Закарпатці у 2016 році податки платитимуть по європейськи

грудня 20 / 2015
Закарпатці у 2016 році податки платитимуть по європейськи

Згідно з проектом держбюджету на 2016 рік потрібно буде зібрати податків на 46% більше, ніж в 2015 році.

У грошах це близько 189 млрд. грн. Як кажуть, апетит приходить під час їжі, а бажання уряду Яценюка мати більше грошей, щоб було, що витрачати, не має меж. Благо, після Майдану можна підвищувати до безкінечності фіскальний тиск на бізнес і населення, так як тепер при владі в Україні саме реформаторський уряд, яке хоче, щоб українці жили як в ЄС. А в ЄС дійсно дуже багато платять податків, і Україна не повинна відставати від наших «вчителів».

Згідно економічній логіці, таке різке зростання надходження податків просто не можливе. Але в Україні вже давно не працює економічна логіка, тому варто розібратися, як же уряд Яценюка буде наповнювати держбюджет новими податками.

По-перше, українці зі своєї зарплати платять в 2016 році на 12 млрд. грн більше податків, ніж у поточному році. Багато в чому це пояснюється тим, що уряд Яценюка чекає, що зниження ЄСВ до 20% різко стимулює «вибілювання» заробітної плати, і як результат, будуть більше зарплати платити офіційно, а податки, у свою чергу, виростуть. Сам же зростання зарплати в Закарпатті та й в цілій Україні на 2016 рік передбачається мізерний, на рівні 10-13%, а ось додатковий збір податків із зарплати складе близько 30%. Ось це дійсно реформа - реальні доходи падають, і будуть падати, зате українці долучаються до європейської практики сплати податків та отримання заробітної плати офіційно, а не в «конвертах».

На 13,3 млрд. грн повинен більше заплатити податку на прибуток бізнес. Знову-таки зростання податку на прибуток в чому пов'язаний з тим, що очікується прийняття нового Податкового кодексу, який суттєво зменшить кількості осіб, які працюють на спрощеній системі оподаткування, і при цьому збільшиться кількість осіб, які будуть платити податок на прибуток на загальних підставах. Це дозволить збільшити кількість оподатковуваної бази, і, тим самим, порадувати МВФ і ЄС, які давно рекомендували знищити спрощену систему оподаткування.

Але найбільше очікується зростання надходження податків в 2016 році у вигляді ПДВ, на 42 млрд. грн.. Це зростання 24% за рік. Ось тут явно виникає пару питань, які зачіпають ряд «скелетів у шафі» держбюджету 2016 року. Зростання ПДВ можна забезпечити за рахунок зростання роздрібних продажів, як товару виробленого в Україні, так і за кордоном. Тут з'являється відразу один цікавий показник ПДВ на імпортні товари, і за 2016 рік за неї повинен бути забезпечений зростання ПДВ на 32 млрд. грн. Виходить, що уряд Яценюк очікує, що головним наповнювачем ПДВ в Україні буде саме ПДВ, що справляється з імпортних товарів. І ось тут відразу два «скелета». Мабуть, уряд Яценюка припускає, що з 1 січня 2016 роки після початку запуску зони вільної торгівлі з ЄС в Україну хлинуть потоком імпортні товари з ЄС і тим самим забезпечать зростання ПДВ? Але тоді українському виробникові доведеться взагалі закритися. Або може тут інший «скелет», який вже пов'язаний з очікуваною девальвацією гривні. Бо зростання ПДВ по імпортних товарах можна забезпечити за рахунок девальвації гривні, при цьому обсяги імпорту у фізичному вимірі можуть навіть падати. Але це означає, що закладений у держбюджет 2016 року курс долара 24,4 грн, це фікція. Тому що для того, щоб забезпечити зростання імпортного ПДВ у 2016 році потрібно девальвувати гривню, як мінімум на 25%. Іншими словами, на кінець 2016 курс долара має бути 30 грн. Швидше за все, 30-32 грн за долар, це те, що очікує Кабмін Яценюка на кінець 2016 року, якщо аналізувати його показники держбюджету.

Посилення фіскального тиску на бізнес і українців, це саме ті реформи, які вимагає МВФ та ЄС. Євроінтеграція, насамперед, припускає, що за десять років економіка України буде ставати все більш європейською, всі будуть платити великі податки, і за рахунок великих надходжень до держбюджету будуть вирішуватися загальнодержавні програми. Вчіться жити по-європейськи і платити податки по-європейськи.
Категорія : Економика

Залишити Коментар