Хто став власником Боржави та які можновладці стоять за цією аферою?

червня 26 / 2018
Хто став власником Боржави та які можновладці стоять за цією аферою?

Верховинці більше не господарі на своїх споконвічних землях: полонини та навіть верхівки гір передано у приватну власність.
Ця махінація розпочалася за часів екс-Президента Януковича, коли Державне агентство з інвестиційних проектів очолював Владислав Каськів. З 2010 по 2014 роки Каськів та його поплічники розікрали з державного бюджету 2 мільярди гривен. Ці кошти надходили в очолюване Каськівим агентство нібито для інвестування у важливі національні проекти, а осідали на рахунках підставних компаній. Наразі розслідуванням злочинів за участю Каськіва займається Спеціалізована антикорупційна прокуратура разом з НАБУ. У Єдиному реєстрі судових рішень можна віднайти фрагменти цих кримінальних проваджень, що дають уявлення про масштаби зловживань.

Однак найбільш масштабна афера відбувалась навколо розкрученого проекту «Олімпійська надія – 2022» - власне, будівництва гірськолижного курорту на полонині Боржава, який мав би затьмарити комплекс «Буковель» у сусідньому Прикарпатті.

У серпні 2012 року французька компанія Orex Loisirs затвердила меморандум з нікому не відомою українською фірмою «Боржава Резорт» про інвестиції в Карпати. Через пару тижнів остання підписала аналогічний документ з держпідприємством «Олімпійська надія – 2022». Ці домовленості повинні були матеріалізуватися у вигляді найбільшого в Україні гірськолижного комплексу. Як писав американський діловий журнал Forbes, на підготовку до зимової Олімпіади-2022 планувалося витратити майже 7 мільярдів доларів.

«Олімпійська надія» мала втілитися французами у Воловецькому, Свалявському та Міжгірському районах Закарпатської області. Під цей проект приватні фірми, наближені до Каськіва, скуповували сотні гектарів землі, а його очікуване фінансування обчислювалася сотнями мільйонів гривень. Проте, замість олімпійських перемог, карпатський інвестпроект відзначився іншими «рекордами», що вилилися для державного бюджету у втрати аж з дев’ятьма нулями.

«Слідчі з’ясували, що гроші для «олімпійського селища» відмивалися на Кіпрі і поверталися в Україну на рахунки фірм, підконтрольних Каськіву та його спільникам. Так, під час обшуків, проведених в рамках кримінального розслідування, були виявлені виписки по рахунках і грошові чеки двох десятків компаній. Серед співзасновників цих компаній були Сергій Шут (у минулому – екс-заступник Каськіва в Держінвестпроекті), Ганна Чижмарь (мати екс-голови Тернопільської ОДА та колишнього члена «Пори», а нині нардепа від Радикальної партії Юрія Чижмаря). Відмивання мільйонів із використанням «Місто Банка» (основний власник Іван Фурсін – друг екс-голови адміністрації Президента Сергія Льовочкіна), керівництво якого також підозрюється у причетності до схем відомства Каськіва. За даними слідства, через цей банк проходили мільйони декількох залучених у афери компаній: «Боржави Резорт», ДП «Національний проект Ел Ен Джі Термінал», ТОВ ТД «Борисфен», повідомляє видання «Главком».

«Факт того, що фінансові операції на державні гроші були спрямовані виключно на виведення їх в офшори або переведення у готівку, підтверджують перевірки Держфінмоніторингу та вилучені банківські документи, йдеться у матеріалах слідства. «Відмившись» за кордоном, гроші поверталися з рахунків іноземних фірм у вигляді позик та інвестицій в українські підприємства, підконтрольні «злочинній групі юридичних осіб». За допомогою цієї схеми й скуповувалися землі на полонині Боржава.

У підсумку, майже пятьсот земельних ділянкок були придбані та зареєстровані як власність фірм «Карпати Тур Груп», «Боржава СКІ», «Боржава Бальнеріо», «Боржава Резорт», «Профіт Консалтинг Груп», «Соломія», «Воловецький завод продтоварів», «Карпатія Холдинг», «Фортуна затишок», «Боржава Резорт Холдинг»,« Боржава Девелопмент»,«Думка», «Боржава Інвест», «Боржава Ленд», «Таурус Проперті», «Таурус Естейт», «Таурус Інвест», «Таурус Ленд» - таку інформацію оприлюднило видання «Главком» з посиланням на слідством.


- На сьогодні слідством встановлено, що внаслідок злочинних земельних оборудок майже 500 земельних ділянок (за попередніми даними, щонайменше близько двохсот гектарів. – Авт.) на території Свалявського, Воловецького та Міжгірського районів було передано у приватну власність, - розкриває подробиці афери Олександр Пересоляк, правозахисник з Ужгорода, член Ради громадського контролю при Національному антикорупційному бюро України з 2017 року. – Ці ділянки здебільшого були землями рекреаційного призначення. Спочатку їх безкоштовно виділили підставним особам, або, як кажуть слідчі, «піджакам», а ті за допомогою довіреностей продали ділянки вищезгаданим фірмам. Насправді ж гроші за землі ніхто не платив, це була лише фікція. Цікаво, що чимала частина розкрадених державних коштів була витрачена на розвиток інфраструктури селища Пилипець Міжгірського району. Зокрема, там побудували байк-підйомник та чайовню на схилі гори Гимба. Власне, до Пилипця ведуть усі мотузочки цієї афери, тому логічно, що там і осіла більша частина грошей. В цьому плані Воловецькому та Свалявському районам повезло значно менше.
Як стало мені відомо з власних джерел, у незаконній земельній оборудці брали участь посадові особи Держгеокадастру у Закарпатській області часів Віктора Януковича, колишні керівники обласної та районних держадміністрацій. Наприклад, Михайло Щур, який наразі очолює Міжгірську районну раду, а на той час був керівником Міжгірської РДА, а «піджаками», які безкоштовно отримали землі, стали наближені до Щура люди.

- Чи правда, що у приватну власність перейшли навіть верхівки гір?

- На превеликий жаль, це правда. Так, верхівки гір Гимба та Великий Верх тепер належать приватним фірмам.

- Що очікувати верховинцям від нових власників земельних угідь полонини?

- Власники можуть огородити свої ділянки парканом, чи заборонити людям збирати яфини та кам’янку. А ще можуть змінити цільове призначення земель, перепродати їх, або розпочати забудову на свій розсуд.

- Чи є шанси повернути земельні ділянки у власність громад?


- Злочинна схема була організована так, що повернути землі буде дуже важко. Адже на кожну ділянку є договір купівлі-продажу, хоча ми знаємо, що ці договори мають ознаки фіктивності: усі землі перепродали за дорученням третім особам.

- Як просувається слідство та чи зазнають винні особи покарання?

- Кримінальні провадження тривають з 2012 року, але тоді звинувачення не було пред’явлено нікому. Активна фаза слідства розпочалася у 2017 році, коли справи перейшли до Національного антикорупційного бюро. Наразі семи фігурантам корупційної оборудки пред’явлено підозри, обрано запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою. На жаль, це не спинило розкрадання боржавських полонин. Процес приватизації ділянок триває й досі.


Яніна Яношек
Категорія : Важливе


Loading...
загрузка...Залишити Коментар