Віктор Медведчук: Обмін міг зірватися в останній момент

січня 11 / 2018
Віктор Медведчук: Обмін міг зірватися в останній момент

У своєму першому інтерв'ю після відбувся 27 грудня 2017 року найбільшого за всю історію конфлікту на Донбасі обміну полоненими спецпредставник з питань гуманітарного характеру в рамках Тристоронньої контактної групи по мирному врегулюванню ситуації в Донецькій і Луганській областях Віктор Медведчук розповів усі подробиці цієї акції і припустив можливий сценарій подальшого розвитку подій

 - Напередодні обміну полоненими ви давали інтерв'ю нашій газеті і пообіцяли зробити все, щоб люди були вдома до Нового року. На щастя, все вийшло ...

- Ми повернули додому, до рідних і близьких - по обидва боки лінії зіткнення - 380 осіб. Під час великого обміну 26 грудня 2014 роки нам вдалося обміняти 375 чоловік. Однак починаючи з вересня 2016- го обміни припинилися. І хоча переговори велися постійно, узгоджувалися списки, йшов пошук утримуваних осіб, провести обмін не вдавалося довгих 15 місяців.

Віктор Медведчук: Обмін міг зірватися в останній момент

 

Про ризики зриву обміну
 

- До речі, до кінця грудня з боку здавалося, що питання зависло. Наскільки серйозною була загроза, що обмін зірветься?

- Більш ніж серйозною. На певному етапі переговори були фактично зупинені.

- Ким - Донецьком і Луганськом чи Україна?

- Складнощами, які виникли в української сторони. Представники ОРДО і Орлоя заявили про готовність до обміну вже через кілька днів.

- За інформацією інсайдерських джерел, з 21 по 25 грудня ви були в Москві і вели дуже непрості переговори.

- (Сміється.) У вас досить надійні джерела. Так, я був в Москві, і так, переговори були непростими.

- Чому? Домовленість ж уже була.

- Це був завершальний етап переговорів - найскладніший і найбільш непередбачуваний. Ще раз акцентую увагу: складнощі виникли саме в української сторони. Україна не могла віддати в порядку обміну тих, хто звинувачується або визнано винним у вчиненні особливо тяжких злочинів.

- Тобто в число 306 з самого початку не включали тих, хто потрапляв в категорію осіб, обвинувачених в скоєнні особливо тяжких злочинів?

- Саме так. Можу сказати, що на кінець серпня - початок вересня 2017 роки ми повністю узгодили і звірили списки з представниками ОРДО і Орлоя. Згідно з цими списками, на території України перебували 386 осіб (це ті, кого розшукували невизнані республіки і чиє місцезнаходження вдалося встановити), а також 94 людини на території ОРДО і Орлоя (ті, кого розшукувала Україна на непідконтрольних територіях і чиє місцезнаходження також було встановлено)

Віктор Медведчук: Обмін міг зірватися в останній момент


Про неприйняття закону про реінтеграцію Донбасу
 

- 27 грудня, вже після завершення обміну, ви зробили заяву про те, що звільнення людей - найважливіший крок до мирного врегулювання на Донбасі. Однак ви є непримиренним противником закону про реінтеграцію Донбасу.

- Тому що цей закон нічого спільного не має з реінтеграцією Донбасу. "Партія війни" не приховує, що хоче повертати не людей, а території, що має намір проводити зачистки, воювати до переможного кінця. Що стосується цього законопроекту, то його проштовхують ті, хто зацікавлений в продовженні конфлікту. А це вкрай небезпечна позиція, оскільки, як сказав міністр закордонних справ Німеччини Зігмар Габріель (і я з ним абсолютно в цьому згоден), конфлікт на сході України не є замороженим, а виглядає пожежонебезпечним.

- Проти прийняття цього закону виступала і Ірина Геращенко, вона вважає, що це може зірвати обмін. Деякі експерти навіть запевняли, що Росія зажадала не ухвалювати цей закон, в іншому випадку обмін не відбудуться.

- Те, про що ви зараз говорите, це брудні інсинуації і спекуляції навколополітичних недоекспертов. На проведення обміну апріорі не могли вплинути ті чи інші рішення ВР. Обмін цілком і повністю залежав тільки від переговорного процесу. Як людина, яка вела переговори (а вів їх тільки я - і з керівництвом РФ, і з керівниками ОРДО і Орлоя), можу сказати тільки одне: така умова ніколи не висувалося.

- Але ви є жорстким противником цього закону?

- Так, як і всіх ідей "партії війни", спрямованих на дезінтеграцію Донбасу, розкол суспільства, розкол країни. Задайте собі питання: що демонструє офіційний Київ, висуваючи подібні ініціативи? Який сигнал влада подає жителям Донбасу? Блокада регіону, дискримінаційна "мовна" стаття, закон про деокупацію (який провладні політики цинічно називають "законом про реінтеграцію") - все це ставить хрест на поверненні Донбасу в Україну і України на Донбас.

- Що стосується прийняття даного конкретного закону, то це, по суті, означає, що Україна вийде з мінського процесу?

- Ухвалення закону, в якому має місце визнання Росії державою-агресором, означатиме, що Україна надалі не зможе розраховувати на вплив Росії (як учасниці "нормандської четвірки") на невизнані республіки в питаннях реалізації Мінських угод.

 

Про подяки і піарі
 

- Вам не образливо, що про вашу роль в переговорах і обміні написали всі головні міжнародні новинні агентства (зокрема, Франс Прес, Сіньхуа, Рейтер, Ассошіейтед Прес), провідні світові ЗМІ, але майже не згадували в Україні. Президент публічно подякував Ірину Геращенко, Ірину Луценко і Руслана Демченка, а про вашу роль - ні слова. І тільки через кілька днів прозвучала подяка від Геращенко в соцмережах, із застереженням про те, що у вас різні ідеологічні погляди.

- Я не потребую в подяках ні президента України Порошенко, ні тим більше Ірини Геращенко. Все, що я роблю для звільнення і повернення додому українських громадян починаючи з грудня 2014 року, роблю не заради подяк. Я робив, роблю і буду робити це тому, що я можу допомогти людям. І допомагаю.

Єдине, в чому я згоден з Геращенко, так це в тому, що у нас дійсно різні політичні погляди і ідеологія. Але коли мова йде про такі важливі питання, як життя і здоров'я людей, як відновлення миру, ідеологічним спорам немає місця. Є країна, і є її громадяни по обидві лінії зіткнення, і необхідно зробити все, щоб захистити їхні інтереси.

- Значить, вас не зачіпає, що на обміні встигли попіаритися всі, в тому числі і ті, хто взагалі не мав до нього відношення?

- Я вважаю, що обмін і піар - дві речі несумісні. Піар на такій темі, як обмін, - найгірше, що може трапитися з політиками, особливо якщо ті, хто піариться, ніякого відношення до переговорів і обміну не мають.

Віктор Медведчук: Обмін міг зірватися в останній момент


Про тих, кого перевіряє СБУ
 

- Радник президента України Юрій Бірюков заявив, що серед 74 звільнених з полону бойовиків українців 14 осіб підозрюються у дезертирстві, по ним вже є кримінальні виробництва. Як ви можете це прокоментувати?

- Подібні публічні заяви, тим більше з вуст радника президента, робляться не від великого розуму. Що стосується звільнених 14 осіб, про яких говорить Бірюков, то це люди, яких розшукувала Україна. Списки на звільнення формувала СБУ, і їй видніше, кого туди вносити і кого звільняти в порядку обміну ... Так що це питання правильніше було б адресувати представникам СБУ. Я займався переговорами з обміну тих осіб, яких подавала Служба безпеки України.

- Василь Грицак, голова Служби безпеки України, сказав, що всіх звільнених будуть опитувати щодо обставин їх перебування в полоні і перевіряти на зв'язок з РФ.

- Безумовно, в СБУ повинні цим займатися - це їх прямий обов'язок, в тому числі і перевірка на зв'язок з РФ. Я тільки впевнений, що публічно робити такі заяви неправильно. Цим людям потрібна підтримка, і я згоден з президентом України, який сказав, що звільнення наших героїв - одне з головних подій року, і потрібно об'єднатися, щоб вирвати залишилися там.

 

Є думка - виконання Мінських угод - фундамент відновлення миру в Україні
 

- Ви часто говорите, що виконання Мінських угод - це частина мирного плану, фундамент відновлення миру в Україні. Що ви вкладаєте в це поняття?

- Я неодноразово говорив, що Мінські угоди - це формат домовленостей, якому немає і не може бути альтернативи. І його підтримують не тільки в Берліні, в Парижі, в Москві і Києві (на жаль, далеко не всі), але підтримують і в Брюсселі, і у Вашингтоні. Коли мова йде про моє бачення того, як цей формат впливає на ефективність процесу мирного врегулювання на Донбасі, я можу сказати, що Україна повинна діяти через домовленості з Росією, яка має вплив на невизнані республіки. Так, відповідно до Мінській угоді. Так, в рамках "нормандського формату". Але прямий діалог вкрай необхідний. Я прихильник таких переговорів. І будь-які домовленості, які будуть досягнуті Україною з Росією з питання мирного врегулювання, я впевнений, будуть зустрінуті оплесками і в Німеччині, і у Франції, і в Брюсселі, і у Вашингтоні. І тому для того, щоб наблизити час, коли Україна змогла б повернутися на Донбас, а Донбас - в Україну, потрібен прямий переговорний процес між Києвом і Москвою. Тільки він, на мій погляд, може забезпечити мирне врегулювання на Донбасі. І чим раніше це все усвідомлюють, в тому числі і "партія війни" в Україні, тим швидше ми зможемо наблизити реальний світ на Донбасі.

 

Питання руба - коли чекати наступного обмін
 

- За інформацією СБУ, 103 людини перебувають у полоні на окупованій території.

- Ця інформація не відповідає дійсності. На момент обміну українська сторона розшукувала на території ОРДО і Орлоя 168 осіб. На кінець грудня з них встановлено 103 особи (нагадаю, на момент узгодження формули "306 на 74" було встановлено тільки 94). З огляду на те, що 74 людини нам повернули, на сьогоднішній день Україна розшукує 94 людини (з них тільки 29 чоловік, чиє місцезнаходження підтверджено документально), тому розшукувати і підтвердити місцезнаходження - це абсолютно різні речі.

- А коли може бути проведений другий етап обміну? Коли вдасться повернути цих людей?

- Згідно з Мінським угодами, обмін повинен здійснюватися за формулою "всіх на всіх". Оскільки перший етап був успішно проведений, ми можемо говорити про другий етап. Але тут, на жаль, ми неминуче зіткнемося з труднощами, про які я вже не раз говорив. І цей обмін буде провести набагато складніше. Набагато ... Скажу більше: цей обмін - другий етап обміну за формулою "всіх на всіх" -

стане можливим тільки в разі наявності політичної волі з боку керівництва України, коли на чільне місце буде поставлено питання звільнення тих, хто утримується в Донецьку і Луганську, а не філософствування з приводу того, кого треба, кого можна або не можна звільнити на підконтрольній території.

- Але якби обмін проводили найближчим часом, то за якою формулою?

- Про формулу зараз говорити передчасно. На території України за станом на 4 січня коливаються 83 людини, які розшукуються ОРДЛО і підтверджені українською стороною. У свою чергу, на території ОРДЛО підтверджено 29 осіб, розшукуваних нами. Тому все буде вирішуватися в ході переговорів. Але це сухі цифри, а за ними долі людей, ночі сподівань і розчарувань, біль ...

- Я так розумію, що переговорний процес буде складним?

- Без компромісів переговори неможливі, а тому тут так важливо відмовитися від ідеологічних упереджень, забути про внутрішньополітичні чвари і склоки, а зосередитися на виконанні головної місії - повернути додому всіх. Обмін утримуваними особами - це важливий крок на шляху.

Джерело - kp.ua
Категорія : Україна
Юстас агенту Микулі
12 січня 2018 21:26

Олег Митволь опубликовал список фигурантов — физических и юридических лиц — из «кремлевского доклада», которым расширяется число попавших под американские санкции российских компаний и граждан.

Как передает «Дождь», всего в данном списке 568 человек и компаний (крупные банки и их дочерние предприятия, многие государственные нефтегазовых компаний и компании, связанные с промышленностью и обороной).

Также политик сообщил, что список ему предоставил «источник во внешнеполитических кругах». Он отметил, что обеспокоен ситуацией, поскольку является вкладчиком Сбербанка, который попал в список.

При этом Митволь подчеркивает, что этот вариант не окончательный, и был составлен лишь неделю назад.

В списке также много людей, которые ранее уже попадали под санкции США, а также те, кто связан с конфликтом в Украине и незаконной аннексией Крыма.

Речь идет о беглом президенте Украины Викторе Януковиче, его сыне Александре и бывшем премьер-министре Украины Николае Азарове.

Также в список попал кум президента РФ Виктор Медведчук, лидер общественного движения «Украинский выбор».

При этом, как пишет РБК, в списке, который распространил Митволь, есть уточнение, что он является инструментом поиска юридических и физических лиц, которые в последние годы попали под американские ограничения. Новых имен и организаций по сравнению с последней версией в нем не оказалось.

Среди физических лиц много тех, кого связывают с Путиным. Например, Петр Колбин, которого ранее называли давним другом Путина. Также там представлены олигархи братья Ротенберги — Аркадий, Борис и Роман — и Ковальчуки — Кирилл и Юрий.

В списке много российских чиновников — вице-премьеры Дмитрий Рогозин и Дмитрий Козак, советник президента Сергей Глазьев. Также в список попали члены российского парламента: спикеры Госдумы и Совета Федерации Вячеслав Володин и Валентина Матвиенко, вице-спикер Госдумы Сергей Неверов, бывший «прокурор Крыма», а ныне депутат Наталья Поклонская.


Залишити Коментар