Спорудження дороги на Великий Верх: аргументи «за» та «проти», або хто бажає Воловеччині занепаду

червня 21 / 2018
Спорудження дороги на Великий Верх: аргументи «за» та «проти», або хто бажає Воловеччині занепаду

На минулих вихідних у Воловці вперше відбувся чемпіонат України з гірського бігу. Десятки атлетів з 15-ти областей України прибули у селище, щоб визначити трьох найкращих, які представлять нашу державу на майбутньому чемпіонаті світу в Князівстві Андорра (карликова країна, розташована в Піренеях між Францією та Іспанією).
Стартували атлети від околиці Воловця, а фінішували на горі Великий Верх. Між тим дорога на полонину підготувала неприємні сюрпризи. Спортсменам довелося долати смугу перешкод – величезні ями та вирви, які роками збільшуються від стрімких гірських потічків, та здоровецькі калюжі. Тим часом автомобіль, яким судді мали дістатися до фінішної точки змагань, зламався ще вранці.
Наразі дорога зруйнована стихією так, що доїхати на верхівку гори Великий Верх можна лише надпотужним транспортом. До прикладу, щоб доправити зміну співробітників на метеостанцію «Плай», потрібно наперед замовляти артилерійський тягач.
Воловець неймовірно сподобався спортсменам: вони відверто захоплювалися чистим гірським повітрям, сповненим ароматами хвої. Один із атлетів, мешканець Миколаєва, сказав, що на Воловеччині прекрасні, мальовничі місця і він би з радістю привіз сюди дружину з дітьми, аби відпочили від великого міста, подихали гірським повітрям… Але як доправити родину в гори, якщо туди немає дороги? Ця ситуація ще раз підкреслила: відсутність дороги на полонину є серйозною перешкодою для розвитку туризму в нашому краї, не кажучи вже про постійні незручності для місцевих мешканців.

«Як тільки з’явиться дорога, кількість туристів миттєво збільшиться»


Здавалося б, є хороша новина: заплановане будівництво Воловецької вітрової електростанції передбачає реконструкцію дороги на полонину. Тобто проблему дуже скоро буде вирішено. Але дехто вважає, що сама ідея спорудження дороги є неприйнятною. Зокрема, активісти, які виступають проти вітрового парку на полонині і розгорнули в Інтернеті та на телебаченні брудну кампанію саботажу, серед інших аргументів називають такі:
- будівництво дороги на гору Великий Верх зруйнує карпатські гори, тому це потрібно заборонити;
- якщо з’явиться дорога, сюди прийдуть туристи і залишать після себе гори сміття;
- карпатські краєвиди мають лишитися недоторканими: ніяких доріг чи, тим паче, вітряків.
Усі ці тези відстоюють люди, що мешкають у інших районах Закарпаття чи навіть областях України. Тобто, вони оцінюють ситуацію ззовні. А як вона виглядає зсередини? Ми поцікавилися думками людей, які живуть на Воловеччині та мало не щодня піднімаються у гори, долаючи бездоріжжя.

- Як тільки з’явиться дорога, кількість бажаючих помилуватися гірськими краєвидами миттєво збільшиться, - переконаний пан Василь, який займається організацією подорожей у горах. – Зручно буде всім: і пішим туристам, і велосипедистам, і автолюбителям.


Дорога на полонину потрібна, це поза сумнівами. На жаль, зараз у нашій країні дуже рідко щось робиться для людей, дороги майже ніде не роблять. Особисто я «за» інвестора, який збирається будувати в горах вітровий парк. Буде дорога, це раз, а по-друге, забудовник платитиме оренду за землю, а ці кошти підуть на благоустрій нашого містечка. Якщо оцінювати аргументи «проти», то твердження ніби сюди прийдуть туристи і засмітять все навкруги, не витримує жодної критики. Це просто смішно.

«Як ліси вирубують, то нормально, а як дорогу зроблять – то проблема?»

- Як ліси вирубують, то нормально, а як дорогу зроблять – то проблема? - задається питанням воловчанин Віталій Порохнавець. – Це все пішло з Міжгірщини, бо там переживають: якщо в нас, не дай боже, з’явиться дорога, туристи перейдуть сюди. Зрозуміло, як буде дорога, то стане можливим побудувати невеличкий готель – один, другий, а там і ціла мережа об’єктів зеленого туризму виросте. Ось чого бояться міжгірці. У Пилипці он де скільки туристів ходе, і пилипчани на сміття не жаліються.

Я особисто був у Подобовці і бачив там багато пустих чи недобудованих готелів. Причина: добиратися далеко і дорога дуже погана. Туристи хочуть, щоб було близько і зручно. Якщо від Воловця до Верхнього Верху прокладуть дорогу, зручнішого місця годі й шукати. Кожен зможе за кілька хвилин своєю машиною до нового готелю чи ресторану доїхати. Від траси зовсім близенько.

А що воловчани дорозі раді будуть, то не сумнівайтесь. От зараз розпочався збір яфини. Щоб поїхати в гори по ягоди, люди збираються в групи і наймають вантажівки ЗІЛ. Бо ні велосипедом, ні мотоциклом, ні «легковушкою» не проїдеш. Наприклад, мій племінник-школяр рветься в гори, хоче «кишенькових» грошенят підзаробити. Проте батьки не пускають: їхати в кузові ЗІЛа небезпечно, та самі вантажівки старі, вбиті. Хто знає, якою бідою обернеться?

«Проти можуть бути лише ті, хто ніколи не був на полонині. Або хто хоче не допустити сюди гроші»


- Скільки вже було випадків, коли машини застрягали на тій страшній дорозі, а їх не могли витягнути по кілька днів! - згадує пан Михайло з Воловця. - Чому міжгірці та парапланеристи зажурили за наші гори? Це наш клопіт, а не їхній. До речі, якщо знову станеться аварія і якийсь парапланерист впаде десь тут у бескидах, як його рятувати? Дороги ж немає, треба буде викликати гусеничний транспорт, а це дорогоцінний час. Кілька років тому в горах ходили студенти зі Львова, залізли у стару сироварню, а будівля обвалилася. Одному хлопцеві пошкодило хребет. То щоб спустити травмованого вниз, до карети швидкої допомоги, співробітники МЧС мусіли шукати гусеничний транспорт.

А як жаліються туристи на відсутність дороги! На Великий Верх, буває, піднімаються туристи-екстремали на спортивних байках, то потім скаржаться: чи руку розтягнув, чи ногу. Ні пройти, ні проїхати… Ви хоч кого чи у Воловці, чи в районі спитайте, кожен скаже, що дорога потрібна. Проти можуть бути лише ті, хто ніколи не бував на полонині. Або ті, хто не хоче допустити сюди туристів, тобто гроші, наприклад, мешканці сусіднього Міжгір’я.

- З чого ті активісти взяли, що нова дорога зруйнує гори? – дивується Віталій Порохнавець. – У нас ґрунт кам’янистий, міцний. Головне, щоб водовідводи зробили, аби вода дорожнє покриття не розмивала.

Спорудження дороги на Великий Верх: аргументи «за» та «проти», або хто бажає Воловеччині занепаду


«Нова дорога буде завширшки п’ять метрів на місці вже існуючих грунтових шляхів»


Отже, воловчани в один голос говорять, що дорога на полонину – це артерія життя. Але якою вона буде? І чи можливо прокласти її так, щоб не пошкодити гірські ґрунти і запобігти руйнуванню в майбутньому?
- Заплановано повне оновлення під'їзної дороги до вітрової електростанції довжиною понад 6 кілометрів, а також створення шляхів сполучення між вітровими установками. Нова дорога, що пролягатиме від селища Воловець до верхівки гори Великий Верх, буде завширшки 5 метрів, - пояснює Лоік Лерміньо, представник турецької компанії «Гюріш», яка інвестує будівництво Воловецької вітрової електростанції. – Хочу наголосити, що будемо не будувати, а саме реконструювати дорогу – за досвідом і технологіями, які використовують у гірських місцевостях європейських країн. В послаблених місцях, де планується спорудження дороги, ділянки кривих, зони перетину ярів та перевалу тощо передбачено спорудження укріплюючих інженерних споруд, підпірних стінок, мостів з достатньою пропускною здатністю для водного потоку і таке інше.

Ще одна особливість: нові дороги з’являться на місці вже існуючих ґрунтових шляхів, які місцеве населення використовує для достачання туристів у гори. Таким чином будівництво вітрового парку жодним чином не змінить вже існуючі туристичні маршрути для пішохідних мандрівок гірськими схилам.

До речі, наша компанія робить власний внесок у розвиток пішохідного туризму на Воловеччині, створюючи 30 спеціально облаштованих місць для відпочинку. Це симпатичні дерев’яні будиночки, де мандрівники зможуть перепочити, розпалити багаття, поспілкуватися с новими знайомими-однодумцями… План розташування відпочинкових будиночків було розроблено у співпраці з місцевими активістами та знавцями туристичних маршрутів.

Яніна Яношек
Категорія : Важливе


Loading...
загрузка...