Валерій Лунченко: Діти в неповних родинах мають бути матеріально захищені

липня 31 / 2017
Валерій Лунченко: Діти в неповних родинах мають бути матеріально захищені

Турбуючись про дітей, які виховуються в неповних родинах, парламент вніс ряд змін до Сімейного та Цивільно-процесуального кодексів, а також до закону "Про судовий збір", які набули чинності 8 липня поточного року.

Новим законом визначено, що розмір аліментів повинен буди достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Тому, мінімальний розмір аліментів збільшено до 50% прожиткового мінімуму, або удвічі в порівнянні із нормою, що діяла раніше.

Нагадаю, що у 2017 році встановлено прожитковий мінімум для дітей до 6 років з 1 травня по 30 листопада в сумі 1426 грн і з 1 грудня - 1492 грн. Для дітей від 6 років і до повноліття, відповідно, 1777 грн і 1860 грн. Отже, не важко підрахувати мінімальний рівень аліментів у відповідності до нового закону. Це для дітей до 6 років зараз 713 грн і 746 грн з 1 грудня, а для дітей від 6 років, відповідно, 888,50 грн. і 930 грн.

Наступною, дуже важливою, новиною стало положення, згідно з яким стягнути аліменти тепер можна в порядку наказного провадження.

Наказне провадження - це спрощений вид судового провадження, яке здійснюється без виклику сторін для участі в судовому процесі та в мінімальні терміни. Таким чином, інша сторона не зможе штучно затягувати процес. Крім того, в законі передбачено ряд нововведень, спрямованих на неможливість приховування реальних доходів, що є важливим при встановленні аліментів у відсотках до розміру доходів платника аліментів. Також по таких судових провадженнях скасовано судовий збір.

В нових умовах особа, яка звертається із заявою про стягнення аліментів у рамках наказного провадження, не змушена ходити на судові засідання і може подавати позов за місцем свого проживання. Суд може присудити на одну дитину 25% від заработної плати платника аліментів, на двох - третину, на трьох і більше - половину заробітної плати. У разі, коли платник аліментів отримує надто велику зарплату, розмір аліментів обмежується 10-ма прожитковими мінімумами на дитину.

Ця інформація особливо важлива для тих батьків, які виховують дітей одноосібно і отримують від іншої сторони аліменти, розмір яких встановлений судом у твердій грошовій сумі. Якщо визначена в минулому періоді сума аліментів менша, ніж складає її мінімальний рівень за новим законом, варто, не гаючи часу, звертатися в суд з клопотанням про перегляд встановлених аліментів в бік збільшення і робити це щодо кожного нового значення мінімального розміру прожиткового мінімуму, який встановлюється щорічно в законі про державний бюджет. Отримана ухвала суду буде підставою для пред’явлення нових, збільшених вимог платникам аліментів на користь дітей, яких вони покинули.

Декілька новацій стосуються додаткових витрат. У разі звернення до суду щодо додаткових витрат на дитину, не потрібно буде сплачувати судовий збір і можна подавати звернення за місцем проживання позивача. А для платника аліментів запроваджується пеня у разі несплати додаткових витрат. Платники аліментів - ФОП на спрощеній системі оподаткування, які сплачують єдиний податок, а також офіційно не працевлаштовані, у випадку несплати своїх зобов’язань погашають заборгованість по відсотку від середньої зарплати у даній місцевості. Такий самий механізм для осіб, які працевлаштовані за кордоном.

Однак, на жаль, вартість життя в нашій країні постійно зростає, що відбивається на сімейних бюджетах. Для мінімізації негативного впливу інфляційних процесів у попередні роки було запроваджено законодавство, шо регламентує індексацію грошових доходів населення. Бухгалтерські служби підприємств, установ і організацій зобов’язані проводити у встановленому порядку відповідні коригування на рівень інфляції в бік збільшення зарплати, деяких інших нарахувань, в тому числі і по сумах аліментів.

Існували складнощі для аліментів, визничених судом у твердій грошовій сумі, щодо яких для індексації існував лише шлях через звернення до суду. Однак, 17.05.2016 року буув прийнятий Закон України "Про внесення змін в деякі закони України відносно індексації розміру аліментів" (вступив в дію 12.06.2016 р.). Тобто тепер і в цьому випадку суми аліментів повинні індексуватися в зв’язку з інфляцією.

Однак, виникла інша проблема. Законом України "Про виконавче провадження" (із змінами і доповненнями) не передбачено обов’язку державного виконавця щодо обчислення індексації розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі. Виникла правова колізія. У Сімейному кодексі норма про індексацію таких аліментів прописана вже понад 10 років. З червня 2016 року норма включена у закон про індексацію грошових доходів населення. А механізму реалізації в законі про виконавче провадження не передбачено. Тобто немає визначеної в державі служби, яка б забезпечила практичну реалізацію процедури індексації аліментів, які призначені судом у твердій грошовій сумі. Знову залишається тільки один шлях - звернення до суду.

Зважаючи на це, я готую відповідне звернення до Кабінету Міністрів України, який, на моє переконання, повинен доручити профільним міністерствам розробку конкретного порядку для вирішення цієї проблеми, підготовку, у разі необхідності відповідного законопроекту для розгляду Верховною Радою України. Нікуди не годиться, коли нескладна справа так довго залишається невирішеною.


Валерій Лунченко, народний депутат України.
Категорія : Важливе

Залишити Коментар