Всеукраїнський день футболу цього року відзначався 29 квітня вже у двадцять п"ятий раз

травня 12 / 2017
Всеукраїнський день футболу цього року відзначався 29 квітня вже у двадцять п"ятий раз

Всеукраїнський день футболу цього року відзначався 29 квітня вже у двадцять п"ятий раз.
Майже в усіх куточках нашої держави на честь пам"ятної дати прихильники цієї спортивної гри провели різноманітні дитячо-юнацькі турніри, обласні змагання, футбольні зустрічі ветеранів тощо. А в Закарпатті святковий день співпав з початком нового сезону у вищій футбольній лізі області. Саме цього дня у далекому 1992 році на ужгородському стадіоні "Авангард" відбулася без перебільшення історична подія - перша офіційна гра футбольної збірної команди незалежної України, з дати якої і ведеться відлік нашого футбольного свята. Це був товариський матч із збірною Угорщини, який тоді з певних причин завершився з результатом 1 : 3 не на нашу користь. З нагоди чвертьвікового ювілею існування футбольної збірної Федерація футболу України оголосила про намір провести в кінці травня товариський поєдинок збірних ветеранів України і Угорщини на цьому ж стадіоні в Ужгороді. Обласний центр Закарпаття знову, як і 25 років тому, має шанс опинитися у центрі уваги футбольних уболівальників, а також багатьох людей, які були причетні до футбольних справ протягом усіх цих років і тих, хто зараз опікується організацією і функціонуванням, в усій його багатогранності, футбольного життя країни і нашого краю зокрема. Не приховую, що гра мільйонів особисто мені зовсім не байдужа і мавши трохи часу з цікавістю занурився в деталі подій, що відбувалися у той час.
На референдумі 1 грудня 1991 року активне населення масово і свідомо проголосувало за підтримку прийнятого Верховною Радою України 24 серпня Акту про державну незалежність країни. Федерація футболу України отримала підстави для розгортання конкретної роботи щодо офіційного входження держави в склад УЄФА та ФІФА - футбольні асоціації Європи та світу.
За правилами цих організацій для розгляду поданих навесні 1992 року документів від України, як незалежної держави, щодо прийняття у тимчасові члени УЄФА та ФІФА, необхідно було для початку провести офіційну товариську гру із збірною будь-якої країни - члена міжнародної футбольної асоціації. Однак, відомо, що розклад ігор збірних планується заздалегідь і на тривалий час наперед, їх проведення потребує певних фінансових ресурсів, оскільки витрати на переїзд, перебування команд, суддівство, підготовку стадіону тощо несе приймаюча сторона. Молода ж Федерація футболу нашої держави, перебуваючи на етапі становлення, не мала ані бюджету, ані планів і, напевно, належного досвіду міжнародних зв'язків, тому оперативно організувати такий потрібний матч в Києві виявилася неспроможною. Був обраний Ужгород, де у працівників обласних спортивних і, зокрема, футбольних структур були зв'язки і можливість контактів з Федерацією футболу Угорщини, яка попередньо погодилася забезпечити участь своєї збірної команди у товариському матчі з українською збірною. Це був так званий економ-варіант, оскільки відстань від Будапешту до Ужгорода літак долає за 40 хвилин і збірна дісталась за декілька годин в день проведення зустрічі і у цей же день повернулася назад. Такий графік був головною умовою угорської федерації, оскільки в цей період проходили ігри чемпіонатів країн, де грали учасники збірної. А це, крім угорського, чемпіонати Італії, Іспанії, Голландії, Бельгії. Доречно зазначити, що дуже символічно, що саме збірна Угорщини без особливих проблем і претензій погодилася допомогти Україні із прискоренням вступу до УЄФА та ФІФА. Адже ця країна була однією з перших держав, хто визнав незалежність України.
А всі організаційні і фінансові питання були покладені на місцеву владу, яка повністю впоралася із почесним і дуже відповідальним завданням.
Із документів того часу та спогадів учасників підготовки і проведення футбольної зустрічі можна довідатися, що обласною владою був створений організаційний комітет на чолі із заступником керівника області Сергієм Устичем, в якому активно працювали керівник Закарпатського облспорткомітету Степан Гаупт, футбольні арбітри вищої ліги чемпіонату України Степан Сельменський та Володимир.
Категорія : Спорт


загрузка...