від сонця у тіні вітрових установок. Так само буде і на Боржаві, хіба що в тіні вітряків зможуть ховатися збирачі яфин або туристи.

Страх № 2. Ми нічого не знаємо про інвестора. Може, то якісь шахраї, які хочуть відхопити шмат полонини?
ТОВ «Атлас Воловець Енерджи» юридично зареєстроване на території Воловецької селищної ради. Інвестором ТОВ «Атлас Воловець Енерджи» є відома у всьому світі турецька група компаній «Гюріш». Цей будівельний холдинг налічує 60-річну історію та має бездоганну репутацію, зокрема, саме його інженери побудували розгалужену гілку метро в 15-мільйонному Стамбулі. Наразі до холдинга входить 20 дочірніх компаній та більше 5 тисяч співробітників, які охоплюють усі сфери будівництва: від портів, гідроплотин, фабрик, залізничних мостів до вітрових електростанцій. Проекти «Гюріш» реалізуються не лише в Туреччині, а й далеко за її межами: в країнах Європи, Ближнього Сходу, Азії та Південної Америки.
Більш того, компанія «Гюріш» прийшла сюди на запрошення українського уряду. Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України провело зустріч з декількома турецькими компаніями щодо залучення їх досвіду та коштів до будівництва проектів зеленої енергетики в Україні. Адже Туреччина входить у ТОП-10 країн світу за введеними у 2016 році потужностями вітрових та гідроелектростанцій. Однієї з цих компаній є «Гюріш». До речі, «Гюріш» вже розпочала будівництво вітрового парку на Одещині.

Страх № 3. Активісти кажуть, що турецька компанія є прикриттям, а насправді це бізнес олігарха Ахметова.
Наша компанія публічно заявляє, що вас безсовісно обманюють. Тому що жодного відношення до бізнесу Ріната Ахметова ми не маємо.

Страх № 4. Пишуть, що ніде у світі вітрові електростанції не будують у субальпійських луках, якими є Боржава, і якщо ми дозволимо будівництво, вітряки знищать наші полонини.
І знову вас обманюють. Зокрема, екологи з Ужгорода багаторазово заявляли журналістам і продовжують стояти на тому, що «ніде у світі вітрові електростанції не будують у субальпійських луках, якими є Боржава». Погляньте на фото № 1. Це одна з найвищих вітрових електростанцій Європи - Steinriegel wind farm. Вона розташована у Австрії і – що дуже дивно! - на субальпійських луках, висота яких 1600 метрів над рівнем моря. Зверніть увагу, що вітряки стоять на верхівках гір з кам’янистими виступами. Тобто, це точнісінько таке саме місце, як Боржава.
Цей вітровий парк працює у Австрії вже багато років, і жодних нарікань з боку місцевих мешканців чи екологів немає. Там, як і раніше, ростуть квіти, куші, дерева, ягоди, літають птахи і кажани, живуть звірі… Природній баланс збережено повністю. До речі, таких прикладів у світі тисячі.

Де ще в світі є таке місце, як Боржава, і чому Папа Римський Франциск захищає вітрові електростанції?

Фото:№3


Страх № 5. Якщо понаставлять вітряків, це віднадить туристів. Через ті вітрулі люди не зможуть більше гуляти пішохідними маршрутами.
Усе зовсім навпаки! Вітровий парк на полонині привабить в рази більше туристів. По-перше, з’явиться дорога і, відповідно, можливість вільно підніматися на гору, а не перескакувати калюжі та вирви. По-друге, територія навколо вітряків буде абсолютно вільною для пересування усіх бажаючих.
А тепер трохи статистики. За даними Британської вітроенергетичної асоціації, на першій комерційної вітровій електростанції в містечку Делаболе (графство Корнуол) за перші 10 років побувало з екскурсіями 35 тисяч відвідувачів. А у Шотландії 80 відсотків туристів, які приїздять до країни, бажають відвідати місцеві вітростанції (дивіться фото № 2). Аналогічна картина і у інших країнах Євросоюзу. Враховуючи цей досвід, наша компанія планує зробити ВЕС відкритою для відвідування. А ось організовувати екскурсії для туристів та заробляти на цьому зможуть місцеві мешканці. Тож саме на часі вивчати цікаві факти про вітряки!

Страх № 6. Щоб поставити вітрову електростанцію, будуть вирубувати наші ліси.
Тут і зараз офіційно заявляємо: під час будівництва ВЕС чи реконструкції дороги на полонину жодного дерева чи куща пошкоджено не буде.

Страх № 7. Кажуть, що вітряки це зло і від них більше шкоди, ніж користі.
Ну це вже соромно піддаватися на такі маніпуляції! А все через те, що кожен живе у своїй хаті скраю і не слідкує, що робиться у світі. Днями Папа Римський Франциск закликав вірян використовувати більше «зеленої» енергетики (фото № 3). «Цивілізації потрібна енергія, але енергія не повинна руйнувати цивілізацію», - пояснив Понтифік. Власне, чому зараз увесь світ так переймається розвитком зеленої енергетики? Чому найсильніші світові країни планують вже найближчим часом мало не повністю перейти на енергію вітру? Тому що тамтешні люди хочуть жити довго, дихати чистим повітрям, їсти екологічно чисті продукти і не хворіти на страшні смертельні хвороби!

Так, вітрова установка потужністю 1 МВт виробляє на рік в середньому 2,6 млн. КВт • год. Це означає, що запобігання викидів в порівнянні з тепловою станцією на вугіллі складає: двоокису сірки - 3,6 тонн; оксидів азоту - 10 тонн; вуглекислого газу - 2970 тонн; твердих частинок - 0,86 тонн. Таку само кількість вуглекислого газу поглинає ліс на площі 2,5 кв. км, тобто одну діючу вітрову установку можна прирівняти до «роботи» цілого лісового масиву.

Висновок: світовий досвід доводить, що наразі не існує більше безпечного і водночас корисного для людства і усього живого світу джерела енергії, ніж вітрові електростанції. Проте знецінити і спаплюжити можна будь-яку ідею. Питання в тому, хто і що від цього виграє.

Прес-служба компанії «Атлас Воловець Енерджи»
Категорія : Важливе


Loading...
загрузка...