Колись на Закарпатті буйволи жили майже в кожній хаті

листопада 14 / 2015
Колись на Закарпатті буйволи жили майже в кожній хаті

Колись на Закарпатті буйволи жили майже в кожній хаті - особливо цінним вважали молоко цих тварин.

Горді, величаві та сильні круторогі буйволи з давніх-давен мешкали на обійстях кричівських селян.
З року в рік популяція буйволів на Тячівщині перебуває на межі зникнення. Збереженням унікальних тварин займаються одиниці господарів-ентузіастів. Попри фінансові витрати та величезні зусилля, яких потребує догляд за ними, вони бережуть вірність традиціям і не продають своїх Юлок та Монцік. Якщо у 80-х роках у Кричеві було дві череди по 150 голів, то зараз лише три кричівські сім’ї утримують буйволів.

За інформацією управління агропромислового розвитку Тячівської РДА, окрім кричівських, буйволів ще тримають фермери Буштина та Вільхівців. Цьогоріч за районною програмою збереження та відтворення малочисельних та зникаючих порід тварин їм було виплачено дотацію за утримання 14 буйволів на загальну суму 28 тисяч гривень.

Однак господарі скаржаться: дві тисячі гривень на рік – занадто мало, цих коштів не вистачає практично ні на що. Адже половину треба віддати за пасовище, та й корми постійно дорожчають.

Тому й кажуть: наразі утримувати буйволів – це швидше хобі, сімейна традиція, але аж ніяк не джерело заробітку.

Червонокнижні буйволи дають можливість закарпатцям виготовляти добре відомі у Європі сири. На Хустщині, у селі Вертеп, взялися за відновлення популяції цих тварин. Саме на буйволів покладають надію у відродженні сиромолочної справи фермер Михайло Гінцяк, доярка Ольга Скородняк і сировар Жанна Мамонова.

Також у Стеблівці заснували ферму, де зберігають цих карпатських красенів, які зараз на межі зникнення. Німець Мішель Якобі вже років 9 господарює на фермі у Стеблівці, де намагаються відновити популяцію рідкісних домашніх тварин.

А в селах, де в приватних ґаздівствах раніше утримувалися сотні рогатих екзотів, нині їх залишилися одиниці: у Горінчові , Кричові , Великому Бичкові, Велятині, Буштині та в Хусті і все.
Категорія : Новини по нашому
Читатель
15 листопада 2015 14:14

Буйволи в ХАТАХ не живуть. Змініть назву статті.


русину
16 листопада 2015 20:48

У хатах живуть барану.


Читателю
16 листопада 2015 22:49

В цьому вирази хата мае бильше значения, це и хата,и стайня(хлив) , и двир. Циле газдивство. Русини не будут говорити, шо колись буйволи на Закарпатти жили майже в кожний стайни...


Залишити Коментар