Як жага до наживи та амбіції голови Виноградівської РДА призвели до неприйняття бюджету району на 2018 рік

січня 24 / 2018
Як жага до наживи та амбіції голови Виноградівської РДА призвели до неприйняття бюджету району на 2018 рік

Незатверджений у Виноградівському районі бюджет – одна з найгарячіших тем, яку обговорюють сьогодні. І цілком зрозуміло, адже це один район у Закарпатській області, де ще не прийнятий головний фінансовий документ на 2018 рік.

У соціальних мережах та ЗМІ називають різні причини подій, які відбуваються на Виноградівщині. Хтось пише про, начебто, конфлікти депутатських фракцій та груп депутатів з головою Виноградівської РДА, дехто – про особисті амбіції та чвари в депутатському корпусі, інші – про втрату контролю голови райдержадміністрації над окремими фракціями. То ж чому все-таки питання про бюджет, яке тричі розглядалося на сесіях, щоразу провалювалося і при цьому набирало все менше голосів та відповідно підтримки від районних депутатів?

Тут варто акцентувати увагу на непорозуміннях керівника місцевої адміністрації та депутатського корпусу районної ради. Раніше очільник РДА місяцями не виконував рішення ради, згодом – каменем спотикання стала освіта району, адже на всі прохання депутатів прозвітувати про використання коштів районного бюджету в цій галузі ? як у тій байці, де «віз і досі там». Чому освоєння коштів в освіті табу? Якщо копнути глибше, то прослідковується цікава закономірність й очевидна відповідь на питання: чому до цього часу не знайдений компроміс і яка справжня причина неприйняття бюджету на 2018 рік.
Але все по черзі. Невивчений фінансовий документ на цей рік голова Виноградівської РДА Михайло Русанюк пробував протягнути на сесіях кілька разів. Спочатку проект районного бюджету, поданий РДА, не проходить відповідні погодження бюджетної та інших профільних комісій. Однак вже на сесії з голосу пропонується включити його в порядок денний, розраховуючи, мабуть, на те, що під шквал емоцій за документ проголосують, не вивчаючи його. Питання не проходить. Коли через кілька днів надходить субвенція з обласного бюджету на покриття заборгованості в галузі освіти району – питання вдруге з голосу включається в порядок денний сесії. Цим самим даючи можливість голові РДА під шумок з обласною субвенцією проштовхнути без обговорень бюджет на 2018 рік. Можливість у не законній площині протягнути питання у кінці 2017 року – втрачена. Оголошується чергова сесія Виноградівської районної ради з відповідним розглядом проекту бюджету на 2018 рік по всім комісіям. Але навіть у третій раз головний фінансовий документ не знаходить підтримки.

Чому немає голосів за бюджет? Відповідь насправді банальна ? у використанні коштів. Практично усі районні кошти освоює райдержадміністрація. До речі, депутати чітко роз’яснили свою позицію – головні розпорядники коштів повинні прозвітувати і це логічно, аби уникнути непропорційного розподілу чи, як вбачаємо у тій самій освіті, ? політичного. Та якщо керівник відділу охорони здоров’я розповідає на що були витрачені кошти, начальник освіти свідомо про це не звітує. Стосовно цього на останньому сесійному засіданні слушно зауважив депутат від фракції БПП Юрій Лихтей, який мав бесіду з очільником освіти й той озвучив: «буде команда Русанюка – я підготую». І, як бачимо, команди не було, а відсутність звіту стало основною причиною неприйняття бюджету на 2018 рік. Отже, висновок про головного винуватця напрошується сам – через такі дії голови РДА в районі на сьогодні відсутній фінансовий документ, а провину хитро намагаються перекласти на депутатський корпус. В хід пішла навіть важка артилерія, адже не забуваймо, що «під собою» керівник адміністрації має великий адмінресурс. І тому вже не вперше педагогам та медикам району поплічники Русанюка нав’язують «правильну» думку. От і зараз голова РДА натискає на усі брудні важелі для зняття з себе відповідальності – за його вказівки наразі не фінансуються медикаменти в районній лікарні, а керівник освіти вчергове за чітким наказом збирає наради та розповідає педагогам байки, наскільки депутати району не обізнані в освітніх питаннях, а вимога звітування є безпідставною. Крім того, керівник РДА змушує очільника освіти брехати й той бреше цинічно та шантажує батьків закриттям шкіл внаслідок припинення опалення, чи то, буцімто, через не прийнятий бюджет будуть скасовані перевезення школярів району, що цілком і повністю не відповідає дійсності... Однак, що говорити про підлеглого (начальника освіти), коли сам голова РДА також ще не відзвітував на сесії про делеговані райдержадміністрації повноваження…

… І ще дещо про проект бюджету: у ньому, до слова, передбачено близько 20 000 000 грн на витрати, які здійснює виключно голова Виноградівської РДА Русанюк М.М. А сам бюджет пропонується проголосувати з дефіцитом близько 13 000 000 грн. Щоб прийняти бюджет у більш-менш збалансованій формі, депутати вносять зміни на комісіях і сесії. Але, ці пропозиції не набирають більшості голосів. І тут правда в тому, що наближені до голови РДА депутати голосувати за бюджет, у якому однаково сприятливі умови для всіх галузей – відмовились. Адже тоді втратиться особистий матеріальний інтерес голови РДА та відповідних депутатів…

Наразі ж Виноградівщина з нетерпінням чекає позачергової сесії, а фінансування основних показників життєдіяльності району сьогодні здійснюється за тимчасовими кошторисами, видатки яких, згідно з Бюджетним кодексом не повинні перевищувати 1/12 обсягу призначень рішення про бюджет 2017 року.
Категорія : Важливе


загрузка...