Українські політичні експерти не виключають створення на Закарпатті трьох національних автономій

червня 23 / 2016
Українські політичні експерти не виключають створення на Закарпатті трьох національних автономій

Дотримуючись ініціативи Президента України Петра Олексійовича Порошенка про створення в майбутньому кримськотатарської національно-територіально автономії в Криму, і в рамках широкої громадської дискусії почалася навколо питання національної політики в Україні в Києві відбувся круглий стіл під егідою Фонду «Українська політика».

Сьогодні закривати очі на проблеми національних меншин, ігнорувати проблеми їх критично низькою інтеграцією в місцеве і регіональне самоврядування в країні, фактично означає створювати ґрунт для недружнього втручання ззовні. Відповідно до ідеєю Президента, в розвиток цієї ідеї, поряд з кримсько-татарським народом, іншим малим народам і національним меншинам України, що володіють тими ж правами, повинна бути надана в рамках конституційної реформи можливість законно створювати свої інституції, спрямовані на збереження і розвиток культурного спадщини, мови, самобутності та ідентичності. Учасники конференції погодилися з Президентом, що національно-територіальна автономія є оптимальною формою для цього, при цьому мова слід вести не тільки про кримсько-татарською народі, а й про румунську, угорської, болгарської та інших малих національних громад України. Такою стала головна думка сформульована в ході круглого столу, присвяченого питанням національно-територіальних автономій.

«По суті, конституційна реформа, ініційована Президентом, передбачає, що в Україні з'явиться 3-4 регіону з особливим статусом. Йдеться про Крим, про Донбас, про Київ і останнім часом заговорили в цьому ключі, зокрема одеський губернатор Саакашвілі, і про Одесу. Тобто виник прецедент, коли в унітарній державі можуть з'явитися так звані «федерати». І, якщо буквально рік тому в ключі адміністративно-територіального складу України говорити про це вважалося мало не зрадою Батьківщині, сьогодні дані нормативи розробляються в рамках конституційного процесу, і вже прописуються в майбутнє нашої країни. Тому і на експертному рівні дана тема не може бути табуйована », - відкриваючи захід, зазначив політолог, глава Фонду« Українська політика »Кость Бондаренко.

Розвиваючи цю думку етнолог, доктор наук Олександр Прігарін повідомив наступне - «В більшості європейських країн, сьогодні відходять від поняття одна людина - одна національність. Таким чином, самоідентифікація громадянина країни може передбачати дві і більше національності ».

На думку учасників круглого столу всі національності, які компактно проживають в рамках єдиної країни, мають право на національно-територіальну автономію. Народний депутат України, член Конституційної Комісії при Президентові, Василь Німченко, кажучи про Конституційну реформу, зазначив головну проблему - платформа на якій зараз базується наше державний устрій це унітарна хуторянство.

Подібний підхід до організації держави потрібно якомога швидше змінювати. Все спільності, національні, культурні, конфесійні повинні отримати можливості для реалізації прав і свобод, для всеосяжної самоорганізації і самоврядування, - заявив Народний Депутат. При цьому як і інші учасники він погодився з позицією та словами Президента про можливе інструменті реалізації, такому як національно-територіальна автономія.

Відомий політолог Михайло Погребинський, скептично оцінивши ініціативи щодо кримськотатарської національно-територіальної автономії, в той же час зауважив, що всі малі народності і національні меншини України в такому випадку в праві, причому відповідно до кращих європейських зразків, претендувати на реалізацію своїх прав в області захисту своєї культури, мови та ідентифікації за аналогією з кримськими ініціативами Президента.

Лідер Партії «Союз Лівих Сил», Василь Волга підкреслив, що головним наповненням в питанні розвитку національно-територіального ідеї і в Закарпатті, і на Буковині, і в Бессарабії повинні стати навіть не культурні і соціальні програми, які не освітні перспективи, а конкретні економічні інструменти , бюджетні та фіскальні.

Ці інструменти також можуть бути оптимально реалізовані в рамках ініціативи Президента про національно-територіальної автономії. Учасники заходу наголошували, що на Закарпатті та Буковині вже йшлося про національно-територіальних автономій протягом всього шляху розвитку України як самобутнього і демократичної держави.

Україна - непросте держава, населене людьми безлічі етнічних і конфесійних спільнот. І в зв'язку з цим особливо цінно, що Президент починає складний, але такий необхідний шлях зі створення нових умов для кожного громадянина будь-якої національності на рівних брати участь в будівництві майбутнього країни.

24 роки влади України ставилися до кримських татар та інших малих народів і національних меншин як до пасинків, але тепер держава стала на правильний шлях, на якому і кримський татарин, і угорець, і грек, і румунів та інші народності, зможуть отримати нові, більш широкі можливості для збереження і розвитку власних культури, ідентичності і самоврядування в рамках нової конституційної політики, спрямованої проти розколу України та за права всіх національностей.

Національна - територіальна автономія - це інструмент, який може допомогти в рішенні даних проблем, вважають учасники круглого столу.

Коментар редакції: З огляду на карту поділу хто так «поділив» Закарпаття не зрозуміло.

Українські політичні експерти не виключають створення на Закарпатті трьох національних автономій


Повідомляє - politica-ua.com
Категорія : Важливе


Loading...
загрузка...Залишити Коментар