Маски зірвані, чому сучасні Дон Кіхоти вийшли на війну проти вітряків на Боржавській полонині

березня 01 / 2018
Що поєднує Зимову Олімпіаду-2018 та бій з вітряками на Закарпатті?

Маски зірвані, чому сучасні Дон Кіхоти вийшли на війну проти вітряків на Боржавській полонині


Спостерігаючи за останніми новинами в Україні, була шокована подіями навколо спорудження вітроелектростанції на полонині Боржава, що розташована на межі Міжгірського, Воловецького та Славявського районів Закарпатській області. Пристрасті вирують такі, що зачепили мало чи не кожного користувача «Фейсбука», а ще не на жарт збурили місцевих мешканців.

Якщо вірити активістам розгорнутої пропагандистської кампанії, то поява страшних монстрів - вітрогенераторів - на боржавських схилах знищить геть усе живе навкруги: птахи враз загинуть, а з ними - летючі миші й комахи. Багатства гір, як то ягоди, гриби, ліси, навіть трава, – зникнуть назавжди. Та це ще «квіточки». Авторитетні місцеві екологи лякають, нібито вітряки призведуть до неминучого затоплення навколишніх сіл. Та й взагалі зруйнують неповторну красу Карпат, перетворивши мальовничі гори на індустріальну пустелю.
Особливо схвильована громада вітчизняних парапланеристів, які чинять справді героїчний спротив споруді вітроелектростанції (ВЕС). Вражаючі подробиці партизанської боротьби читайте ТУТ
Зі слів літунів, поява вітряного парку на Боржаві обернеться справжнісіньким апокаліпсисом. Тобто не буде ні гір, ні сіл, ні туристів, ні, звісно, грошей від них… Нічого, крім вітряків, які крутитимуть крилами, замітаючи мільйони гривень прямісінько в кишені іноземних інвесторів.
Почитала я це все, і стало страшно. Аж мурашки по шкірі побігли. Дехто дуже спритно грається з необізнаністю простих людей. А що дуже дивує – до чисельної когорти противників будівництва ВЕС записалися окремі орнітологи, екологи, депутати… Схоже, у вітчизняній науці та владі дійсно знаходяться люди з вкрай обмеженим світоглядом. Світовими новинами не цікавляться, навіть телебачення не дивляться. Бо якби хоч краєм ока спостерігали за перебігом Зимової Олімпіади у Південній Кореї, то зрозуміли б, які дурниці верзуть.

Тепер розкрию інтригу. Який стосунок має найважливіша спортивна подія 2018 року до бою з вітряками на Закарпатті? Ті, хто уважно спостерігали за перебігом Олімпійських ігор в Пхенчхані, певно, зауважили, що вдалині на засніжених схилах було помітно вітряки, або ж вітрогенератори. Взагалі навколо двох Олімпійських селищ у Південній Кореї вітрових турбін, як грибів у лісі після гарного дощу. Якось дивно: турбін ледь не тисячі, а гори стоять на місці, дерева ростуть, люди поруч живуть… Навіть спортсмени з усього світу не побоялись приїхати, а разом з ними й мільйони вболівальників-туристів.
Справа у тому, що вітрові турбіни повністю забезпечували Олімпійські ігри необхідною електроенергією. Корея дуже пишається тим, що Зимова Олімпіада – 2018 отримала назва «абсолютно зеленої». До речі, це була одна з головних вимог до країн, які претендували на звання господарів цієї олімпіади. Тому що енергія, яку вироблять ті самі вітряки, які на Закарпатті чомусь охрестили вбивцями усього живого, у цивілізованому світі вважається найнебезпечнішою з точки зору впливу на екологію. Або, кажучи ще простіше, шкоди від вітряків жодної!
Не вірите? Добре. Звернемося до авторитетних джерел. Американські вчені з Everglades University, які вже кілька десятиліть досліджують питання впливу вітрогенераторів на природу, стверджують: «Трави, дерева та чагарниками ніяк не страждають від роботи великих повільних турбін (вітрові генераторі обертаються з досить таки повільною швидкість. - Авт.)».
А от, дійсно, чи сумісні це речі – туризм і вітроелектростанції? Особливо мене цікавили курорти, розташовані в горах. Шукаючи відповідь на це питання, стала вивчати світовий досвід у царині туризму. І ось, будь ласка: закордоном є чимало прикладів сусідства вітрових електростанцій та гірськолижних курортів, що в комплексі вкрай позитивно впливає на розвиток туризму і економіки в регіонах. Зокрема, у Швейцарських Альпах біля селища Андерматт розташовані водночас і курорт, і вітряна ферма. В США таких прикладів два - гірськолижний курорт Balsams Wilderness Ski Area та Jiminy Peak Mountain Resort. Таке сусідство можна побачити в Іспанії, Канаді, Австрії…

Маски зірвані, чому сучасні Дон Кіхоти вийшли на війну проти вітряків на Боржавській полонині


Нещодавно, подорожуючи Європою, була вражена великою кількістю вітряків, особливо багато їх у Німеччині та в австрійських Альпах, а саме у місцях зеленого туризму.
Як з’ясувалося, в Альпах більше 90 відсотків помешкань мають джерела альтернативного автономного енергопостачання, зокрема, вітряки. І вони аж ніяк не псують краєвиди, навпаки, додають родзинку.
В Німеччині то й взагалі вітряки – своєрідна візитка картка країни. Хоча німці бідкаються, що то велика розкіш – інвестувати будівництво ВЕС з державного бюджету: в межах країни це мільярди євро.

Маски зірвані, чому сучасні Дон Кіхоти вийшли на війну проти вітряків на Боржавській полонині


В Європі та Америці сусідство вітряків та курортів є звичним явищем.
Таке сусідство вкрай позитивно впливає на розвиток туризму та економіки
А ось Україна не може дозволити собі інвестувати гроші у розвиток вітроенергетики. Певно, саме тому іноземних інвесторів у нас не вітають, а цькують і всіляко відлякують. Це в той час, коли державі вкрай необхідно власні альтернативні джерела енергії, адже це зачіпає інтереси кожного українця. Бо ніхто не хоче, щоб електроенергія дорожчала щороку. Тим часом поява достатньої кількості вітропарків у нашій країні дозволить значно знизити тарифи. Наприклад, в Німеччині, яка є лідером в Європі по кількості вітроелектростанцій, під час свят населення отримує електроенергію безкоштовно. Чи не цього ми усі прагнемо?

Маски зірвані, чому сучасні Дон Кіхоти вийшли на війну проти вітряків на Боржавській полонині


У австрійських Альпах, які щороку приваблюють мільйони туристів з усього світу , вітряні турбіни стали частиною мальовничих краєвидів

Проте з огляду на те, що відбувається на Закарпатті, складається стійке враження: проект державного значення відверто саботують. Хто в цьому зацікавлений особисто? Кому на користь така, м’яко кажучи, абсурдна ситуація, і в чиї кишені боржавський вітер вже задуває мільйони гривен? Про це і багато іншого наступного разу. Незалежне журналістське розслідування триває.

Ірина Копровська, член Національної спілки журналістів України
Категорія : Важливе


загрузка...