Завдання повернути всіх - місія здійсненна, або За лаштунками "масштабного обміну"

листопада 18 / 2017
Завдання повернути всіх - місія здійсненна, або За лаштунками "масштабного обміну"

В даний час встановлено 386 осіб, які утримуються на території України, яких розшукує ОРДО і Орлоя

- Вікторе Володимировичу, ваша зустріч з Президентом РФ і заяву про обмін справили ефект бомби, що розірвалася. Сьогодні це найбільш обговорювана тема в ЗМІ. Причому не тільки в Україні і Росії, але і в Європі і в світі. Обмінів не було більше року, і мало хто вірив, що це питання вдасться зрушити з мертвої точки ...
- Якщо бути точним, то обмінів не було 14 місяців. Саме про це я сказав, звертаючись до Президента Російської Федерації Володимира Путіна, і попросив його посприяти проведенню «масштабного обміну», щоб кілька сотень українських громадян, які утримуються з обох боків лінії зіткнення, вже до новорічних та різдвяних свят змогли повернутися додому, в свої сім'ї, до рідних і близьких ...
- Скільки людей, згідно з домовленостями, може повернути Україну? Цифри називаються різні.
- Різні цифри називають ті, хто не має ніякого відношення до переговорів. Відповідно до першого етапу обміну, відповідно до пропозиції, яке мною зроблено, ми розраховуємо на звільнення Донецьком і Луганськом 74 осіб, при цьому Україна в свою чергу готова звільнити 306 осіб. Більш того, в даний час встановлено 386 осіб, які утримуються на території України, яких розшукує ОРДО і Орлоя. Встановлено і підтверджено на території невизнаних республік з 157 розшукуваних осіб 94 людини. Перший етап - обмін за формулою 306 на 74 обумовлений тим, що українська сторона згідно Мінським угодами, де зафіксовано принцип «всіх на всіх" не може виконати його з урахуванням вимог чинного законодавства і тому 80 чоловік (386 встановлених без 306 беруть участь в першому етапі обміну ), тобто ті, хто залучається за особливо тяжкі злочини, а так само ті, хто звинувачується в скоєнні злочинів не пов'язаних з АТО. Саме тому ми пропорційно запропонували Донецьку і Луганську звільнити 74 людини з 94 встановлених.
- Олег Котенко (це координатор центру «Патріот») говорить про те, що вони домагаються звільнення 88.
- Я не знайомий з паном Котенко, але можу сказати одне: пан Котенко ні до переговорів, ні до обмінам ніякого відношення не має. На жаль, на темі обміну сьогодні спекулює чимало пройдисвітів.
- Котенко заявив, що поштовхом для активізації процесу обміну стала участь Волкера в переговорному процесі. І посилаючись на своє спілкування з Волкером, сказав, що тема обміну ... «найлегша». Як ви, як єдина людина, яка безпосередньо веде переговори з обміну з керівництвом невизнаних республік, а так само з керівництвом Російської Федерації, можете прокоментувати це?
- Пане Волкер не має ніякого відношення до переговорів з обміну. Як і інші представники Сполучених Штатів Америки. Для Донецька і Луганська їх участь була б як червона ганчірка для бика. Тим більше, що в офіційних повідомленнях обох сторін за підсумками зустрічі Волкера і Суркова 13 листопада тема обміну взагалі не згадувалася, що є абсолютно природним. Що стосується інших міркувань згаданого Вами персонажа, то це відверта дурість і брехня. Про що можна говорити з людиною, яка не має відношення до переговорів з обміну? Така брехня шкідлива для обох сторін переговорів і найголовніше - дуже болюча для рідних і близьких утримуваних осіб.
- І все ж хотілося б прояснити ситуацію з цифрами. Про 88 полонених говорить не тільки Котенко, але і Ірина Геращенко. За її заявою, в ОРДЛО підтвердили наявність 88 з 157 осіб. А Юрій тандем 5-му каналу заявив про 87 осіб, місцезнаходження яких відомо СБУ.
-Я повторюю - на території ОРДО і Орлоя, де ми розшукуємо 157 осіб, встановлено ні, 87, що не 88, а 94 людини! Але повернути, на жаль, сьогодні ми можемо тільки 74. Причини цього я вже пояснив. Хочу акцентувати увагу всіх, хто недбало і безвідповідально користується цифрами - завдає шкоди переговорному процесу.
- До речі, той же радник глави СБУ Юрій тандем -подчёрківает роль Римо-католицької церкви в підготовці обміну, говорить про візит прем'єра Ватикану в Москву ...
- Що стосується ролі Римсько-католицької церкви, то я не знаю, яка їхня роль і що вони зробили для звільнення українських громадян (хоча безпосередньо веду переговори і займаюся обмінами з 2014 року). Але мені добре відома роль Української православної церкви Московського патріархату на чолі з Блаженнішим Митрополитом Онуфрієм, а також роль Російської Православної Церкви, яка з 2014 року бере активну участь в питаннях обміну та звільнення громадян по обидва боки лінії зіткнення на Сході України. І в зв'язку з цим я хочу висловити глибоку вдячність і подяку Святішому Патріарху Московському і всієї Русі Кирилу за те, що він підтримав мою ініціативу і також звернувся до президента РФ з проханням провести цю гуманну, милосердну акцію. Я вдячний Президенту Російської Федерації Володимиру Путіну, який після мого звернення до нього погодився посприяти і зв'язався з лідерами невизнаних республік. Результат цих переговорів вам відомий: Донецьк і Луганськ дали згоду на проведення обміну.
- Таким чином президент РФ підтвердив, що може впливати на ДНР і ЛНР. У невизнаних республіках, зрозуміло. Рішення приймає Захарченко та Плотнііцкій. А хто в Україні приймає рішення щодо обміну? СБУ, МЗС, АП?
- Виключно президент України. Можу сказати, що всі переговори з питання обміну і звільнення наших громадян - з представниками і керівництвом ОРДО, Орлоя, а так само з керівництвом Російської Федерації, як з приводу звільнення наших громадян на Донбасі, так і щодо українських громадян, які притягуються до кримінальної відповідальності і відбувають покарання на території РФ, я веду за дорученням Президента України Петра Порошенка. Всі списки, умови переговорів затверджуються саме їм. Рішення по обміну приймаються Президентом України - і більше ніким. Умови обміну, які були запропоновані мною 15 листопада «306 на 74» також були узгоджені з Президентом України.
- Нещодавно в ЗМІ промайнула інформація, що ви є спеціальним представником з питань гуманітарного характеру в рамках Тристоронньої контактної групи по мирному врегулюванню ситуацію в Донецькій і Луганській областях на громадських засадах. Це ваша добра воля?
- Це моя громадянська позиція. Я роблю і буду робити все для того, щоб врегулювати конфлікт на Донбасі мирним шляхом, щоб зберегти територіальну цілісність України, щоб - відповідно до Мінській угоді - провести обмін. Навесні 2015 роки я дав велике інтерв'ю, в якому розповів про те, як проходив «великий обмін» 26 грудня 2014 року (тоді для сотень українських сімей новорічні та різдвяні свята стали воістину святковими). Тема того інтерв'ю відбивав головну мету моєї роботи: «Завдання повернути всіх». Сьогодні, озираючись на пройдений шлях, на всі успіхи і поразки, на складності та випробування, я можу додати: «Завдання повернути всіх - місія здійсненна».

Автор матеріалу: Марина Лонська.
Категорія : Україна

Залишити Коментар