Новини Закарпаття

Мовна війна на Закарпатті: чи призведе новий закон до подальшої ізоляції угорців?


Новий законопроект про освіту, який планується прийняти в Україні, викликав хвилю обурення серед угорської меншини. Запропоновані зміни суттєво обмежують використання угорської мови в освітньому процесі та повсякденному житті, що є прямим порушенням прав національних меншин, гарантованих як українською Конституцією, так і міжнародними договорами.

Згідно з проектом закону №12086, мова національних меншин може використовуватися лише на уроках, а поза ними – виключно державна мова. Це означає, що угорська мова буде заборонена на перервах, в учительських кімнатах, на шкільному подвір’ї та в інших неформальних ситуаціях. Таке обмеження є безпрецедентним і суперечить принципу рівності всіх громадян перед законом.

Українська влада аргументує необхідність посилення ролі державної мови в освітньому процесі, посилаючись на інтереси державотворення та єдності країни. Представники угорської меншини та Угорщина заявляють про порушення прав національних меншин і вимагають відмовитися від дискримінаційних норм. Експерти в галузі мовної політики та прав людини зазначають, що запропоновані зміни суперечать міжнародним стандартам і можуть призвести до негативних наслідків для міждержавних відносин та внутрішньополітичної ситуації в Україні.

Прийняття такого закону може мати серйозні негативні наслідки:

Погіршення відносин з Угорщиною: Загострення національного питання може призвести до подальшого погіршення українсько-угорських відносин.

Порушення прав людини: Обмеження права на використання рідної мови є прямим порушенням прав людини.

Підрив довіри до держави: Такий крок може підірвати довіру угорської меншини до української держави.

Міжнародна ізоляція: Україна може зіткнутися з міжнародною критикою та санкціями.

Запропоновані зміни до закону про освіту є кроком назад у напрямку забезпечення прав національних меншин в Україні.
Перейти на сайт