Валерій Лунченко про “дорожній експеримент”

червня 12 / 2017
Валерій Лунченко про “дорожній експеримент”

Не буду оригінальним, коли з переліку найболючіших проблем Закарпаття в першу чергу назву погані дороги. Тому був надзвичайно здивований і одночасно обурений в минулому році тим, що у пілотному проекті по спрямуванню 50% коштів від надпланових доходів митниць на будіництво і ремонт автодоріг не знайшов згадки про нашу область.

Там були Львівська, Київська, Одеська, Чернівецька та Волинська, але для Закарпатської області, що межує з чотирма державами Євросоюзу, та для трьох з них є географічно східними воротами в Україну, тобто її візитівкою для учасників дорожнього руху з Європи, чомусь місця не знайшлося.

За повідомленням УНІАН у 2016 році українські митниці - учасники експерименту спрямували на будівництво і ремонт автомобільних доріг у своїх областях загалом 2,2 млрд.грн. Це окрім коштів, виділених на цю мету з державного та місцевих бюджетів. Тоді як на Закарпатті в минулому році з усіх джерел фінансування на дорожніх об"єктах було виконано робіт на 590,4 млн. грн. Порівняння, як бачимо, не на нашу користь.

З боку обласної влади, депутатського корпусу робилися неодноразові спроби змінити ситуацію. Мною було подано у Верховній Раді України два законопроекти про внесення змін до Бюджетного кодексу України, якими, в разі їх прийняття, дві області, Закарпатська та інші області, ще у 2016 році були б приєднані до роботи. Однак, лише навесні поточного року Уряд розповсюдив започаткований торік експеримент на всю державу без винятку. Нарешті, з квітня-травня по всій країні почалася практична реалізація проекту.

Пригадую, що декілька місяців тому натрапив в інтернеті на матеріали пленуму ЦК профспілки працівників автотранспорту та шляхового господарства України, у яких стверджувалось, що через недостатнє фінансування дорожньої інфраструктури протягом останнніх десятилітть, стан автодоріг України перестав відповідати національним стандартам, дорожня галузь фактично була доведена до банкрутства. А господарство це дуже об”ємне. Близько 120 тис.км складає місцева мережа і майже 50 тис.км - дороги державного значення. Тішить, що наш Уряд нібито почув профспілку і активізував роботу по спрямуванню коштів на автодороги, принагідно попередивши про посилення контролю за якістю робіт та ефективністю цільового використання передбачених асигнувань.

За повідомленням преси з посиланням на Міністра інфраструктури України В.Омеляна, у 2016 році капітально відремонтовано біля тисячі кілометрів доріг. І це рекордна кількість за останнє десятиріччя. За планом на 2017 рік передбачено відремонтувати 2-2,5 тисячі кілометрів і біля 80 мостів. За словами В.Омеляна в Міністерстві і в Укравтодорі корупція є і вона не мала, однак, система контролю, яка працює зараз, забезпечить реальну перевірку кожного метру відремонтованих доріг.

Хотілося б вірити, що нарешті автодорогами в державі займуться масштабно і відповідально. Бо вже занадто дістають сюжети, коли глиною з щебенем засипають дорожні дири, або горе-шляховики в дощ асфальтують ями, викидаючи мільйони коштів на вітер. Адже після зими з такими ремонтами дороги знову як решето.

Однак, повернемося до справ в області. Розпорядженням Кабміну України від 18 січня 2017 р. №14-р з 6,6 млрд.грн загального обсягу коштів, передбачених у державному бюджеті на програму розвитку мережі та утримання автомобільних доріг загального користування, для Закарпатської області виділено менше 2% - 115,8 млн.грн, в тому числі на проектно-вишукувальні роботи майже 3 млн грн. Решта фінансуфання повинна бути спрямована на поточний середній ремонт місцевої дороги Чепа - Петрово (110 млн. грн), об"їздної дороги м.Мукачево (300 тис.грн), дороги на КПП Вілок (300 тис.грн), доріг державного значення Київ-Чоп (800 тис грн) і Мукачево-Рахів_Івано-Франківськ (800 тис.грн).

За рахунок же перевиконання доходів Закарпатської митниці шляховики області очікують отримати всього на рік 155 млн грн. Станом на 1 червня п.р. в обласний бюджет вже зараховано 32,8 млн грн і в червні очікується ще понад 40 млн грн.

Обласна виконавча влада днями повідомила, що пооб"єктний перелік робіт, які будуть виконуватися за ці кошти, вже погоджено в Міністерстві інфраструктури Службі автомобільних доріг та Бюджетному комітеті Верховної Ради України. Разом передбачено провести поточний і середній ремонт 674,6 5 км доріг, з них 468,5 км (10 об"єктів) - державного значення і 206,1 км (21 об"єкт)- місцевих доріг.

До речі, керівництво держави і профільний міністр неодноразово декларували, що в поточному році на будівництво і ремонт автомобільних доріг буде виділено 30 і більше мільярдів гривень і це буде справжній прорив в галузі, який відчують у всіх регіонах. Однак, поки що жодних змін у Державний бюджет України на підтвердження цих обіцянок у встановленому порядку не запропоновано. На дворі літо - самий час для дорожніх робіт. Як прийнято казати в Україні - ну ж бо!

P.S. Маємо приємну новину, що змінами до Державного бюджету України, що очікуються за підсумками найближчого звітного періоду, Закарпаттю на роботи по будівництву і ремонту автомобільних шляхів буде додатково виділено бюджетних коштів в межах 500 млн.грн.


Валерій Лунченко, народний депутат України.
Категорія : Важливе
....у
19 червня 2017 22:53

За большие заслуги перед украинским народом Президент Украины Петр Порошенко подписал указ о награждении бывшего главы правительства страны Арсения Яценюка орденом князя Ярослава Мудрого IV степени.


Залишити Коментар