"Це угорська земля, але українська держава" - мер прикордонного Берегова Золтан Бабяк

червня 09 / 2018
Той, хто знає угорську, має говорити і мовою нашої держави – України. Ми частина цієї держави, місто обласного значення на території Закарпаття.

Про це в інтерв'ю Gazeta.ua розповідає 46-річний Золтан Бабяк, міський голова Берегова на Закарпатті.

"Це угорська земля, але українська держава" - мер прикордонного Берегова Золтан Бабяк

У 2015 році Золтана Бабяка обрали міським головою Берегова вдруге

Переміг на виборах у 2013 році. В 2015 – обрали повторно. Він представник Демократичної партії угорців України. В Берегівській міській раді є 26 депутатів. У Берегівському районі 80% населення — угорці. Офіційні промови політиків, таблички держустанов, назви магазинів дублюються двома мовами.

– Наша культура нас пов'язує з Угорщиною, однозначно, - говорить Золтан Бабяк.

Над входом до міської ради висить прапор України, угорський триколор і прапор Євросоюзу. На першому поверсі стенд з почесними громадянами міста.

- В радянський час угорський національний прапор теж був. Ті, хто тут живе, розуміють, що з цим рахуватись треба. Але є такі, що з цього роблять провокації. Кажуть, от з цього починався Крим і рівняють нас до півострова. Але ніхто тут не чіпав угорську націю, як і всі інші. Ми проживали на цій землі свою історію, своє життя в мирі і спокої.

Берегове завжди було двомовним?

- Ті, що народились за Союзу, мали можливість в школі обирати український клас. В угорському класі ми вчили українську, російську мову і ще англійську. Фізику, математику опановували угорською. Такі школи працювали при чеській, чехословацькій владі і радянській владі відповідно. Якщо поїхати на кладовище нашого 955 річного міста, то можна за надписами могил зрозуміти, що тут жили угорці і євреї, які розмовляли також угорською. Берегове належало Австро-Угорщині і було центром Закарпатської області. І вся культура, інфраструктура, і освіта, в тому числі й Українська гімназія будувались за часів Австро-Угорщини.

Як ви ставитесь до положень Закону "Про освіту"? Зокрема, про мову освіти?

- Я працюю виключно лише за законами України. Якщо певний закон вступає в силу, то я його виконую. З усмішкою чи без. Фракція, яка підтримує мене - толерантні і врівноважені угорці. Ми не зацікавлені в ніяких особистих конфліктах. Мої зами володіють угорською мовою, і секретар, і майже всі директори шкіл розмовляють. Ми зацікавлені в тому, щоб Україна завтра змогла стати членом ЄС. Але для цього треба бути дуже уважним, коли приймають рішення про етноси, нацменшини, освітні програми і завжди консультуватись до прийняття рішення, а не після.

А як має бути?

- Це угорська земля, але українська держава. Коли ми вивчаємо історію України, Закарпаття, то треба знати як все відбувалось і чому піднімається питання, що наші землі були частиною Угорщини. А такі думки є через Тріанонський мирний договір. ( Договір уклали 4 червня 1920 року між союзними державами Антанти у Першій світовій війні та Королівством Угорщина. Остання погодилася на значні обмеження та втрату територій, у тому числі Закарпаття та усієї Словаччини на користь Чехословацької республіки. - Gazeta.ua).

"Це угорська земля, але українська держава" - мер прикордонного Берегова Золтан Бабяк


Міський голова Берегова розповідає про перспективи міста


Які проблеми має Берегове?

- Ми розташовані на кордоні і без об'їзної дороги просто задихнемось. Хуст, Мукачево, Ужгород мають об'їзну, а в нас нема. GPS-навігація будь-якого громадянина, який їде зі сходу на захід веде на КПП "Лужанка". Цей пункт зразу за Береговим, наступний і останній населений пункт України. По-нашому Лужанку називають Астей – це угорська назва, Берегсас — це також угорська назва нашого міста. Весь транзитний потік йде через місто. Водії, тоді, коли до кордону залишається 6 км не будуть зупинятися в місті. Користуються нашими дорогами, але не нашою інфраструктурою. Можуть дозаправити свої машини. Але магазини, масажні салони, термальні води з транзитних пасажирів нічого не мають. Тому потрібна об'їзна, аби не задихнутись від переповнених вулиць і щоб змогли відкрити сполучення з ЄС на вантажні автомобілі.

Зараз його немає?

- На "Лужанці" нема. Це мінус, тому що той інвестор, який захоче вкладати гроші в Україну в межах Закарпаття, буде дивитись, де є найближчі пункти перетину кордону. Подивиться й на те, чи можуть його фури возити сировину і готову продукцію тут.

Чи є якісь екологічні проблеми?

- Забруднюється наш канал Верке. Він штучний, ріка Боржава є джерелом цього каналу. Його можна закривати і відкривати. Тепер він цвіте і створює неприємний запах в місті. Але ми відкрили шлюз на греблі річки Боржава і таким чином запустили в канал Верке свіжу воду. За кілька днів вона буде в місті.Це серйозна екологічна проблема нашого міста і ми своїми силами її не вирішимо. Я розраховую на європейські гранти, на підтримку міст-побратимів. Хочу це вирішити, щоб люди могли там купатись, так як це робили наші предки. Є ще незаасфальтовані дороги, освітлення нема де-не-де, але то таке, що завтра можна вирішити.

На території Берегова багато ромів. Як з ними співіснуєте?


- Берегівські роми – угорськомовні. Структура їхнього життя побудована на кланах, тобто є барон. А є ще така система, де кілька баронів. Є в міській раді два представники ромської національності. Їхні інтереси враховані, їхні прохання в межах своєї норми культури ми можемо виконувати. В багатьох є претензії до ромської національності на тему ненормованого планування сім'ї. За другу, третю і четверту дитину і далі вони отримують гроші, як і всі. Тому трохи цим зловживають.

Окрім народження дитини, звідки ще отримують кошти на життя?

- Берегівські роми працюють в Харкові, Києві, Москві. Працюють на смітниках, збирають метали. Коли бачу, що дитина просить на вулиці, то це означає, що є якісь крайнощі. Я телефоную помічнику і хочу знати, чия дитина , яким чином оформлюються дитячі гроші на її сім'ю. Попереджаємо, що можемо запустити програму позбавлення батьківських прав. Тут ніхто не має жебракувати, але це не означає, що цього нема. Просто масштаби цього явища я можу регулювати. Таке є у всіх містах, але в нас вони на кожному кроці не стоять і не смикають людей.

Берегове має 19 міст-побратимів з сусідніх країн. Як з ними співпрацюєте?

- Завдяки містам-побратимам я вже 5 років експлуатую соціальну кухню. 300 людей кожного дня з понеділка по п'ятницю безкоштовно отримують гарячі обіди. Є умова, що вони мають бути жителями Берегова. Але не мають бути конфліктними і не повинні вживати алкоголю.

Як запрацювала медична реформа в Берегові?


- Значна частина нашого регіону лікується в Угорщині. Пологи, онкологія, травматологія. Припускаю, що в нас в місті є жителі з подвійним громадянством. Якщо є угорське громадянство, то може бути й соціальна карта. Соціальна карта означає, що людина може брати участь в програмі здоров'я. Її ставлять на облік, виписують медикаменти. Тут лікар заробляє 4-5 тисяч. гривень, а там 4-5 тис. доларів, тому багато спеціалістів виїхало.
Медична реформа потрібна, система сімейних лікарів працює. Я зареєструвався, сім'ю зареєстрував. Але думаю,що ресурси, які виділяють на медицину, на 25 років відстають. Уся діагностика Берегівської лікарні – це завдяки або спонсорам або відкритості головного лікаря, який бере ресурси зі всіх можливих джерел.

Чи є у вас в місті плинність кадрів?

- Якби ми платили зарплату таку, яку платимо зараз років 4-5 тому, то за кордоном опинилось би менше українців. Є угорські підприємства, які в неділю ввечері забирають автобусами людей з Берегова, а в п'ятницю ввечері привозять назад додому. І під час роботи там дають гуртожиток. Платять зарплату 4-5 тисячі євро. Заробити такі гроші тут неможливо.

Як з цим боротись?

- Розвивати місто і регіон, робити його перспективним. При цьому використовувати туризм і рекреацію. І на основі цього створювати робочі місця. Як наслідок, приваблювати людей працювати вдома, для своєї країни і міста. У нас є для цього всі ресурси і переваги.

Що приваблює туристів у вашому місті?


- Люди приїжджають на наші термальні води. Нас цікавить той потік туристів, який хоче бути у своєму власному середовищі. Платити за товари і послуги гривнями, не переїжджати кордон, не стояти в черзі, а відпочивати вдома. Якщо порівнювати Берегове з Буковелем, то там активний приплив туристів є 100 днів на рік, в основному в зимовий період на лижі. А термальні води можуть приймати туристів всі 365 днів на рік, у всі сезони і це перевага. Уявіть, 10 градусів морозу, на голову падає сніг, а ви в термальному басейні купаєтесь під відкритим небом і почуваєтесь комфортно. Пробуєте наші традиційні страви: бограч, угорську уху, банош. Гуляєте по місту зі старовинною архітектурою.

Автор: Оксана КНЯЖ
Категорія : Важливе
zakarpatecj
9 червня 2018 09:56

Закарпаття така точно мадярська земля як в мадярщині зарплата 4-5 тисячі євро. А ще розкажи як ся на вас дивлят в мадярщині - ми вам грошей даме лиш ни йдіт сюди. Так що зніми мадярський прапор та молися на Україну. бо там ти мером точно не будеш тай уважати тя май будут.Сказочник.


майкл
9 червня 2018 10:08

мадяри такі поросята як і руські....угро ...монголи ...свіні.


до попереднього коментаря
9 червня 2018 10:29

Друже! Будь хоч трохи обміркованим, розсудливим і толерантним. Бабяк дуже правильно висловився, бо стільки як допомагає Україні Угорщина, зокрема, Закарпаттю і в тому числі Берегову, не допомагає жодна країна Європи. І що в цьому поганого, що менша за своєю територією та чисельністю населення держава, допомогає бідній країні, в якій олігархи-бариги все розікрали і начхали на народ, над яким тільки знущаються, а самі жиріють. Подивіться, які в наших "народних обранців" (якщо їх так можна назвати) вілли, де вони відпочивають, де навчаються їхні діти, на яких автівках вони їздять, а головне - яку отримують зарплату і який у них власний бізнес, то все стане зрозумілим, хто за нас вболіває. Молодецуь Бабяк, що турбується про місто та його мешканців. Честь йому і хвала! Так тримати, пане голово!


majklu
9 червня 2018 11:12

Закарпаття пригранична территорiя яка за свiй iсторичний перiод много разiв мiняла свiй державний статус. Як вже сталося в 1991р. вiдбувся референдум де бiльшiсть жителiв Закарпаття проголосували за автономiю в складi України. Край многонацiональний i висловлювати думки про перевагу одних свиней над другими немає цiну, бо свиня - всюди свиня, i все найде болото. Якщо майкл думать що в галичинi немає поросят то помиляється, досить відвідати мiсто Львiв щоб переконатися що львiвськi свинi перемагають гуртом взятих всiх свиней цiлого свiту. Так що ображати а дiлити то що не дiлиться це не закарпатський шлях, кому не любиться - чемодан, i цiлий свiт передним вiдкритий.


до всіх
9 червня 2018 12:40

Підтримую останнього коментатора. Він висловився дуже правильно по відношенню до Майкла. Майклу якщо не подобається жити в багатонаціональному Закарпатті, то ніхто його силою не тримає. Нехай чим скоріше збирає свої шмутки і шурує за свій рідний йому перевал. А відносно Берегова, то в ньому ситуація поки-що спокійна. У цьому прикордонному місті дружно проживють всі нації і народності, яких налічується понад 20 і це все завдячуючи міській мерії на чолі іх її очільником Золтаном Бабяком.


zakarpatecj
9 червня 2018 14:50

Свинством  є лити грязь на державу де жиєш. Не знаю що вам там Венгрія помагає у приватному порядку але вчителів 

лікарів медсестер мерови  і його секретарці виховательці в дитсатку  і т.д. платить зарплату Україна, і коли була повінь на Берегівщині барига і можновладець Балога який вивчив сина в Америці особисто контролював як надається
допомога і ліквідовував наслідки і лікарів не Венгрія в зону лиха послала а Україна. А машинами та бізнесом нікого не удивиш. Що тепер як можновладець має жебраком бути. А Венгрія жиє на Дотаціях які вже Урізали. Так що знімайте прапори мадярські  створюйте робочі місця самі із зарплатами 4-5 тис Євро бо бариги вам нічого не довжні і робити за вас не будут.Комунізм ся закінчив. А мера у якого чужа держава користує робочі руки треба гнати в три шиї бо він робить в такому разі на чужу країну.Навірно му Венгрія за це добре помагає.


до закарпатця
9 червня 2018 15:13

Чоловче, не бреши людям і ніколи не обливай брудом того, кого не знаєш, а тим паче того, з ким не знайомий та жодного разу його не бачив. Це є великим гріхом і рано чи пізно перед Всевишнім треба буде нести покарання, а він є справедливим і кожен понесе заслужену кару. У той же час, якщо ж не знаєш, то скажу, що мадяри щороку дарять вчителям та лікарям понад 10 тисяч гривень, не дивлячися на те якої вони національності, лиш би володіли угорською. А знаєш, неборе, чому дають цю суму? Для того, щоб наші співвітчизники не покидали своєї держави, а наші можновладці іще із цієї суми крадуть по 20 процентів стверджуючи, що це податок. Нічого б страшного не було якби ці гроші не осідали в кишенях українських бариг. Так що треба підходити до всіх питань із порозумінням і ніколи не осуждати інших, бо будеш сужений сам.


Читатель
9 червня 2018 15:52

Цитата: "Це угорська земля, але українська держава". Це висловлювання протирічить фактам. Карпато-Русини тут жили до приходу мадяр. І світу про це відомо. В Тріанонському мирному договорі (4.06.1920 р.), про котрий згадав З. Баб'як, записано: "Угорщина визнає (...) повну незалежність Чехословацької держави, до складу якої увійде автономна територія РУСИНІВ на південь від Карпат". Мадяри асимілювали багато слов'ян. Навіть прізвище мера говорить про те, що його предки - карпатські русини, але свого часу змадяризовані.

Українська влада побоюється втратити Закарпаття не безпідставно. І допускає помилку, не визнаючи корінний народ - карпаторусинів. А, можливо, спеціально так робить, щоб продати Подкарпатську Русь (Русинію) як свою територію. Тоді можна пояснити "ляпсус", допущений мером Берегова.


zakarpatecj
9 червня 2018 16:29

Та чого я вас поливаю брудом коли ти сам признався що за 10 000 продаєте з мером Україну.Проблема, що продасте ся кожному і продасте кожного. Та чим ви ліпші за бариг,они хотя би не предатєлі. Ти не хочеш заплатити налог із взятки яку вам з мером
платит Венгрія аби пак могла казати що вас притісняют. Але на діти ти держава платит, пенсію платит, а що ви з мером вважаєте що ви робите на Венгрію а бариги мают на вас робити бо ви венгри і вас притісняют.Мадярщина давала не свої а європські гроші.Меркелька то увиділа плюс мадяри ще щось там активно блокували та й дотації різко урізали так що Орбан уже не буде і собі мати. Венгрія бідна держава але пару чоловік купити гроші знайдуть  що і видно по коментарям.


до закарпатця
9 червня 2018 20:00

Видно, чудаку, што и ти ся относиш до клану бариг, коли їх так усердно захищаєш. Я не знаву штоби чесним трудом можно заробити мілійони та ще до того в долярах. Ни єден чесний челядник не має мілійонів, кроме жуликів, олігархів і бариг. Большинство закарпатців не живуть, а существують. бо ціни як на продукти харчування, так і на комунальні услуги захмарені. Тому наші люди масово уїзжавуть за кордон, а нашим чиновникам у голові лем єдно, як получити очередний транш од МВФ, штоб потом ісі гроші перечислити у офшори й поїхати отпочивати на Мальдіви. У той час, коли в країні йде война, хіба йсе порядно так робити Верховному гловнокомандувачу? Так што не захищай, бариго бариг, бо скоро Вам наступить конець. Дасть бог другу владу і товди заспіваєте по іншому, по-новому.


777
9 червня 2018 21:39

Угорська земля в хантимансійських хащах. Там вмісті з кацапами пням молилися, поки їх сюди чорт не нагнав.


мiсцевий
9 червня 2018 21:52

Вто не закарпатець що пише якi несмисли, вто далекий чоловiк ут нашого реального життя. Пенсiї кожний заробив собi сам а не держава дає милостиню, просто держава майдаунiв догаздовала так що пенсiйний фонд пустий i всьо рознесли по офшорам та платити нiчим. Щоб ухопитися дале влади включили великий режим економiї на глядавуть причини не платити людям, колись їх чесно заробленi грошi, а для цього пiдняли стаж виходу на пенсiю та другi нововведеня вiд яких путь веде на кладбище. Якщо мадяри помагавуть своїм та што вам до того, помагайте i ви усiм а не лише платiть зарплати з яких вижити не можливо, та бийтеся у груди якi ви газди. Людям платять зарплати за роботу якy вони виконали, а не за полiтичнi чи нацiональнi симпатiї, не їх проблема що за таку саме роботу заграницьов платять в десять раз бiльше. 4-5 тис. евро зарплати рaзноробочим в мадярах не платять, це черговий фейк уд укржурналiстiв, 100% не закарпатських, якi розказувуть байки про то як добре мош заробляти у європi. Як ся зароблявуть грошi де i кiлко закарпатцi знавуть добре, так шо фуфло не гоняй!


русин
9 червня 2018 22:13

подкарпатська русь-русиния  -нигда шуга нибыла  украинськов  --а была австро-мадярськов территлрийов-ото сталинови дякуйте  што в  45  тому  на шару  взяв и подарив  мадярську территорию  украини  и нипишит всяку  брихню а поникайте правди  у очи яков  бы  она  нибыла  гурьков  -да  типир исе  украина  но  факты  э  и были  фактами я  ни мадяр  я  коринный  русин  айбо  мадяри туй  были далеко  май  скоро  до  приходу  русину  а  тем более  украинцю  пишут туй  ясяки молокососы  низнаючи  и главное  нихотячи  вирити историчным фактам  -а  насчет того  што  мадяри типир  помогают  закарпаттю ото  ниоспоримый  факт


читач
9 червня 2018 22:14

Дуже вдало висловився до писаки закарпатця місцевий. Із нього такий закарпатець, як із мене піп. Він захищає олігархів, казнокрадів і бариг, бо напевно сам такий. Хіба ж люди не бачать, що зараз твориться в Україні. Ця влада ненажерів до останньої нитки обдирає свій народ і треба радіти та дякувати Всевишньому, що мадяри нам допомагають, бо свої положили на нас великий хрен, так як і той закарпатець-барига, що захищає таку владу.


Русину
9 червня 2018 22:32

"Від русинськоі мови , походять всі слов'янські язики"" де мож прочитати подробно, вкажіт мі , кіть знаєте.?


богдан
10 червня 2018 07:43

цікаво...хто перший був...русин чи кацап...


патрійот
10 червня 2018 08:21

Мені ся видит що угорська земля десь за Уралом- там удки прийшли мадяри


Читатель
10 червня 2018 09:50

«Русине»! В грудні 1918 р. Угорщина прийняла Народний (Конституційний) закон Х «Про автономію русинської нації…». Але оскільки в березні 1919 р. в Будапешті Бела Кун зробив комуністичний переворот, Русинська Країна законно вийшла зі складу Угорщини і увійшла до складу Чехословаччини. I з’їзд Народних Комітетів 26.11.1944 р. в Маніфесті проголосив про вихід із складу Чехословаччини, тобто повну державну самостійність Подкарпатської Русі - Закарпатської України і доручив обраній Народній Раді здійснити акт «возз’єднання» з УРСР. Але СРСР і ЧСР «обійшлися» без представників від Народної Ради. До речі, від УРСР ніхто не підписував договір. У зв’язку з численними порушеннями міжнародного права «Автономна територія русинів» й досі де-юре залишається анексованою.

Сталін не мадярську територію подарив. І не Україні, а УРСР. СРСР анексував суверенну державу Подкарпатську Русь, перейменовану в Москві на За-Карпатську Україну і включив до складу Української РСР. Щоб прикрити анексію, СРСР підписав НЕЗАКОННИЙ договір з Чехословаччиною 29.06.1945 р. «Про Закарпатську Україну – Подкарпатську Русь». 22.01.1946 р. Президія Верховної Ради УРСР Указом «утворила» собі область. Але договір не набув законної сили, бо обмін ратифікаційними грамотами відбувся на тиждень пізніше. Більш детально про це писали Івано Гранчак, Іван Поп, Петро і Сергій Годьмаш та в ін.


ЦІМБОР Читательови
12 червня 2018 21:34

До читателя : Я думав ош ви нормальний наш чоловік , А вьі вдаєтеся до брихні . Иппен так ги всякі Гавроші з Піпашами . Ниболо ниякої держави пуд названков "Пудкарпатська Русь " . Нашто ви людям пишете НЕПРАВДУ . Бьіла автономія при чехах и ни бульше . Ниуходила ни яка Карпатська Краина ни удкі , нашто ви сюди ищи комунішта Б.Куна приточили.  За Тріанонським договором Мадярщину обкраяли європейці як хотіли , забравши  пудкарпатські мадярські комітати и передали їх Чехословаччині .Нашто ви удумуєте . НАших краян поклали перед фактом , и чисто формально іх зазвідали чи хочуть ся доточити до Чехословаччини , но вто бьіла формальнисть .. Пак у 45 годі сякий самий трюк провернули уже совети , насміх провели тот з"зд де и проголосили приєднання до УРСР .


до всіх
13 червня 2018 09:50

Як би там не було, але Закарпаття типирь входить до складу України, суверенної і незалежної держави. Всьо би було все добре, як би у ній керовали порядні, што дбавуть за народ, а не за свій жебик. Вони лем здатні знущатися над бідним народом, який за роки тої ж незалежності, став найбіднішим у Європі. У нас стільки олігархів-бариг, жуликів і проходимців, аферистів і сімейних кланів розвелося, што нигде у світі такого ниє. Якшто так буде ити і далі, то скоро простий народ змушений буде покинути рідну землю, лем не знати хто тоту шваль і шушару буде обробляти. Вони самі себе мавуть знищити і похоронити. Бидлота, а не правителі держави.


Читатель
13 червня 2018 20:04

 «Цімборе»! Не буду перенчеловати, бо в якуйсь мірі и Ваша правда. Айбо, з другого боку, нитко не годен поміняти исторію. Што было, то было и иншак уже не буде, любит ся то нам ци ніт. А офіціално были: и Русинська Краина в составі Мадярщины (1918-1919 рр.), и Автономна республика Подкарпатська Русь в составі Чехословакії (1938-1939 р.), и 15 марта 1939 р. Сойм Подкарпатскої Русі продекларовав єї суверенітет из новов назвов Карпатська Украина, айбо без выхода из Чехословакії. Послідноє оглашено в Маніфесті 26.11.1944 р. Из того дня исторична Подкарпатська Русь, но з назвов Закарпатська Украина, де-юре стала независимов державов. Президія ВР УРСР своим Указом 22.01.1946 р. на території независимої державы «сотворила» область и скапарила/ліквідовала державность карпаторусинов. То, што се всьо робило ся по команді из Москвы и пуд контрольом НКВД, знавут не лем историкы. Но се было и вшиткоє важно, бо то - етапы формованя/ утвержденя державности. Кедь из ланца уйняти лем єдну карічку, ун уже не буде орігіналным и бізувным. Треба читати правдиву исторію. Теперь Закарпатська область в составі Украины. Сесь факт, ги бы, тоже нитко не оспорює. Айбо назва сього інтервю вызыват звіданя.


Небайдужий
13 червня 2018 21:56

я в шоці від Бабяка . Куди дивиться СБУ ?  Сепар!


мiсцевий
13 червня 2018 23:31

Як туй пишуть великi iсторики читатель з цiмбором та мош зтратити розум. Аби сь мего не стратили але добре запамятовали факти, берiм вто што нашi люди мавуть ще в памятi. Угорська Русь- корiнне населення русини, Подкарпатська Русь - корiнне населення русини, пiсля войни Закарпатська область, корiнне населення українцi, товди питання, а де ся дiли близько мiлiона русинiв якi жили туй як корiнне населення? Чия сисе земля, тiть корiнне населення русини, а всi хто лiпив сисю землю до себе, не годен називати її свойов бо не русин. Всi розподiли територiй проходять по результатах войни. Ко має силу той дiлить, в першу очирiдь собi, а дале што обсталося всiм остальним. Май ся ми добре мали, ко би што туй не сочиняв, за Чехословакiї та СРСР! Штося стало, вто вже не вернути, лем вивчати, проведений референдум 1991р. указав што нашi люди хочуть автономiї у складi України, аби кожний закарпатець, ким би увiн не був по нацiональностi мiг у мирi жити та розвивати наш край.


Читатель
14 червня 2018 14:00

     Пане «Місцевий» (я написав бы «Містный)! Розуму втрачати не треба.

Добре, що адмін статтю не прибирає. Тому дискусія триває і переростає в демократичну конференцію. Думки є різні, але лише на перший погляд. Багато хто цікавиться, куди поділося корінне населення з «автономної території русинів на південь від Карпат». В Кремлі в 1944-1946 рр. розуміли, що якщо вони відберуть частину території (Подкарпатську Русь-Карпатську Україну) від свого союзника Чехословаччини, рано чи пізніше цим актом анексії  може зайнятися міжнародне співтовариство. Тому й вирішили русинів перейменувати на українців. І не лише в Подкарпатській Русі, але й в усіх країнах «соціалістичного табору». Анексію перетворювали на «здійснення віковічної мрії»(Кремля?). Комуністичний режим це почав, а керівники незалежної  України продовжують, хоч носяться з гаслами про «декомунізацію». Приклад:

     Директор Інституту  демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАН України Е. М. Лібанова в листі до Президії НАН України (№ 181-14/484 від 19.10.2012 р.) написала, що «…підставою для виокремлення русинів як окремого етносу при проведенні та підбитті підсумків Перепису населення не можуть бути ні факти наявності русинських національних товариств, ні ступінь їх активності, ні кількість листів на підтримку такого рішення, ні відомості про статус русинів у сусідніх державах». Це  є цинічною дискримінацією громадян України за їх приналежність до етносу «русини».


ЦІМБОР Читателю
14 червня 2018 20:13

а чого лим на сьому сайтови ся удписуєте ?  зашто на другі ни йдете ? Могли бись ме там побисідовати . Например на " Мукачево нет " докі щи Балога на вто дає дозвил . 


Abc
14 червня 2018 20:52

мукачево.нет сайт Балоги, а тому незалежної дискусiї не получиться. Балогiвська цензура каждий пост пролюструє на тему iнтереса Балоги i якщо вiн не вiдповiдає його iнтересам, або критика в його адрес та як водиться, Бан! вся дискусiя накрилася мiдним тазиком!!! ))))) чим вас цей сайт не задовiльняє цiмборе? дискутуйте скiльки маєте розуму та сили.....


ЦІМБОР ДО АВС
14 червня 2018 21:07

Діло ни в тому ,ош туй дозволявуть . А смисл у тому оби йсю тему бильш лидий увидвіло . 

Адміни Балоги нибанять дискусії на русинську тему , а дозволявуть , на килько довго ото ни відаву .

Кось май привик на сись сайт заходити ,кось на другий ,я йсе мав у виду .


Abc
14 червня 2018 21:36

На сесії Мукачівської міськради русини протестували проти того, щоб їх виганяли з Русинського Дому

Тим не менше, сесія прийняла рішення про створення на базі русинського дому Центру національних меншин.

Тепер у русинів Мукачева в Русинському домі, який мав приміщень на понад 500 квадратних метрів, залишилося всього дві кімнатки, які не мають і 30 квадратних метрів.

Інші приміщення будуть займати представники інших національних меншин.

Русини вважають це бажанням влади знищити русинський рух і кажуть, що керівників нацменшин влада міста змушувала підписувати заяву про створення в Мукачеві Центру нацменшин.

 

Ви яку мали наувазi пiдтримку вiд Балоги цiмборе?


ЦІМБОР
14 червня 2018 22:02

А де я хоть єдно слово упувів за підтримку чи не підтримку ? Я вам про сайт упувів , што на ньому за дискусії на ркусинську тему ни банять .


ага так и буде
14 червня 2018 22:49

Айно, айно не пiдтримує Цимбор, айбо тягне на бологiвський сайт, а там го новий Русинський дум чекать, не смiши свої гатi Цимборе!


Залишити Коментар