Закарпатці в Угорщині: озеро Балатон напередодні туристичного сезону (ФОТО)

червня 06 / 2018
Закарпатці в Угорщині: озеро Балатон напередодні туристичного сезону (ФОТО)
За однією з легенд, на дні озера стоїть церква, в якій постійно плаче дівчина. І доки вона плакатиме, в Балатоні буде вода. Це, звісно, казки, але фактом залишається те, що найбільше в Центральній Європі озеро чисте, мов сльоза.

Тут кореспонденту нашого видання вдалося побувати навесні. Ми їхали на авто з угорського міста Дунауйварош («Нове місто»). Знаходиться озеро за 100 з гаком кілометрів на південний захід від столиці Угорщини, біля підніжжя гір Баконь. Ми були поблизу м. Шіофок, тому не могли оминути увагою так зване «угорське море». Потрапили у вітряну погоду, але враження від побаченого чудові. До речі, Шіофок має найбільші в країні прибутки від туризму. Та ми побачили принади для гостей у «законсервованому» вигляді: автомати для купівлі корму для качок (100 форинтів жменька), закриті продовольчі лавки та кафе, пусті ділянки, де зазвичай засмагають відпочиваючі. Але нас це не засмутило, навпаки – додало атмосфери незабутності та миттєвості.

Відчуття від того, що мільйони років тому тут було справжнє море, не покидало нас, коли гуляли берегом. Історія каже, що тектонічні процеси в Середньодунайській низовині сформували озеро лише блиько 12 – 20 тисяч років тому. На його берегах із давніх часів знаходилися поселення фракійців і кельтів. У І столітті нашої ери територія належала Римській імперії. В ІХ столітті біля Балатону розташовувалося слов’янське Блатенське князівство. Із Х ст. регіон захопили угорці. Подейкують, що до середи­ни XIX століття, коли між Балатоном і Дунаєм прокладали канал, озеро було вдвічі ширше і глибше, ніж зараз. Та це угорці називають унікальною особливістю. Воно завглибшки близько 3 метрів. Єдине «серйозне» місце озера – западина біля півострова Тихань (12,5 м).

Із Закарпаття в Будапешт можна приїхати потягом або на авто. Якщо з Ужгорода, то машиною – кілька годин, і в середньому це вам обійдеться у 500 – 600 грн. Плюс зі столиці Угорщини до Балатону ще 150 – 200 грн. Мова про місто Шіофок. Тут проходить залізнична й автомобільна (Е71) магістралі Будапешт – Загреб. Час шляху поїздом – близько двох годин. Шіофокський порт – найбільший на Балатоні. Тут швартуються як прогулянкові судна, так і ті, що виконують регулярні рейси озером. Канал забезпечує транспортний зв’язок між Балатоном і Дунаєм.

Місто, в яке потрапили, має неформальний статус столиці Балатону. Звісно, ми побачили там забудови яхт-клубів та місцевий «порт» із маячком. Південна частина озера – судноплавна. Оскільки Угорщина не має виходу до морського узбережжя, тому часто неофіційно Балатон, як ми вже казали, називають угорським морем.

Туристичний сезон починається тут із настанням тепла: коли можна не лише помилуватися красою кришталево чистого озера, а й зануритись у воду, ховаючись від палючого сонця (у Шіофоці є кілька пляжів, можна знайти й безкоштовний). У вихідні влітку, угорці з’їжджаються на власне «море». Вони пишаються Балатоном. Окрім них, звісно, їде чимало іноземців.

Нам пощастило, що потрапили сюди, коли туристів ще не було. Саме в такий час, навіть попри, здавалося б, погану погоду, це місце лікує душу та очищає думки, забираючи все зле разом із хвилями. Весь берег належав нам і білим лебедям, які ніжились у холодній воді, а їхнє пір’я колоритно розгойдували хвилі.

Анастасія НОЖКА
Категорія : Культура


загрузка...